Work And Travel nedir  Ne değildir ?

Üç ay boyunca hem çalışıp hem seyahat edebileceğiniz,  kültürel değişim programıdır. Amerika da güzel bir yaz geçirmenize fırsat yaratan  öğrenci değişim programlarından birisidir. Bu program Amerikan hükümetinin kontrolünde yapılmaktadır. Sadece üniversite öğrencilerinin katılabileceği 1960 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletler Acentesi yetkisiyle, J-1 vizesi için gereken DS- formu basma yetkisi vermiş olduğu destekleyici firmalar vasıtasıyla düzenlenmektedir.

Programın asıl amacı;  ABD’ye gidip, yaz boyunca farklı bir iş sahasında alışıp,  kendinizi geliştirmek. Yeni bir kültür öğrenmek. Dünyanın farklı yerlerinden gelen üniversite öğrencileriyle tanışıp, gezebilmek.  İngilizcenizi geliştirmek.  En önemlisi turist gibi değil de onların içinden birisi gibi çalışmanızı ve  yaşamanızı sağlayan bir program olmasıdır. Programa finalleriniz bittiği zaman başlayıp 1 Ekim tarihine kadar üç ay çalışabilirsiniz. Bir ay da Amerika sınırları içerisinde gezebilmeniz için ek süre verilmektedir. Work And Travel maceranızın en heyecanlı kısmı travel diyebilirim.

Ne değildir?  

Pek çok kişinin kafasını kurcalayan bir soru olduğunu düşünüyorum.  Work And Travel harika bir program değildir.  Size  güzel imkânlar sunar ve bu imkânlardan yararlanarak harika bir program geçirebilirsiniz. Sosyal bir yapıya sahip olmanız önemlidir. Amerika da pek çok yerini gezebilirsiniz ama anlatıldığı gibi mükemmel maceralara atlayabileceğiniz bir program değildir. Turistlik bir gezi turu değildir. Okumak da olduğunuz bölüm ile alakalı çalışabileceğiniz bir iş programı değildir. Binlerce dolar kazanıp, gezip tozup, ülkenize parayla döneceğiniz program da değildir.

Şirketler öncelikle bu programı  çok iyi anlatmaktadır. Çok iyi para kazanacağınızı, İngilizce öğreneceğinizi, harikalar yaratacağınızı söyleyecektir.  İyi para kazanabilirsiniz overtime ve 2. iş olanakları yakalayabilirsiniz fakat bunun için çok çalışmanız gerekmektedir. İngilizcenizi geliştirebilirsiniz fakat İngilizce öğrenemezsiniz.  Kolay bir program diyemem ama katılmanız gereken bir program olduğu kesin.

 

   Neden bu programa katılmayım?  

  • Türkiye’de çalışma durumuna göre orada çalışmak daha kolaydır. Daha önce hiç çalışmadıysanız biraz zorlanabiliniz
  • Kendi ayaklarınızın üstün de durabilmek büyük bir fırsat olarak bakabilirsiniz.
  • İlk gittiğiniz siz ile ülkenize geri dönerken ki siz arasında ki en büyük fark artan özgüveniniz olacaktır.
  • Dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle tanışma fırsatı yakalayarak yıllarca sürdürebileceğiniz dostluk edineceksiniz.
  • CV’leriniz de farklı bir iş deneyimi olarak yazabilirsiniz.
  • Amerika da onlardan biri gibi yaşama fırsatı yakalayacak onların kültürlerini öğrenebileceksiniz.
  • Amerika da dört ay boyunca zaman geçirebileceksiniz.
  • İngilizce konuşmak zorun da olduğunuz için İngilizcenize katkı sağlayacaktır.
  • Farklı eyaletleri gezebileceksiniz.

Bu programa kimler başvurabilir ve başvuru süreci nasıl ilerlemekedir? 

En temel faktör üniversite de okuyor olmanız ve örgün bir eğitim alıyor olmanız gerekmektedir.  En az orta seviye de İngilizce konuşabiliyor olmanız gerekiyor. Başvuru yaptığınız zaman şirketinizin ilk size söyleyeceği şey sizinle İngilizce mülakat yapmak istedikleri olacaktır.  Yaş aralığı çoğunlukla 18 ile 27 yaş arasında adayların başvuruları kabul edilmektedir.  Okulda ki not ortalamanız dört üzerinden an az iki olması gerekmektedir. Başvuru yapabilmeniz için temel şartlar bunlarıdır. Not ortalamanız ikinin altında ise demek değildir ki başvurunuz kabul edilmez.  Kendinizi iyi ifade edebildiğiniz ve okulunuz da ki hocalarınızdan referans mektubu aldığınız da bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Son sınıf öğrencileri  zaman zaman vize görüşmelerin de sıkıntılar yaşamaktadırlar. Eğitim dönemin de tam zamanlı öğrenci olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu şekil de vizelerini alabilmektedirler. Work and travel programı için Ağustos ayı ile şubat ayları arasında seçmiş olduğunuz şirkete kayıt olmanız gerekiyor.   Ne kadar erken kayıt olursanız o kadar sizin açınızdan iyi olacaktır. Kampanyalardan yararlanabiliniz. Bunun yanın da işini erken bulabilme fırsatı yakalarsınız.

Başvuru süreciniz sizin seçmiş  olduğunuz bir şirkete gidip ben work and travel yapmak istiyorum demeniz ile başlamış oluyor.  Programa katılabilmek için yazmış olduğum kriterler size uyuyor ise sizinle mülakat yapıyorlar. Mülakat sonucunuz olumlu ise sözleşmenizi imzalıyorsunuz.  Gerekli olan belgeler ise; öğrenci belgeniz, kimlik fotokopiniz, Okumakta olduğunuz ve tüm dönemleri gösteren transkriptiniz, vesikalık fotoğrafınız.  DS 2019 formu için bu belge yasal çalışma vizeniz için gerekli olan bir belgedir. Bunun için de pasaport fotokopiniz, iş sözleşmeniz, öğrenci belgeniz ve biometrik fotoğrafınız gerekmektedir. Gerekli belgeleri toparladıktan sonra  sponsorlarınız ve işverenlerle konuşacağınız mülakatlarınız başlamaktadır.  Bir site üzerinden sizinle alakalı bilgileri dolduruyorsunuz ve size iş teklifleri gelmeye başlıyor. Siz de gelen iş teklifleri arasında değerlendirme yapıyorsunuz.  İngilizce seviyenizin önemi de burada devreye giriyor.  Bu program için  ortalama ne kadar ücret gerek bundan bahsedip daha sonra iş teklifleri ve yapabileceğiniz işleri hakkında bildiklerimi anlatmaya devam edeceğim.

Ortalama 2200 ile 2400 USD  aralığında program ücretidir. Bu ücretin için de şirket danışmanlık ücreti,  konaklama planlamanız, sağlık sigortanız, iş yerleşimi, DS 2019 çalışma belgenizin ücretini kapsamaktadır. Bu ücret şirketinize vereceğiniz ücret diyebiliriz. Bunun yanın da Uçak bileti masrafınız total de 700 ile 850 USD arasında olmaktadır. Vize ücretiniz 160 USD,  SEVIS ücreti yani ABD vize başvuru işlemleriniz için online sistem ücreti diyebiliriz  35 USD,  bazı iş verenler ya da konaklama yapacağınız yer önceden konaklama depozitosu istemektedir. Depozito ücretleri değişmektedir. 200- 500 USD arasında olmaktadır. Benden istememişlerdi gittiğim zaman maaşımdan kesiliyordu. Amerika’ya giderken yanınız da 800- 1000 USD arasında cep harçlığı da olması gerekmektedir.  Genelleme yaptığımız da ise bu program için 3.800 ile 4.300 USD arasında bir ücret gerekmektedir.

 

 Work And Travel programıyla nasıl işlerde çalışabilirim? 

İngilizce seviyeniz çok iyi ise garson, resepsiyonist, satış danışmanı,  barmen-barmaid olarak çalışacaksanız 21 yaşının üstünde olmanız gerekmektedir.  Genel olarak bu program da yer alan iş pozisyonlarını: Aşçı, mutfak yardımcısı, hostes, kasiyer, eğlence parklarında görevli olarak, cankurtaran, market çalışanı, resepsiyonist, garson, komi,  kat görevlisi olarak çalışabiliyorsunuz. Gideceğiniz eyalete göre ve iş pozisyonlarınıza göre saatlik ücretleriniz değişkenlik göstermektedir. Ortalama saatlik 7,5 USD ile 12 USD arasında ücret alırsınız. Buna çok takılmamanızı tavsiye ederim. Konaklamaya haftalık 50 Dolar da verebilirsiniz 100 Dolar da.  Saatlik 7,5 Amerikan  Doları alıp hafta da 400 USD alıyorsanız konaklamanız hafta da 50 USD ise kazancınız fena sayılmıyor demektir. Gideceğiniz yer de konaklama ücretine dikkat etmeniz önemlidir.  Haftalık çalışma saatiniz çoğunlukla 40 saat olarak belirtilir. İş sözleşmeniz de mesai  var ise alacağınız ücret de artacak demektir.   Genellikle haftada beş  gün ya da altı gün ve ortalama günde yedi ile sekiz saat  çalışırsınız.   İsteğe bağlı olarak öğrenciler ek iş olarak ikinci bir işte asıl işverenleri izni olduğu sürece  çalışabilir.  Daha fazla para kazanmak için genellikle  ikinci iş isteyen öğrenci işini kendisi bulmaktadır.  Öğrencilerin aldığı maaş nettir. Amerikan hükümetinde vergi sisteminde maaşından vergi kesintisi yapılır. Fakat öğrenciler ödemiş oldukları vergilerin yaklaşık %90’lık kısmını dönüş yaptıktan yaklaşık altı, yedi ay sonra geri alabilirler.

Amerika da  benim de katılmış olduğum bu program hakkın da ki deneyimlerimi sırasıyla sizlerle paylaşacağım.  Merak ettiğiniz sorularınız var ise bizlerle paylaşırsanız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

3
Bir yorum bırak

avatar
3 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
2 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
3 Yorum yazarları
oprolevorteripekMuharrem En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muharrem
Ziyaretçi
Muharrem

Work And Travel aşamalarını akıcı bir dille, hikayeleştirmişsin. Okumaya başlamadan önce, sıkılacağımı düşünüyordum, fakat tüm ön yargılarımı yıktın 🙂 Şuan Work And Travel yapacak olsam tüm donanıma sahip hissediyorum. 🙂 Devamını bekliyoruzzz.

ipek
Ziyaretçi
ipek

tüm detayları aktarmışsınız.Work and Travell ile alakalı aklımda soru işareti kalmadı.Çok teşekkür ederiz.Yazılarınızın devamını heyecanla bekliyoruz.

oprolevorter
Ziyaretçi
oprolevorter

I like this post, enjoyed this one thanks for posting.