Work and Travel Nedir?

Work and Travel olarak isimlendirilmekte olan durum üniversite okumakta olan öğrencilerin yaz ayları içerisinde Amerika sınırları içerisinde hem çalışıp hem de seyahat edebilmelerini, bu şekilde hem bireysel olarak kendilerini ve hem de başka kültürleri yakın bir şekilde tanımalarına olanak sağlayan Amerika hükümeti tarafından düzenlenmekte olan ve yasal çalışma iznini içerisinde barındırmakta olan bir kültürel değişim programıdır diyebiliriz.

1961 yılından beri ABD Bilgi Acentası yetkisiyle ve J-1 vizesi ilde düzenlenen Work and Travel uygulaması ülkemiz içerisinde okuyan üniversite öğrencileri tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Her sene tarih olarak 15 Mayıs ile 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Work and Travel programı içerisine dahil olan öğrencilerin J-1 vizesi alarak ABD içerisinde 4 ay çalışma ve yaşama olanağını elde edeceklerdir. Work and Travel programına katılım gösteren öğrencilerin işverenine karşı Türkiye içerisinde yapmış olduğu anlaşma kapsamında bazı sorumlulukları bulunmaktadır.

Work and Travel Avantajları Nelerdir?

Work and Travel uygulamasına dahil olan üniversite öğrencilerinin bazı avantajlara sahip olacağını sizlere söyleyebiliriz. Work and Travel katılımcısı olan kişiler gerek hayata dair bakış açılarını gerekse de değer yargıları içerisindeki değişimler ile daha donanımlı ve birikimli bireyler haline geleceklerdir. Program sonunda katılımcılar ülkelerine daha özgüvenli bireyler olarak geri döneceklerdir.

Ayrıca dil konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler Work and Travel programına dahil olarak 4 ay gibi bir süre içerisinde Amerika sınırları içerisinde İngilizce pratiği yapabilir ve dil konusunda kendini eksik görmekte olduğu konuları ortadan kaldırabilir. Bunun sonucunda ülkesine İngilizce konusunda deneyimli biri olarak dönecektir.

Work and Travel programına katılım gösteren öğrenciler bu programa katılım göstermiş olan diğer ülke vatandaşları ile arkadaşlık kurabilecek ve farklı kültürleri yakın bir şekilde tanıma fırsatını yakalayacaklardır. Ayrıca kendilerine iş olanağı sunulacağından dolayı program içerisinde bulunan öğrenciler program masraflarını çıkarabilecekleri gibi üstüne para birikimi dahi sağlayabilirler.

Work and Travel Başvurusu

Work and Travel programına katılmak isteyen kişilerin sağlamaları gerekmekte olan bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak üniversite öğrencisi olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte ders ortalamalarınızın 4 üzerinden en az 2 ortalamaya sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru gerçekleştireceğiniz işin niteliğine bağlı olarak en kötü orta derece bir düzey içerisinde İngilizcenizin olması gerekmektedir. Ayrıca işlemler için sizlerden istenen ücretleri ödemeniz gerekmektedir.

Programa katılım göstermek isteyen kişilerin vermeleri gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Öğrenci belgesi, Öğrenci kimlik kartı, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Pasaport fotokopisi ya da varsa eski ABD vizelerinizin fotokopileri sizlerden istenen bazı belgelerdir. Ayrıca sahip olduğunuz pasaportlar 18 yaşında olan öğrenciler için 5 yıllık 18 yaşından büyük olan öğrenciler için 25 yaşını doldurana kadar geçerli olmak zorundadır.

Work And Travel Programına Nasıl Başvurulur?

  • Aracı bir firma bulmanız gerekiyor: Firmaları araştırarak en doğru ve güvenilir firmayı bulmanız gerekmektedir.
  • Aracı firmayı bulduktan sonra mevcut olan iş imkanlarını inceleyip, İngilizce düzeyinize, kimlerle gitmek istediğinize, nasıl bir işte çalışmak istediğinize, Amerika’nın neresine gitmek istediğinize ve gidiş- dönüş biletlerinize dair seçimler yapmalısınız.
  • Daha sonra hazırladığınız bu seçimler doğrultusunda, işverenlerin de istekleri göz önüne alınarak, iş yerleştirilmesinin gerçekleşmesi için Amerika’da bulunan sponsor kurumlarla iletişime geçmeli ve kişisel profilinizi hazırlayıp göndermelisiniz.
  • Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık başvurunuz tamamlamışsınızdır. İşinize yerleştirildikten sonra vize işlemleri, uçak bileti işlemleri yapılır ve Amerika’ya gittiğiniz ilk gün programa başlamış olursunuz.

Work And Travel Katılım Şartları

 Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde eğitim alan, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olan, en az intermediate düzeyde İngilizce bilen herkes bu programdan yararlanabilir. İngilizce seviyeniz kayıt esnasında danışmanlar tarafından yapılan mülakat da test edilir. İlk başta yeterli seviye de olmadığınızı düşünüyorsanız bir süre kendinizi geliştirerek dersler alabilirsiniz. İngilizce dilinin olması size orda büyük kolaylık sağlar. Yabancı kişilerle muhatap olacağınız için bu konuda sorun yaşamamanız gerekir.

Work And Travel’da Nerelerde Çalışılır?

Work and Tarvel işleri sınırlıdır. Çalışabileceğiniz işler hizmet alanları denebilir. Öğrencilerin sıcak havalar da çalışmaktan sıkılıp ek iş olarak yapabileceği birçok iş seçeneği bulunur. Housekeeping, oda temizleme işi öğrencilere göre olabilir. Takım arkadaşlarınızla birlikte odaların havlu ve çarşaflarını da değiştirebilirsiniz. Fast Food ve restoran işleri de çok fazla tercih edilir. Garson ve komi olarak çalışabilirsiniz. Eğlence ve su parkurlarını da tercihi edebilirsiniz. Havuz ve denizler de can kurtaran olarak görev alabilirsiniz. Mağaza ve satış işleri de bir diğer tercih edilen işler arkasındadır. İstediğiniz işi programa dahil olurken seçebilirsiniz. Bu nedenle istemediğiniz işi de yapmamış olursunuz.

Work And Travel Ücretleri

 Work and Travel ücretleri dolar bazında olduğu için sürekli olarak artış yaşatabilir. Güncel kur üzerinden hesaplanır. Bu programa dahil olmak için aracı firmayla çalışabilirsiniz. Bu gibi firmalar genellikle 2000 dolar gibi bir ücret talep ederler. Pasaport ve ücretleri de sizin tarafınızdan karşılanır. ABD’ye giderken mutlaka gideceğiniz yere göre cebinizde harçlık olmalı. Çalışmaya başladıktan 1 ay sonra ücret almaya başlıyorsunuz ve bu durumda zor durumda kalmamak gerekir. Bu nedenle en az 500 dolar kadar harçlık bulunmasında fayda var.

WORK AND TRAVEL PROGRAMI İLE HEM ÇALIŞIN HEM DE GEZİN

Özetlemek gerekirse, öğrenciler bu program süresince Amerika’da yasal bir şekilde hem çalışabilir hem konaklayabilir hem de tıpkı bir Amerikan vatandaşı gibi dilediği şekilde gezip çevreyi tanıyabilirler. Programın en çok tutulan tarafı öğrencilerin kendi masraflarını karşılamaları için çalışma iznin verilmesidir. Bu şekilde, katılım sağlayan öğrencilerin ve onların yanı sıra ailelerinin maddi olarak zorluk çekmelerinin önüne geçilir ve durumlarını finanse etmelerine olanak sağlanır.

Tabii ki programa katılım için birtakım şartlar mevcuttur. Şartların en başında gelen ise katılmak isteyen öğrencilerin örgün eğitim veren bir üniversitede 4 yıllık okuyor olmasıdır. Bunun dışında programa hangi tarih aralığında başvurduğunuz ve kayıt olduğunuz da çok önemlidir. Program başlamadan aylar önce kayıt olmanız gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir