Londra’da dil okulu

Tam üniversite bitti, kurumsal bir firmada işe başladım derken, tabiri caizse içimi kemiren sistemin kölesi olma psikoloji içerisinde en yakın arkadaşımdan bir telefon geldi. Yurt dışına gidelim dil eğitimi alalım dedi ama daha önce İngilizceye dair hiçbir eğitim almışlığım, bir ön hazırlığım yoktu. Ama içimden bir ses ya şimdi ya hiç dedi ve hiç vakit kaybetmeden çalışmaya koyulduk. İstanbul’da birçok yurt dışı eğitim merkezi ile görüşmeye başladık. En başta hiçbir fikrimiz yoktu, ne kadar para gerekli, hangi ülkeye gitmeliyiz, ne kakar kalmalıyız. Görüştüğümüz firmalardan edindiğimiz bilgilere göre İngilizce konuşmak için en az 3 ay ve yoğun bir program ile kalmamız gerekiyordu.   En son Endless Abroad Yurtdışı Eğitim merkezi ile yaptığımız konuşma bize daha yatkın geldi. 3 aylık yoğun bir program yerine 6 aylık daha geniş bir programın bizim için daha faydalı olacağına karar verdik. Önemli olan gideceğimiz okuldan çok daha uzun süre yurt dışında kalmaktı. Daha da önemli olan ise bunu en düşük maliyet ile yapmaktı. Buna karar verdikten sonra sıra ülke ve şehir seçmeye geldi. Madem amacımız İngilizce öğrenmek o halde bu dilin en temiz konuşulduğu yer olmalı diyerek diğer ülkelere göre nispeten daha yüksek fiyatları olsa da İngiltere’yi seçtik. Hangi şehir konusuna geldiğimiz de ise önce küçük bir kasaba da masraflar daha az olur dedik . Bir taraftan da oraya gittiğimizde çalışarak harçlığımızı çıkartırız diye düşündük. Ama öğrenci vizesi ile gidenlerin İngiltere de çalışma izni olmadığından küçük bir şehir de çalışma imkanımızın zor olacağını düşünerek Londra’ya karar kıldık. Okul seçimimizde pek zorlanmadık çünkü daha önce de söylediğim gibi en uygun fiyatlı olanını seçtik. Okulumuzun adı;  Oxford House Collage ( OHC )- London

 

Başlangıçta ki maliyetler  :

GBP – İngiliz Sterlini

( 02.2017 ) 1GBP : 4.75TL

Vize ücreti: 90GBP

Dil okulu ücreti: 1.890GBP ( + 500tl Çevirmenlik ücreti )

Uçak bileti: 500tl

Konaklama ( İki Kişilik odada kişi başı tutarı ) : 3.255GBP

Toplu taşıma ile 1 aylık ulaşım bedeli: 120GBP

Kişisel harcamalar dışında 6 ay için genel topla:  Yaklaşık olarak 30.000tl

Kişisel harcamalarımız değişkenlik gösterebileceği için buraya yazmıyorum ancak günlük hayatta yapılan giderlerden kısaca bahsedeceğim.

 

Günlük Masraflar

Günlük ihtiyaçlarımız kişisel harcamalarımız olduğu için, çok farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Ancak Londra’nın cennet bahçelerini aratmayan ve bütün şehri kaplayan parkları, kafanızı nereye çevirirseniz görebileceğiniz marketlerde satılan sandviçlerinizi ve içeceklerinizi alıp gitmeniz için muhteşem bir seçenek olur. Tabi kış aylarında bu çok kolay değil ama parklar o zaman bile güzel. Bunun dışında yolda yürürken, toplu taşıma vb yerlerde istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Fiyatları genelde 1.5 – 2 GBP arasında, içecekle sandviç beraber alırsanız kampanyalı oluyor. Alkol kullanıyorsanız şanslısınız, fiyatlar gayet makul. Hatta koli ile alırsanız daha da uyguna alabilirsiniz. Sigara kullanıyorsanız gitmeden önce bırakmanızı öneririm. 1 pakete 60-70tl vermek istemiyorsanız tabi. Kendi alışverişinizi yapıp, yemeğinizi kendiniz yapacaksanız da haftalık 10-15 GBP gibi bir fiyata epey erzak alabilirsiniz. Özellikle makarna, hazır çorba gibi ürünler, 1 GBP bile değil. Bunun dışında Londra’nın hemen hemen her semtinde Türk restoranlarını görebilirsiniz, hatta Londra’da Haringey adında bir Türk mahallesi var. Burada konuşulan birinci dil Türkçe. Gaziantep sofrasında kuruyemişçilere kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Ama benim tavsiyem oraya kadar gitmişken farklı lezzetler, farklı kültürlere ait yemekler denemeniz olur. Kılık kıyafet, kozmetik ve ev ihtiyaçları gibi bir çok ihtiyacınızı da en ucuza karşılamanın adresi Primark. Hemen her yerde görebilirsiniz bu mağazayı. Aradığınız her şeyi içinde bulabilirsiniz, çok uygun fiyatlara çok şık ayakkabılar çantalar kıyafetler göreceksiniz.

 

 Dil Okulu

Birçok farklı eğitim merkezi ile görüştük. Farklı okullara baktık, amacımız en uzun sure en uygun okulda kalmaktı,  bizim için bu duruma en uygun örnek OHC olduğundan onu seçtik. Başlangıçta okula 300GBP bir ön kayıt ücreti verdik. Vize çıkmasaydı bu ücret yanacaktı. Vize çıktığı için bu parayı toplam maliyetten düşerek kalan ücreti ödedik okula. Okula gittiğimiz ilk gün yaklaşık 40 sorudan oluşan bir teste girdik ve bu testin sonucunda seviyelerimize göre sınıflarımız belirlendi.

Sabah ve ögleden sonra olmak üzere iki farklı sınıf vardı, ögleden sonra olan daha uygun oldugu için onu tercih ettik. Hafta içi beş gün 15:30- 18-30 saatleri arasında günlük 3 saatlik bir programdı. Her ayın sonunda yapılan sınavlara göre bir üst seviyeye geçme imkanı veriliyordu.

Eğitim seviyeleri,

A1       : Başlangıç       ( Beginner )
A2       : Temel             ( Elemantary )
B1.1    : Orta altı         ( Pre-Intermediate )
B1.2    : Orta               ( Intermediate )
B2       : Orta Üstü      ( Upper-Intermediate )
C1       : İleri                 ( Advanced )

 

Konaklama

Danışman olarak seçtiğiniz yurt dışı eğitim merkezi ile okulunuzu seçtikten sonra konaklama içinde yardımcı oluyorlar. Ama bunu yaparken tabi komisyonlarını da aldıkları için fiyatlar yüksek oluyor. Londra’ da konaklama ücretleri haftalık olarak ödeniyor. Genel de öğrenciler aile yanında kalmayı tercih ediyorlar çünkü hem daha uygun hem evde kalan diğer insanlarla konuşma fırsatı olduğundan pratik yapmak daha kolay. Danışmanlık firması üzerinden aile yanında konaklama ücreti haftalık 140-150GBP arası değişiyor. Sadece gideceğiniz ilk haftayı danışman firma üzerinden seçip daha sonra kendiniz de bir yer ayarlayabilirsiniz. Kendiniz bulduğunuz da bu fiyat merkeze uzaklıklarına göre 80- 130GBP arası değişiyor. Ancak aile yanı konaklamalarda her odada farklı biri kalıyor ve genelde lavabo ve mutfak ortam kullanım alanları olarak geçiyor. Bir de gitmeden önce kalacağınız evin için bazı tercihlerde bulunabiliyorsunuz.  Örneğin evde evcil hayvan olup olmaması vb gibi. Yine de yüzde yüz sonuç vermiyor sürprizlere açık olmalısınız. Ancak aile yanında kalmak size de benim gibi biraz güvensiz geliyorsa  başka seçenekleriniz de var. Biz arkadaşımla daha çok lavabo ve mutfağımızın sadece bize ait olması istedik. Tabi bunun için normalin üstünde bir fiyat vermemiz  gerekti. Londra’ da Colindale ( zone 4 ) ve Camden Town ( zone 2 ) bölgelerinde olmak üzere 2 tane şubesi bulunan The Stay Club adında daha çok otel konseptine sahip bir yer ile anlaştık. Bizim kaldığımız yer zone 4 de Colindale bölgesinde yer alıyordu. Tren ile merkeze uzaklığı yarım saat mesafede. Hafta da bir odamızın temizlendiği, cuma akşamları resepsiyonunda karaoke partilerinin yapıldığı, içinde sinema salonun bulunduğu ve daha çok öğrenci gruplarına yer veren bir yer olması sebebi ile biz burayı çok sevdik. Ayrıca kapıda 24 saat güvenliği vardı. Burası için iki kişilik süper mini odamıza ( yürürken birbirimize çarpıyorduk neredeyse ) toplam da 7.233GBP olarak anlaştık. İlk 3 aylık ücreti peşin vereceğimiz için yüzde 10 indirim yaptılar yani 6.510GBP denk gelmiş oldu. o zamanın kur seviyesi ile 6 aylık kişi başı yaklaşık 15.000 tl vermiş olduk.

 

Toplu Taşıma

Londra’nın yeraltı ve yer üstü olmak üzere muhteşem bir ulaşım ağı var. Zaten Dünyanın ilk metro sistemi 1863 yılında Londra’ da açılmış.  Haricinde dillere destan iki katlı kırmızı otobüsleri, trenleri ve metro sistemleri ile Londra’da ulaşım en kolay iş. Burada şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmek çok kolay ancak önce şehrin yerleşim planını biraz anlamanız gerekiyor.  Şehir halkalar halinde bölgelere ayrılmış şekilde. Şehrin merkezi yani en ortası bölge anlamına gelen zone 1 olarak adlandırılıyor. Daha sonra halkalar genişledikçe zone 2, zone 3… olarak devam ediyor. Gitmeden önce “Tube Map-London Underground Routes”  uygulamasını yüklemeniz size yardımcı olacaktır. Tower Bridge, London eye, Westmister gibi turistlik alanlar genel de zone 1 ve zone 2 de bulunuyor. Toplu taşıma araçlarında oyster denen istanbul kart gibi bir kart kullanıyor. Bu kart ile günlük, haftalık, aylık kullanabileceğiniz bir kart var. Her ikisinin de temini ve dolumu metrolarda bulunan makinalar sayesinde çok kolay. Ulaşım ücreti trenlerde ve metrolarda gideceginiz yere göre değişiyor. yani zone4-zone1 arası yolculuk yapacaksanız daha fazla, zone2-zone1 arası yolculuk yapacaksanız daha az ücret ödüyorsunuz. Fakat otobüslerde ücret sabit. Ayrıca 2 aydan fazla öğrenci olarak kalacaksanız, kendinize öğrenci oyster kartı çıkararak indirimli yolculuk yapabilirsiniz. Şunu söylemeliyim ki Londra ‘da ulaşım pek de ucuz değil. Ben ögrenci kartıma 1 aylık zone 4 -zone 1 arası yaklaşık 130GBP ödüyordum.

 Uçak Bileti

Londra da Heatrow, Gatwick, Luton, Stansted ve City olmak üzere toplamda beş havlimanı bulunmakta.  Ancak İstanbul’dan Heathrow, Gatwick ve Stansted havalimanlarına uçuş var. Tüm havalimanlarından şehir merkezine ulaşım toplu taşımalar ile mevcut. Bilet fiyatları 500 tl ile 2000 tl arasında değişiklik gösteriyor.  Ucuz bilet alabilmek için sık sık uçuş sitelerini kontrol etmenizi öneririm.

Londra’ da ögrenci vizesi ile çalışma

6 ay yada daha kısa süreli eğitim için yapılan başvurularda 6 aylık vize, 6 aylık dil eğitimi için yapılan başvurularda ise 9 aylık vize verilmekte. Ancak süresi ne olursa olsun, dil okulu amaçlı verilen öğrenci vizelerinde  ne yazık ki çalışma izni verilmiyor.  Fakat birçok öğrenci illegal olarak düğünlerde garsonluk, barmenlik, bulaşıkcılık ğibi işlerde çalışmakta. Ve bu gibi işlerden günlük 35£-60£ arası bir gelir elde ediyorlar.

 

Tavsiyeler:

Dil okulundan döndüğümden beri birçok kişiden sorular alıyorum, nasıl gittin, ne kadar harcadın, dil öğrenebildin mi gibi. Evet dil konusunda kendimi gerçekten geliştirdim ancak bunun çok daha ötesinde şeyler öğrendim. Hayatımda verdiğim en güzel karar oraya gitmekti. Dünyanın farklı ülkelerinden bir sürü insanla tanıştım. Onları çok sevdim, kültürlerini çok sevdim. Başta hepsi o kadar farklı geliyordu ki bana, ama bir süre sonra aslında ne kadar benzediğimizi, farklı olanın sadece dillerimiz, dinlerimiz olduğunu anladım. Kalplerimiz aynıydı, gülmelerimiz, ağlamalarımız. Ailelerimize duyduğumuz hasretler. Bazen özlediğimiz kardeşimizin yerine koyarak sarıldık birbirimize. Bazen cebimizde ki paranın yarısını çıkarıp yemek parası olsun diye verdik birbirimize. Arkadaşının üzgün olduğunu anlayıp ona bir kahve ısmarlamak için aynı dili konuşmak gerekmiyormuş.  Bazen Kolombiyalı bir arkadaşıma Türk kahvesi falı bakıp sana 3 yol görünüyor demeye çalıştım, bazen Türkiye’nin jeopolitik yapısından, ünlü sanatçı ve düşünürlerinden bahsettim. Ege’nin plajlarından, Karadeniz’in yemeklerinden, Güneydoğu’nun güzelliklerinden bahsettim. Belki 200 farklı kişiye hayır İstanbul başkent değil dedim. Ülkemi en iyi şekilde tanıtmanın haklı gururunu, başka ülkeleri tanımanın hoşnutluğu yaşadım. Özlemek, sabretmek ne demek en iyi şekilde öğrendim ama bir taraftan da sadece kendime ait bir hayatı yaşamanın sorumluluğunu ve bunun getirdiği hazzı hissettim. İçinizde ufacık bir gitme isteği varsa kırın zincirlerinizi. Ben size asla pişman olmayacağınızın garantisini veriyorum. Milyonlarca kilometreyi aşmak için bir adım yeter. Geziniz, görünüz, öğreniniz ve asla unutmayınız.

 

 

 

 

 

 

Formun Üstü

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

15
Bir yorum bırak

avatar
14 Konulu yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
15 Yorum yazarları
GamzeGülsevenMelisGül ŞentürkMehtap En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gökhan Hüseyin Kaya
Ziyaretçi
Gökhan Hüseyin Kaya

Okuru sıkmayan ve bu kadar temiz yazılan örnekler kaldımi ya burcu hanım tebrik ederim sizi eğer herhangi bir gazete yada dergide koseniz var ise bilmek isterim..
Ayrıca bir çok insanın hayalinede tecrubelerinizi anlatarak yardımcı olmanız ne yüce gönülluk ?

Selcan
Ziyaretçi
Selcan

Harika bir yazı olmuş. Gayet açıklayıcı. Thank you Burcu!

Işkın
Ziyaretçi
Işkın

Ne kadar güzel ve akıcı yazmışsınız kardeşim gitmek için hazırlık yapıyor bu yazı onada faydalı okucaktır

Berkin ŞENTÜRK
Ziyaretçi
Berkin ŞENTÜRK

Burcu Hanım çok güzel ve akıcı bir yazı olmuş . Devamının gelmesini umuyorum .

Ezgi
Ziyaretçi
Ezgi

Çok keyifli, bilgi verici ve öğretici bir yazı olmuş. Oraya gidecek olanlar için harika bir rehber. Teşekkürler. Başka yerlere gittiyseniz oraları da öğrenmek isteriz sizin gözünüzden

İsil
Ziyaretçi
İsil

Çok beğendim anlatımınızı şimididen Londradaki parkları merak etmeye başladım sayenizde ?????? Yazılarınızın devamını heyecanla bekliyoruz

Buse
Ziyaretçi
Buse

Ağzınıza sağlık Burcu hanım, çok verimli bir yazı olmuş. Benim gibi aklında soru işaretleri olan bir çok insanı bilgilendirip cesaret verdiğiniz için teşekkürler ?????

Gizem sönmez
Ziyaretçi
Gizem sönmez

Burcu’cum harika bi yazı olmuş. Gitmeden önceki çekincelerin yerini ordayken alan mutluluk! Ve senin bunu çok içten bi şekilde yazıya dökmen…
Özlediğine çok eminim Londra’yı… umuyorum böyle nice güzel yurtdışı anıların olur hayatında…

Bayram
Ziyaretçi
Bayram

Mükemmel , açıklayıcı ve akıldaki soru işaretlerini gideren bir yazı olmuş teşekkürler burcu hanım ?

Mehtap
Ziyaretçi
Mehtap

Güzel seyyahtan, harika bir yazı olmuş, bir solukta okudum tebrik ederim. Dilerim, hayatında anılarını yazacağın bir sürü Seyehatin olur bizde keyifle okuruz, sevgiyle kal canım.

Gül Şentürk
Ziyaretçi
Gül Şentürk

Burcu hanım bayıldım yazınıza ? çok açıklayıcı ve çok net . İnsanın hayatında da keşkeler olmasın .bunu bu yazıyla bir kez daha anladım . Hayat kısa ve istemek başarmanın yarısıdır sadece biraz cesaret .sevgiler Burcu hanım yazının devamını sabırlımla bekliyorum ?

Melis
Ziyaretçi
Melis

Gerçekten çok güzel anlatmışsınız.. Benim de gitmek istediğim bir yerdi. Ağzınıza sağlık Burcu Hanım. ??

Gülseven
Ziyaretçi
Gülseven

Sürükleyici bir anlatım okurken keyif aldım, nice güzel yerler görmenizi temenni ederim. Başarılarınız daim olsun.?

Gamze
Ziyaretçi
Gamze

Aklımdaki soru işaretlerini sildiniz çok guzel bir yazı olmuş tebrik ederim