Merhaba bu yazımı okuyan güzel insan. (:

Eğer şuan bu yazıyı okuyorsan çok şanslısın. Senin için yazdığım bu Erasmus süreci umarım faydalı olur. O zaman hadi başlayalım.

Öncelikle Erasmus Programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını sağlamaya yönelik bir Avrupa Birliği (AB) programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üreterek bu üretilen projeleri hayata geçirmeleri; kısa süreli-uzun süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.

Eğer okuduğun üniversitenin Erasmus Programı varsa bu programa sen de katılabilirsin. Tabi ki Erasmus Programı’na başvuru yapabilmen için bazı şartları yerine getirmiş olman gerekir. Bu şartlar her üniversiteye göre değişebilir. Ben Kayseri Nuh Naci Yazgan Üniversitesinde İşletme okuyorum. Örneğin okuduğum üniversitede başvuru şartları en az bir dönemi tamamlamış olmak, genel not ortalamanın 58’den yüksek olması ve alttan İngilizce dersinin bulunmaması gibi şartları var. Eğer sen de kendi üniversitenin şartlarını yerine getiriyorsan başvurabilirsin.

Programa online başvuru yaparken Öğrenci Staj Hareketliliği için mi  yoksa Öğrenci  Öğrenim Hareketliliği için mi başvurduğunu belirtmelisin. Ben Öğrenci Öğrenim Hareketliliği için başvurdum. Başvuru yaptıktan sonra üniversitemde hem yazılı ve hem sözlü sınava girdim. Yazılı sınav 80 seçmeli sorudan oluşuyor ve sözlü sınava girebilmem için 40 barajını geçmem gerekiyordu. Üniversitemizin Erasmus sayfasında genel bilgiler kısmında ”Yazılı Sınav Örneği” vardı. Oradaki sorulara da göz attım tabi. Eğer senin üniversiten de sayfaya sınav örneği koymuşsa mutlaka çöz. Faydalı olacaktır. En azından sorular hakkında fikir sahibi olabilirsin. (:  Yazılı sınavı geçtiğim için sözlü sınava girmeye hak kazandım. Üniversitemde hazırlık olmadığı için aslında sözlü sınav kolaydı. Hoca herkese aynı soruları sorduğu için sınavdan çıkan öğrencilerden soruları alıp o arada internetten birkaç tüyo alınabiliyordu. Hocanın odasına girdiğimde direk İngilizce olarak ”Nasılsın?” diye sordu ve ben ”Heyecanlıyım” dedim. ”Kendini tanıtır mısın?” dedikten sonra hocanın odasına girmeden internetten çektiğim kopya ile ”Benim adım Aybala fakat arkadaşlarım bana Ayb der.” diyerek başladım kendimi anlatmaya. Bu tarz şeyler gerçekten işe yarıyor. Bunun adına laf cambazlığı diyoruz bilirsin. (: Ardından bana ”Neden yurt dışına gitmek istiyorsun?” diye sordu. Ben soruyu anlamadım tabi ilk başta tekrarlamasını söyledim ve o anahtar ipucunu buldum. ”WANT” bu kelimeyi duyar duymaz ”Farklı kültürler, farklı insanlar, farklı ülkeler görmek için gitmek istiyorum.” dedim. Sonra bir kaç fotoğraf gösterdi ve ne gördüğümü anlatmamı istedi. Sınav böylece bitti. Eğer senin hocan da resim gösterirse istediğin zaman dilimiyle resmi anlatabilirsin.  ”Var, gidiyor, binmiş,durdu, görüşecek” ne gelirse aklına söyle. Yeter ki susma. (:

Sınav sonuçları, Nihai Başarı Puanı; AGNO %50, Yabancı Dil Ders Notları Ortalama %25, Sözlü Sınav %12,5, Yazılı Sınav %12,5 olacak şekilde hesaplandıktan sonra öğrencilerin aldığı puanlarla birlikte sitede açıklandı ve asil olarak gitmeye hak kazandım.

Erasmus  Bölüm Koordinatörüm ile ders seçimi yaptıktan sonra Learning Agreement’ı doldurup Polonya’daki okuluma UPS kargo şirketiyle yolladım. Bu Learning Agreement çok zahmetli bir iş. Karşı okuldaki derslerin içerikleri kendi okuduğun okuldaki derslerin içerikleri ile %70 uyması gerekiyor ki sen o dersi saydıra bilesin. Ben 6 seçmeli ders ve 1 zorunlu ders aldım. Kararlaştırdıktan sonra bu belgeyi doldurup çıktı alarak Erasmus Bölüm Koordinatörüme imzalattım ve ardından ben de imzalayıp karşı okula yolladım. Türkçe olarak zaten Öğrenim Sözleşmesi diye geçiyor. Bir süre bekledikten sonra  Polonya’nın Radom şehrindeki Radom Academy of Economics okulundan kabul mektubumu aldım.

Pasaportumu çıkarttırdım, vize işlemleri için yola koyuldum. Vize alabilmen için gerekli belgeler lazım. Bu gideceğin ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Ben Polonya’da Erasmus yapacağım için  Polonya D Tipi Vizesi almak için istenilen belgeleri hazırlamaya başladım.Bu arada okulumun bana sağladığı hibe miktarı da 1.200 Euro idi. Erasmusu tamamladıktan sonra belli kriterleri de Erasmus esnasında uygulamış olursam da 300 Euro daha yatıracaklardı. (: Unutma ki Hibe Miktarı gideceğin ülkeye göre değişiklik gösterebilir. 😀 Vize başvurusu için istenilen belgeleri senin için aşağıya bırakıyorum:

1.Okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış PL formu.

2.Kriterlere uygun pasaport.

3.Kriterlere uygun 2 adet biyometrik fotoğraf.

4.Planlanan kalış dahilindeki her günü kapsayan minimum €30.000 teminatlı sağlık sigortası.

5.Polonya’daki üniversiteden davet mektubu.

6.Türkiye’deki üniversiteden alınmış imzalı, kaşeli orijinal hibe teyit mektubu.

7.Başvuran kişiye ait güncel, imzalı, kaşeli orijinal öğrenci belgesi.

8.Vize başvuru ücreti (vize reddedilse dahi iade edilmez).

Bu belgeler dışında senden başka belgeler de istenebilir elbette, bu gideceğin ülkeye bağlı.

 

Tüm belgelerimi hallettikten sonra Ankara Polonya Konsolosluğu’ndan VFS GLOBAL isimli aracı firma ile randevu tarihini erkenden alabildim. Çünkü bu firma kısa sürede vizenizin elinizde olmasını sağlıyor. Randevuyu aldıktan sonra Vize Randevu Belgesini de yanımda bulundurdum. Ankara Polonya Konsolosluğu’na gittiğimde sadece ben girdim içeri, yanımdakileri almadılar. Sıram geldikten sonra çalışana tüm belgeleri verdim. İnan 2 dakika bile sürmedi. Vize ve VFS Hizmet Bedelini ödemek için vezneye yönlendirildim. Vize Ücreti:71 USD, VFS Hizmet Bedeli: 13,50 Euro idi. Kredi kartı kabul etmiyor vezne, kesinlikle nakit para ile git, hangi konsolosluk olursa olsun. Parayı ödedikten sonra böylece vize başvuru işlemleri bitti. Tabi bu arada dersleri aksatmamak için direk Kayseri’ye döndüm.

Yaklaşık 2 hafta sonra pasaportum geldi ve artık Polonya D tipi vizem vardı. Vize başlangıç tarihi 20 Şubat, vize bitiş tarihi 26 Haziran’dı. Zaten benim Polonya’daki okulum 1 Mart’ta başlayıp 15 Haziran’da bitiyordu. Sağ olsun genelde hep vize süresini fazladan veriyor Konsolosluk. Böylece uçak biletlerine bakmaya başladık.

Uçak biletlerine genelde Skyscanner sitesinden baktım çünkü bu site ayrıntılı bir şekilde gösteriyor ve tüm firmaları kapsıyor diyebilirim. Ben 28 Şubat tarihinde Ukrayna aktarmalı Polonya uçak bileti almıştım ve ücreti sanırım 400-450 TL civarıydı. Ukrayna Hava yolları ile uçuşumu gerçekleştirecektim.

Uçuş tarihine kadar eksiklerimi tamamladım, derslerime devam ettim, Polonya’ya götüreceğim ezraklarımı, giysilerimi, eşyalarımı yavaş yavaş alarak valizimi tamamlamaya başladım.

 

Eveeeet Erasmus Başvurusu-Sınavı ve D Tipi Vize İşlemleri için senin için yazacaklarım bu kadar.

Unuttuklarım olabilir, bunun için beni affet. (: Bana sormak istediğin soru ya da aklına takılan bir şey olursa sitede ”Mesaj at” kısmı bulunmakta, oradan benimle iletişime geçebilirsin. Bana atacaksın bak mesajı, dikkat et başka yazarlara atma. Ulaşamazsan eğer;

 

İnstagram: aybalatekin_  ya da gezitopyacom

Mail adresim: [email protected]

 

 

Bir sonraki yazımda Polonya’ya götürdüğüm erzak-kıyafet-eşya vb şeyleri paylaşacağım. Valizine koyacağın şeyler de senin için çok önemli.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzeree, hoşçakaaal 🙂

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir