EVS Nedir?

Uzun süredir yazmak istediğim bu yazı ile karşınızdayım. EVS nedir, nasıl başvurulur, neler gerekli, püf noktaları nelerdir ve en önemlisi hayatı nasıl değiştirir?

EVS Hakkında Kısa İp Uçları?

EVS, AGH projelerinin global kapsamda işlediği bir sistemdir. ”Nedir bu AGH?” Erasmus+ sistemine bağlanmış gönüllü hizmet kapsamına alınıyor. EVS’lere başvurduğunuz andan itibaren onların gönüllüsü oluyor ve projelere katılıyorsunuz. Projeden projeye değişebilmekle birlikte genelde koordinasyon ve organizasyonda yer alıyorsunuz, bu yüzden enerjik ve aktif olabilmek çok önemli. Her kurum ayrı projelere dahil ancak EVS’ler gönüllü projeler olduğu için uzmanlık gerektirmeyen projeler oluyor. EVS başvurusunda yazacağınız CV’de etkin olduğunuz alanları yazdığınızda ve bu alanlar projelere katkı sağlayacak alanlarsa çok daha etkinsiniz demektir.

Örneğin çocuk bakım ve kreş gibi kurumlardaki projelerde bu alandaki herhangi bir sertifikanız önem gösterir. Ama en çok önemli nokta iletişim becerisi! Çok ciddiyim, projelerde insanlarla iletişim kuracak olan sizsiniz, bu yüzden iletişim beceriniz ve bu alandaki etkiniz çok önemlidir. Anadil gerektiren projeler zaten bunu belirtiyor, anadilini bilmek fazladan bir artı, fakat İngilizce pratik ve bu pratiği belirten etkinlikler de önemli. İster B1, ister C1 İngilizce sunun, bir projeye ya da bir kampta uluslararası bir etkinlikte bulundum, ya da Balkanları gezdim ve orada yabancılarla iletişim kurabildim çok önemli bir nokta.

EVS Nasıl Başvuru Yapılır?

Enerji! Özellikle gezdiğiniz, yol bulabildiğiniz, cesaretiniz.. Bunlar gerçekten önemli noktalar, projeler gönüllülük esaslı ve vakit buldukça kendini yollara atan bizler “en gönüllü bizler” olduğumuz birazcık tırnak içinde bir değer olduğunu düşünüyorum. Şimdi gelelim nasıl başvuru yapacağımıza, öncelikle enerji dolu ve kendimizi tanıtan bir motivasyon yazısı yazmamız gerekiyor. “How to write a Motivation Letter” Bu motivasyon mektubu bugüne kadar yaptıklarınızı içeren ama aynı zamanda enerjinizi hissettirebileceğiniz ve kendinizi kuruma yakınlaştırabileceğiniz bir yazı olmalı.. Tekrar belirtiyorum, bu projeler gönüllü projeler, sizden tam olarak profesyonel bir şey beklemek yerine el emeği şeyler bekliyor.. Adı üstünde motivasyon mektubu! Örnek verecek olursak, gezmeyi severim ve sırt çantamla otostop ile yaklaşık 50 il gezdim, İngilizce pratiği 2014’te katıldığım MMW Aiesec projesindeki 1 aylık gönüllü süreçte yaptım, resim,felsefe,sosyoloji ve yabancı dillere ilgim var ve bununla ilgili eğitimim ve yeteneğenim mevcut. Ben bu şekle benzer bir şekilde yazmıştım örnek verecek olursak. Yani sizi neden seçsinler ve şartlara uygunluk sağlayıp kendinizi geliştirebilecek misiniz bu önemli. En önem verdiğim nokta buydu.

EVS Şartlar Nelerdir?

EVS’nin diğer başvuru şartı, Europass formatında CV hazırlamanız. Europass’a girip gerekenleri yazdığınızda oluşacaktır, motivasyon mektubu bu CV’nin önüne ekleniyor zaten. CV’de sertifikalar, yabancı dil seviyesi ve yetenekler kısmı önemli. Kriz analizi, çözüm üretebilme, birlikte çalışabilme yönetimi.(Bkz: Liderliğe Giriş) İşte bu kısımlar sizde mevcutsa bir projede gönüllü olabilmeniz için bir tık öndesiniz.
CV ve Motivasyon Mektubu hazır, bunları projelere göndermeye hazırız peki ama nereye demeden önce şunu belirtmeliyim, bir örnek hazırlayın ve hepsine gönderin evet sizi desteklerim ama şöyle bir örnek var:

kendi projem “Multiculturalism” projesi idi ve ben üniversiteden aldığım 5 adet “Multiculturalism” değeri içerek dersleri yazıp bu konuda yetkinliğimi eklemiştim Motivasyon Mektubuna. Çünkü neden olmasın ki! Demek istediğim şu, proje kültür projesiyse farklı kültürleri sevdiğinizi, Türkiye’de farklı kültürleri gezdiğinizi ve bunun sizin için bir önemli olduğunu bahsetmekten çekinmeyin, ya da proje kısa film projesi ise fotoğraf makinanızın olduğunu ve kısa film izlemeyi, eleştirmeyi sevdiğinizi belirtin projede. Bunlar birazcık önemli, ilgi çekici noktalar.

Evet! Hazırladık bunları, nereye gönderiyoruz. Sosyal medyada AGH,EVS,ESC,Erasmus+ adlarında açılmış 5-6 topluluk var. Buralara üye olarak global şekilde güncellenen yeni gönderileri görebilir ve başvuru yapabilirsiniz, Avrupa Gençlik Portalı da özellikle etkin. Bu başvurulardan sonraki süreçte geri dönüt alırsanız Skype görüşmesiyle birlikte süreç başlıyor. Belirli bir hibe ve kalacak yer karşılanıyor çok ucuz bir miktar ile, tabii bunlar projeden projeye değişen durumlar fakat genel itibariyle böyle. Hibe kesin bilgi ama! Projelere başvurmadan önce zaten bahsettiği kısımlar mevcut. Ben yaklaşık 20-30 projeye başvurdum ama Berlin’deki projeye yakınlığım yüzünden her bilgisini okumuştum. Sürecin de 2 ayda sonuçlandığını ve 30 başvurudan birinden 2 ayın sonunda dönüt aldığımı söyleyebilirim, yani bu süreç böyle işliyor, 2 ayda hayat değişimi, nasıl desem biraz lüks mü..? Geç kalmadan başvurulara başlayın. Hemen geri dönüt alamazsanız da başvuruya devam edin, inanın değiyor. Bir gönderici kurum olmalı, herhangi bir kurumu araştırarak gönderici kurumunuz olmasını isteyebilirsiniz ama çoğu proje kendi gönderici kurumuyla anlaşmış durumda, benim gönderici kurumum yoktu başvururken, projeye seçildikten sonra onların gönderici kurumuyla iletişime geçtim direk ve hiç zorlamadı bu süreç beni. Dernekle iletişime geçtiğinizde ve süreç başladığında her şey çok hızlı ilerliyor ve kalacak yer, belgeler bütün sorularınızın yanıtını aldığınız ve koordinatörünüzden destek aldığınız bir süreç başlıyor.

İnanın hiçbir bilgim yoktu ve saatlerce Skype görüşmesi ve kısa soru-cevapların ardından başvuru aşamasını koordinatörüm yardımıyla geçirdik. Bu ciddi önemliydi. Hatta bir belge ıslak imzalı gelmeliydi, vaktimiz yoktu ve canım ailem Interrail Türkiye sayfasında gönderi paylaşıp Berlin-Istanbul yolculuğu yapacak biriyle geldi belgelerim. Tam bir macera yani! Projeler kısa dönem ve uzun dönem olarak değişiyor, uzun dönem 6-12 ay, kısa dönem ise daha kısa süreli. Ben 12 aylık proje kapsamında Almanya’ya seçildim. Schengen vizesi dolayısıyla multi giriş çıkış hakkım olacak ve projeler inanın sizi her gün çalıştırmıyor, izinleriniz var. Hem gönüllüsünüz hem de hibeniz var, hem de Avrupa veya Balkanların veyahut İskandinav’ın ortasındasınız. Bence de düşündünüz onu! En büyük hayalim Kuzey Işıklarını görmekti, ve izinlerim denk gelirse şu an bana sadece bir RyanAir uzakta. En büyük hayallerimi gerçekleştirmek için sadece bu projelerin varlığını öğrenmem yetti, şu an hayallerime ve Avrupa’ya doğru koşarken buldum kendimi. İnanın sadece birazcık çaba ve cesaret ile birlikte gönüllülük projeleri çok faydalı olabiliyor. Eğer istediğiniz böyle bir şeyse ve eğer yeterli enerjiye sahipseniz lütfen gecikmeden başvurulara başlayın. Çünkü benimki de bir hayaldi ve çok kısa bir sürede gerçek oldu! Hayalleriniz ve umudunuz varsa diğer hepsi sizi bulacaktır, siz yeter ki umutla hayallerinize koşun!

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir