Dilimin döndüğünce, beynimin kıvrımlarının izin verdiğince sizlere “Avrupa Gönüllü Hizmeti”ni anlatacağım. En baştan, sıfırdan hiçbir şey bilmeyen birine anlatır gibi.

Lise çağlarımda yurtdışına nasıl gidebilirim diye araştırdığım dönemlerde çıktı karşıma Avrupa Gönüllü Hizmeti yani seneler 2006-2007’ler olsa gerek. Yaşımız küçük, özgüven sıkıntısı vs derken olmadı. Üniversite zamanı Avrupa Gönüllü Hizmeti için en ideal zaman lakin ben bu treni de kaçırdım. Mezun olduk seneler geçti anca fırsatımız oldu. Bunu neden anlatmak istedim “Hiçbir şey için geç değil”. Yapabilirsiniz yeter ki isteyin.

Avrupa Gönüllü Hizmeti ( European Volunteer Service) Erasmus+ olarak da geçmektedir. Erasmus’dan farklıdır. Erasmus için üniversitenin belli sınıflarında okumanız ve dil sınavını geçme şartı aranır. Kısaca Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), European Volunteer Service (EVS) olarak ifade edilir. Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsizdir.

AGH ile Avrupa’da yer alan projelerde gönüllü faaliyetlerinde yer alabiliyorsunuz.

AGH süre olarak 2’ye ayrılıyor.

Uzun dönem ve kısa dönem. Kısa dönem olarak bahsedilen projeler 2 aya kadar olan projelerdir. Kısa dönem projelerine gidenler bir daha uzun dönem gidebilir. Bu projelerin toplamı maksimum 12 ay ile sınırlandırılmıştır. Uzun dönem projeler ise 2 aydan 12 aya kadar olan projelerdir. Uzun dönem bir projeye bir kere katıldıysanız bir daha AGH yapamıyorsunuz.

AGH’de aylık 30-35 saatlik gönüllü çalışma süreniz vardır. Bu süre içerisinde online olarak verilen dil kursu da dahildir. Ev sahibi kurum, bu online kursun yanı sıra size özel dil kursuda almanızı sağlayabilir. Bu tamamen onların inisiyatifine kalmıştır. Genelde hafta sonu çalışılma durumunda ekstra izin günü olarak size geri verilir. Bunların yanı sıra ayda 2 günde ek olarak izne sahip olursunuz.

Ev sahibi kurum sizin konaklamanızı, ulaşım masraflarınızı karşılar ve sizin o ülkede ki yaşam giderlerinize yetecek kadar cep harçlığı ve yemek ücreti verir. Bu verilecek olan meblağ ülkeden ülkeye değişebilir. Bunun nedeni ise her ülkenin yaşam giderlerinin birbirinden farklı olmasıdır.

Projeler ve konuları birbirinden çok farklı olabilir. Örneğin; ekolojik tarım, engelliler, yaşlılar, mülteciler, çocuklar, yabani hayat vs. gibi konuları kapsayabilir.

Kimler AGH’ye katılabilir?

“Kimler AGH’ye katılabilir?” sorusuna gelirsek de 18-30 yaş herkes katılabiliyor.

*Dipnot:30 yaşının içinde olanlar başvuruda bulunabiliyor. Projedeyken 30 yaşınız biterse de sorun teşkil etmiyor.

Her hangi bir dil bilme zorunluluğu yoktur lakin projelerin bazıları orta düzeyde veya ileri düzeyde İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dilleri isteyebiliyor. Bu kriter tamamen ev sahibi kurumun istediğine bağlıdır.

Ev sahibi kurum demişken yeni bir açıklama yapayım. Avrupa Gönüllü Hizmetini oluşturan 3 birim vardır. Ev sahibi kurum, gönderici kurum, koordinatör kurum. Ev sahibi kurum projesine katılacağınız kurumdur. Koordinatör kurum; sizin gidişinizi, kalacak yerinizi vs koordine eden kurumdur. Gönderici kurum ise sizin ev sahibi kuruma gitmeniz için gerekli organizasyonu yapacak kurumdur.

*Dipnot: Gönderici kurumunuzu bir projeden kabul almadan önce bulmanız bazen sizin için artı olabiliyor çünkü bazı projelere başvururken şart olarak ev sahibi kurumu olması ibaresi olabiliyor. Gönderici kurum olarak internetten bulabilirsiniz. Belediyeler, vakıflar veya üniversitelerin birimleri vs olabiliyor.

AGH’ye Nasıl Başvurmamız Gerekiyor?

“Peki AGH’ye nasıl başvurmamız gerekiyor?” sorularınızı duyar gibiyim. Başvurulara başlamadan önce İngilizce bir CV ve motivasyon mektubu hazırlamalısınız.

Dipnot: CV’yi hazırlarken Europass formatında olmasına dikkat edin.

Motivasyon Mektubu

Motivasyon mektubunda çeşitli sorulara cevap vermelisiniz. Örneğin;

*Kimsiniz? Ailenizin geçmişi nedir?

*Şu anki mesleğiniz nedir? Şu an uğraştığınız alan?

*Eğitimleriniz, becerileriniz, nitelikleriniz nelerdir?

*Resmi iş tecrübeniz var mı? Varsa nelerdir?

*İlgi duyduğunuz ve hoşlandığınız alanlar nelerdir? Boş zamanınızı nasıl değerlendirirsiniz? İlgi alanlarınız nelerdir?

*Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir? Örnekler vererek açıklar mısınız?

*Gönüllü olarak deneyimleriniz nelerdir?

*Yurtdışında bulunma ya da yabancı uyruklu kişilerle iletişim kurma konusunda tecrübeleriniz nelerdir?

* Avrupa Gönüllü Hizmetinden beklentileriniz nelerdir?  Kazanmak istediğiniz bilgi ya da deneyimler nelerdir?

*Başvuracağınız projeden ve ev sahibi kuruluştan beklentileriniz nelerdir?

*Gelecek ile ilgili planlarınız nelerdir?  Avrupa Gönüllü Hizmeti planlarınızın neresinde?

*Başvurduğunuz projede ilginizi çeken nelerdir? Başvurma nedeniniz nedir?

*Başvurduğunuz projeye ve ev sahibi kuruluşa neler katmayı planlıyorsunuz?

*Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında kullanacağınız ne tür bilgi, beceri, yetenek ve tecrübeleriniz var? Ev sahibi kuruma neler katabileceksiniz?

Bu soruların cevaplarının olduğu bir motivasyon mektubunuz hazır olduğu takdirde başvuru yapmaya hazırsınız demektir.

European Solidarity Corps ( https://europa.eu/youth/solidarity_en ) sayfasına kayıt olduktan sonra Cv’nizi yükleyerek projelere başvuru yapmaya başlayabilirsiniz.

Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar başvuracağınız projeye uygunluğun yanı sıra aranan kriterlere uygun olmanızdır.

Örneğin; bazı projelerde yaş, cinsiyet, milliyet, konuşulan dil veya yetenek sınırlandırması olabilir. Bunları başvuracağınız projelerin açıklama kısımlarından öğrenebilirsiniz.

Projelerin bir çoğunda açıklama kısmı vardır. Proje hakkında tanıtıcı bilgi verirler. Bunların yanı sıra, konaklama, ulaşım, aranan kriterler de genel olarak ifade edilir.

İnternet sayfasına kayıt olunarak başvurulan projelerin dışında çeşitli Facebook sayfalarından da projeler bulabilirsiniz.

Dipnot: evs, esc,  erasmus + projects, grants, internship, opportunities , evs – esc turkey, Erasmus+, Pi Gençlik Derneği gibi sayfaları da takip edebilirsiniz.

Bazı ev sahibi kuruluş, siz başvurduktan sonra doldurmanız için kendi formatları olan başvuru formlarını gönderebilirler. Bazıları ise sizin başvurunuzu beğendikten ve çeşitli elemelerden geçirdikten sonra sizinle online mülakat yapmak isteyebilir. Skype , whatsapp gibi programlar üzerinden 10-15 dakikalık görüşmeler yapabilirler. Kendi projelerinin içeriklerini anlattıktan sonra motivasyon mektubu hazırlarken ki (yukarıda mevcut olan) soruları sorabilirler. Burada genel olarak düşüncelerinizi anlamaya çalışırlar.

Peki diyelim ki “projeye kabul aldınız” ne yapacaksınız? Size projeye kabul edildiğinize dair bir mail gelecek ve ev sahibi kuruluşunuz ile iletişime geçeceksiniz. Sonrasını ev sahibi kuruluşunuz organize edecektir.

Bu süreç kısa bir süreç olmayabiliyor. Önemli olan motivasyonunuzu yüksek tutmanız. Aylarca başvurup cevap alamayan kişiler var veya yüzlerce projeye başvurup geri dönüş alamayanlar. Kabul alanların farkını yılmadan, usanmadan, pes etmeden başvurmaları olarak görüyorum.

Sorularınızı yoruma yazarsanız yeni bir yazıda yada yorumlarda cevaplayabilirim.

Sağlıcakla kalınız efenim…

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir