AGH nedir ? Yurt dışına ücretsiz nasıl gidebilirim? sorularına cevap aramak istiyorsanız eğer mutlaka bu yazıyı okumanız gerekmektedir. Çünkü size AGH nedir’in ve Yurt dışına ücretsiz gitmenin yollarını anlatacağım. Keyifli okumalar dilerim.

キ Üniversiteyi bitirdim fakat hemen işe girip çalışmak istemiyorum, istesem de iş bulmam şu an zor, gezmek de istiyorum, nasıl yapsam…
キ Ah keşke yurt dışına ücretsiz gidebilsem, gerekirse çalışırım, bi yandan da gezerim…
Diyenlerle hayatımda yaptığım en güzel şeylerden biri olan EVS’ yi kendi deneyimim ile beraber paylaşacağım. Şunu bilerek okumaya başlayalım o zaman; Avrupa Gönüllü Hizmeti diye bir program var, bu program Avrupa Birliği Komisyonu tarafından fonlanıyor, siz bir projeye başvuru yapıyorsunuz ‘’sizle gönüllü olarak çalışmak istiyorum ‘’ diye. Bu proje sahibi kurum sizi kabul ettikten sonra sizin tüm masraflarınızı karşılıyor. Sebebi ise ülkeler arası kültürel etkileşimi arttırmak, ön yargıları kırmak ve gençlerin kaynaşmasını sağlayıp yetenekleri doğrultusunda var olan potansiyellerini fark ettirmek. Üstelik bazı projeler bir ülkeden bir kaç kişiyi kabul edebiliyor, iyice araştırıp bir arkadaşınızla da beraber gidebilirsiniz. Mesela Biz Gülbahar ile yaptık ( Gülbahar Polonya’da gönüllü oldu, ben Çekya’da) ve en güzel yılımızı yaşadık 🙂

Türkçede AGH: Avrupa Gönüllü Hizmeti, ingilizce olarak ise EVS: European Voluntary Service olarak adlandırılan bu servis, Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında gerçekleştirilmekte olan bir Avrupa Birliği projesidir.

AGH NEDİR?

AGH nedir’in cevabı ise; Avrupa Gönüllü Hizmetidir. Buradan gönderici bir kuruluş vasıtasıyla gittiğiniz, karşı taraftaki ev sahibi derneğin sizi karşıladığı ve sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyet.
Ulusal Ajansın sunduğu AGH ile 18-30 yaş aralığında iseniz, mezuniyet ve dil yeterliliğinize bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da dilediğiniz bir ülkede proje bulup gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dilinizi geliştirebilir, yepyeni bir dil öğrenebilir, kültürlerarası iletişim becerilerinizi arttırabilir, hiç tanımadığınız yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilir ve bu sayede ülkeye döndüğünüzde kazandığınız öz güvenle iş piyasasında seçeneklerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

PROJELERİN KONULARI NELER OLUYOR ?

Projelerin konu yelpazesi oldukça geniş. Örneğin doğa, çocuklar, yaşlılar, engelliler, göçmenler, ana okulları, gençlik merkezleri vb. birçok konuda proje bulmak mümkün.

3.İNGİLİZCE BİLMEK ŞART MI?

İngilizce bilmek şart değil kesinlikle, fakat temel düzeyde bilmek, iletişim kurmak ve adapte olmak için büyük avantaj. Ülkeye gittiğiniz zaman dil, orada kuracağınız etkileşim ile, gönüllülük yapacağınız kurumdaki kişilerin yardımıyla gelişecek. Projeye kabul alma ve vize süresi boyunca o aradaki zamanda temel seviye dilinizi geliştirmek size büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü gittiğiniz ülkede ilk iki ayınızı ve enerjinizi dili en azından temel seviyede öğrenmeye harcamak yerine gezmeye ve keşfetmeye harcayabilirsiniz.

4. MASRAFLAR KARŞILANIYOR MU ?

Şöyle düşünün, siz buradan diyelim ki Prag” a bir projeye gittiniz, sizin buradan Prag”a gidiş dönüş uçak biletiniz, proje boyunca konaklamanız, vize- sigorta masraflarınız ve yemek masraflarınız karşılanıyor, bir de proje boyunca her ay önceden belirlenmiş bir cep harçlığı alıyorsunuz ve üzerine bir de o ülkenin temel düzeyde dil eğitimini alıyorsunuz! Kalacak yer konusunda; eğer birden fazla gönüllü kurumda varsa ( bu alıcı kurumun büyüklüğüne göre değişiyor, bazı kurumlar bir gönüllü alırken bazı kurumlar farklı ülkelerden olacak şekilde 25 gönüllü alabiliyor) bir evde birden fazla kişiyle birlikte kalabiliyorsunuz. Erkek kadın karışık evde kalmak istemiyorsanız, bu talebinizi alıcı kuruma iletebiliyorsunuz ve ayarlamayı yapıyorlar fırsatları çerçevesinde.

5. İzin Günü veya Tatilim Olacak mı ?

Hafta sonları tatil, ek olarak her ay 2 gün izin hakkınız da var, gittiğiniz ülkenin resmi tatillerini de unutmayalım (christmas vb.). Aylık iki gün izninizi kurumunuzla konuşup uygun zamanları ayarlayıp hafta sonu ile birleştirerek başka ülkelere gezmeye gidebilirsiniz mesela.

6. Peki Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yapmak için ne gerekiyor?

Ne gerekiyor hemen söyleyeyim, ben Avrupa’ya gitmeyi, gönüllü çalışmayı ve gezmeyi istiyorum ve seviyorum diyebilmek gerekiyor öncelikle. Sonrasında ne kadar süre boyunca orada kalmak istiyoruma karar vermek gerekiyor. Çünkü AGH, uzun ve kısa dönem olmak üzere ikiye ayrılıyor, yani 59 günlük bi projeye dahil olup Romanya’ya gittiniz diyelim, Türkiye’ye döndünüz ve ben doymadım tekrar EVS yapmak istiyorum dediniz, 10 aylık başka bi projeye dahil olabilirsiniz. Burda kilit nokta, maksimum 12 ay AGH yapabiliyorsunuz, ve projeye başvuru yaparken kısa dönem AGH nin 2 ay değil de 59 gün olmasına dikkat ediyorsunuz ki uzun dönemlik projeye katılma hakkınız yanmasın, bu kısmın  anlaşılması bazen sıkıntı yaratabiliyor, biraz daha üstünde durmakta fayda var diye düşünüyorum.
AGH 2’ye ayrılıyor;

a.Kısa Dönem AGH (14-59 gün);

Kısa dönem AGH yaptığınız zaman 2. defa gitme hakkınız oluyor ama toplam 12 ayı geçmemesi gerekiyor. Yani 1. projeniz 59 gün, 2. projeniz 12 ay olamaz projelerinizin toplamı maksimum 12 ay olması lazım.

b.Uzun Dönem AGH (2 ay-12 ay);

Uzun dönem AGH yaptığınızda ise 60 gün yapsanız dahi bir daha AGH yapma hakkınız olmuyor. O yüzden gideceğiniz projeyi iyi seçmeniz gerekiyor.

Okulum var, yaz tatilinde gitme şansım var mı ?

Yaz tatiline denk gelen 2 veya 3 aylık bir proje bularak gidebiliyorsunuz, mezun olduktan sonra uzun dönemli bi projeye de gidebilirsiniz ki şiddetle bunu öneriyorum çünkü zaman çok çabuk geçiyor oradayken.

7.BU PROJELERE NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Öncelikle bir CV ve Motivasyon mektubunuzun olması gerekmekte. Motivasyon mektubunda örneğin bu projede neden çalışmak istediğinizi, gönüllülüğün sizin için ne anlama geldiğini yazabilirsiniz. Motivasyon ve CV İngilizce hazırlanmalı. Eğer ‘’ama benim İngilizcem iyi değil, güzel bir dil kullanmak lazım yazarken’’diyorsanız, bilen bi arkadaşınıza da hazırlatabilirsiniz. İnternette örnek CV ve motivasyon mektubu bulmak mümkün.

8. CV VE MOTİVASYON MEKTUBUM HAZIR, ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?

Şimdi gitmek istediğiniz ülkeyi seçme zamanı, yalnız burda şunu belirteyim; Almanya, Fransa vb ülkeler temel düzeyde de olsa dil bilenlere öncelik veriyor projenin verimli yürümesi açısından. Şansınızı arttırmak için daha küçük ülkelerin projelerine başvuru yapmanızda fayda var ‘’çekya, slovakya, polonya, romanya, slovenya vb.’’. Önemli olan projeden kabul alıp gitmek, gidince tatil zamanlarınızda istediğiniz Avrupa ülkesini ve şehrini gezebilirsiniz.
Daha sonra sıra proje bulmakta,

http://europa.eu/youth/volunteering/project_en
yukarıdaki linkten tüm ülkelerdeki tüm projelere ulaşmanız mümkün, arama motoruna gideceğiniz ülkenin adını ve seçmek istediğiniz projenin konusunu seçerek ulaşabilirsiniz projelere.
Projeyi bulduktan sonra projenin altında mail adresi veya form oluyor, o formu doldurup motivasyon mektubu ve CV yi maile gönderiyorsunuz, böylelikle başvuru yapmış oluyorsunuz.

OFF ÇOK KARIŞTI KAFAM, NASIL PROJE BULAYIM, NASIL KONU SEÇEYİM, KOLAY YOLU YOK MU?

DİYORSANIZ; direk facebook arama motoruna AGH veya EVS yazın, türkiyedeki ve yurt dışındaki dernekleri, proje sayfalarını göreceksiniz. Onlara detaylıca bakın, çoğu sayfada ‘’ Prag da anaokuluna türkiyeden gönüllü aramaktayız, cv ve motivasyon yazınızı şu maile atabilirsiniz başvuru için ‘’ vs. diye ilanları göreceksiniz, bu ilanı veren bazen türkiyedeki bi gönderici dernek de olabiliyor, bazen de yurt dışındaki alıcı kurumun kendisi olabiliyor. Siz göreceğiniz maile aynı şekilde CV ve motivasyon yazınızı gönderiyorsunuz. Olabildiğince çok projeye başvuru yapın ki şansınız artsın. Başvuruyu yaptıktan sonra kabul alırsanız, yani sizi seçerlerse, mail atacaklar seçildiğinize dair. Sonrasında kısa bi skype görüşmesi yapacaksınız, ve vize başvuru sürecini başlatacaksınız.

AGH BANA NE KATACAK?

Bahsettiğim gibi AGH size
• konaklama
• cep harçlığı
• gıda
• uçak bileti
• vize masrafları
• dil kursu
fırsatlarını sunuyor. Dil kursunu biraz açalım, gittiğiniz ülkenin dilini temel düzeyde konuşacak kadar eğitim alacaksınız. Diyelim ki Çekya ya gittiniz, Çekçe eğitimi alacaksınız. ‘’Ya ingilizce ? ‘’ diyenler ; sizin ordaki gerek arkadaşlarınızla gerekse ev sahibi kurumunuzla iletişim kuracağınız dil ingilizce olacağı için sizin de çabanızla birlikte güzelce gelişiyor.
AGH nin bi başka katkısı ise ‘’Arrival Training’’ ve ‘’Pre-departure training’’ olmak üzere iki eğitime dahil olacaksınız. Bu eğitimlerde bulunacağınız ülke genelinde AGH yapan ve sizle aynı yakın zamanlarda AGH yapacak gönüllülerle bir araya geleceksiniz. Bu eğitimler ile birlikte farklı ülkelerden insanlarla bir araya geldiğiniz için güzel arkadaşlık fırsatlarınız oluyor. Ayrıca daha sonra yapacağınız seyahatlerde birlikte gezme fırsatları yakalayabiliyorsunuz.

EN GÜZEL KISIM BAŞLIYOR

Vizeyi aldınız, biletiniz de tamam, ve vardınız oraya, yeni bi ülke, şehir, dil, en önemlisi yeni bir kültür. AGH size kişisel olarak o kadar çok şey katacak ki buna siz bile şaşıracaksınız. Benim için en güzel faydalarından biri kendini tanımak; kendinizi daha iyi tanıma fırsatına sahip olacaksınız, ben neleri seviyorum ve sevmiyorum, neleri yapabiliyorum, sınırlarım ne vb. Yeni bi toplumda kendinizi keşfederken bi yandan sadece gittiğiniz ülkenin kültürünü değil, bir çok ülkeden insanla oturup sohbet edeceksiniz, yeni kültürleri tanıyıp koşulsuz kabul edişinize bakacaksınız. Hayata farklı açıdan bakmanın ne demek olduğunu tam anlamıyla görüp dünyanın düşündüğünüz kadar büyük olmadığını ve imkansız kelimesine daha kırılabilir bir şey olarak bakacaksınız, en azından benim için bunlar ve nicesi oldu.
Gidince ‘’ne iyi yapmışım da gelmişim’’ demeniz dileğiyle bol şans…
Varsa sorularınız, yorum kısmında rahatlıkla sorabilirsiniz 🙂

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

1
Bir yorum bırak

avatar
1 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
3 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
1 Yorum yazarları
Elif En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Elif
Ziyaretçi
Elif

Bu konuyla alakalı aradığım tüm cevapları buldum☺️