Youtuber Uğur Tash’ın Ukrayna gezisi – Kharkov

Kharkov (Ukrayna), ayrıca [Charkiv ve Charkow] Ukrayna‘nın en büyük ikinci şehridir. (Kiev’den sonra elbette). 3/4 yüzyıl önce Ukrayna‘nın başkenti (Sovyet Ukrayna) statüsünü kaybetti, ancak bu statüyü geri kazanma şansı olduğunu düşünüyoruz.

Kharkov’un nüfusu (Ekim 2008’de) 1 453,1 kişiydi. Kharkiv’in zengin bir kültürel, bilimsel, eğitimsel, ulaşım ve endüstriyel yaşamı vardır. Şehir yüzlerce sanayi şirketine ev sahipliği yapıyor. Kriz sırasında bile şehir gelişiyor. Yeni oteller inşa ediliyor.

Kharkov ulaştırma sistemi Ukrayna‘nın en iyilerinden. Euro 2012’ye hazırlanırken şehir hükümeti trafiği daha az ağır hale getirmek için birçok yolu onardı ve merkezi caddelerdeki bazı marşrutkaları değiştirdi. Harkiv metro 35 km uzunluğunda ve 28 istasyon bulunuyor. Ukrayna’nın büyük şehirlerini (Kiev, Donetsk, Lviv) birbirine bağlamak için yeni hızlı trenler kuruluyordu.

Kharkov Havaalanı yenilendi ve neredeyse yarım yılda bir yeni bağlantılar kuruluyor.

Kharkov‘un en popüler simgesi, Avrupa’nın üçüncü büyük kent meydanı olan Özgürlük Meydanı (Ploshcha Svobody) ve dünya hakkında konuşurken 7. sırayı alıyor. Kharkiv’in diğer ilgi çekici yerleri hakkında buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir