Eğer metro ile gidecekseniz Acropoli durağında inerseniz Akropol’ün girişi yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindedir. Yürümek  isterseniz de Plaka semtinde olduğunuz zaman yüzünüzü Akropol’e döndüğünüzde tepenin etrafını dolanarak 20 dakikada  ulaşabilirsiniz. Akropol Atina’nın ortasında yükselen kayalık tepenin adıdır. Akropol’ün tepesinde Antik Yunan döneminde inşa edilmiş tapınaklar  vardır. Tapınaklar arasında en büyük olanı Parthenon’dur. Akropol Atina’nın tarihi merkezi olan Plaka semtinin kenarından yükselir. Athena, Yunan mitolojisinde zeka, sanat, ilham ve barış tanrıçasıdır. Tapınağın doğu kısmındaki frezler tanrıça Athena’nın doğumunu anlatır.

Akropolis’in Kısımları

Parthenon: Parthenon Atinalılar tarafından şehrin koruyucu patronu Tanrıça Athena’ya ithafen yapılmıştır. Atina Demokrasisinin yükselme döneminde M.Ö 447-438 yılları arasında meşhur Maraton zaferinden sonra tamamlanmıştır.

Erehtion: Kutsal Akropolis kayasının kuzey kısmında bulunan yapı M.Ö 421-406 yılları arasında tamamlanmıştır.Yapı Pentelik mermerleri kullanılarak inşa edilmiştir.Yapının ön kısmının çatısı kadın şeklinde yapılmış Karyatides olarak adlandırılan 6 kolonla desteklenmektedir. Akropolis açık hava müzesinde 6 kolonun 5 tanesi sergilenmekte diğeri 19.yy’da İngiltere tarafından kaçırıldığı için İngiltere’de sergilenmektedir.

Propileya: Tepenin batı ucunda M.Ö 510-480 yılları arasında inşa edilen yapı Atina Akropolisi’nin girişi işlevini görmekteydi. Almanya’da bulunan Brandenburg kapısı Propileya kopya edilerek yapılmıştır.

Atena Nike Tapınağı: Akropolis’in güneydoğu ucunda yer alan tapınak mimar Kallikrates tarafından tasarlanmış ve M.Ö 426-421 yıllarında daha eskiden yapılan tapınağın Pers savaşları sırasında yakılması sonrası inşa edilmiştir.

Akropolis’in en büyük tiyatrosu Odeon of Herodos Atticus ‘dur. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Güney Yamaçta yer alan bu tiyatro Odeon teriminin de atasıdır.

  

Akropolis’e ücretsiz girilebilen günler;

  • 6 Mart (Melina Mercouri günü)
  • 5 Haziran (Dünya Çevre Günü)
  • 18 Nisan (Ulusal Anıtlar Günü)
  • Eylül ayının son haftasonu (Avrupa Tarihi Miras Günü

  

  •  Delphi(Delphoi) Antik Kenti

Parnossos Dağı’nın güneybatısında yer alan antik kent, Eski Yunanistan’da kutsal bir alan ve kehanet ocağıydı. Bu kâhin dinsel yaşamı düzene soktu ünü Anadolu’ya kadar uzandı. Tapınağın yapımı için Delphoi’ye yardım ettiler. En önemli yapıları Apollon Tapınağı ve hazine binalarıdır. Hazine yapıları Tanrı’ya ait adak eşyalarının saklandığı yerdir. Burada bulunan eski tapınak bir yangın da yıkıldıktan sonra, toplanılan paralarla yeniden yapıldı.

 

  • Girit Adası

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit Akdeniz’deki beşinci büyük adadır. Girit Adası çok büyük ve dağlık olduğu için keşfetmek için en az bir hafta ayırmak gerekir. Yol alırken tabelalara dikkat ederseniz tabelaların delik deşik olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi Giritliler’in silah düşkünü olmalarıdır.

Hanya eski şehri sahile paralel ve dik uzanan yollarla doludur. Surların arasındaki kışla binası Deniz müzesine ev sahipliği yapıyor. Hanya’ya “Doğu’nun Venediği” denilmektedir. Bunun sebebi daracık sokakları ve balkonlarıyla Venediği andırmasıdır.

Eski şirin evleri ve dar caddeleriyle bir zamanlar Ege’nin ticaret merkezi olan Kandiye’de, Venedik hakimiyetinden kalan şeyler dikkat çekmektedir. Venedik Kalesi bunların başında gelmektedir. Venedik duvarlarının üzerine oyularak yapılan çeşmelerin en bilineni Aslanlı Çeşme’nin olduğu Lion Square Meydanı’dır.

  •  Sakız Adası

Çeşme’nin hemen karşısında feribotla 45 dakikalık mesafede bulunan bir adadır. Adanın sembolü yel değirmenleridir. Ünlü denizci kaşif Kristop Kolomb, Osmanlı idaresi altındaki Sakız’da dünyaya geldi ve Amerika’yı keşfe çıktığı seferinden önce Pirgi’de uzunca bir süre kalıp buradan denizcilikle ilgili bilgiler toplamış. Adayı hem ünlü hem de zengin yapan şey adalıların mastika dedikleri sakızdır. Mastika ağacı,adanın farklı iklim ile toprak özelliklerine sahip güney kesimlerinde yetişiyor.Sakızlılar öğleden sonra 14.00’te işlerini bırakıyor ve iş çıkışı yemeklerini yeyip sonrasında siesta yapıyorlar. Günbatımına doğru tekrar mekanlar açılıp sokaklar canlanmaya başlıyor.Adanın merkezi Chios, aynı zamanda Çeşme’den kalkan feribotların da yolcuları bıraktığı yerdir. Halk bahçesi (Dimotikos Kipos), Yunanistan’ın en eski ve en büyük kütüphanelerinden Korai Kütüphanesi görülmeye değer yerlerdir.

Merkezden Mesta’ya doğru 3 kilometre gittiğimizde Kambos bölgesi karşımıza çıkmaktadır. Yüksek duvarlı bahçelerde yükselen konakların ve güzel kokulu narenciye bahçeleri bulunan yer bir dönem cenevizli aristokratları kendilerine yarattığı sosyal statüsü yüksek olanların kaldığı bir muhitti.

Pyrgi ise adını köyün meydanında bulunan kaleden alan, Sakız Adası’nın güneyindeki en büyük köylerden biridir. Bir kale gibi inşa edilen evler köyü koruma amaçlı bir duvar oluşturacak şekilde yapılmıştır ve köyün kendine münhasır mimarı yapısı bulunmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Yunanistan ile ilgili diğer yazılar
"Yunanistan" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir