Yunanistan mutfağı Türk mutfağıyla çok benzerlik göstermektedir. Yüzyıllarca birlikte şekillendirdiğimiz bir mutfak, Egenin tam karşı yakasında, her tarafı denizle çevrili bir ülkede doğal olarak deniz mahsulleri üzerinde oturmuş olsa da bizden onlara, onlardan bize ortak tarihimiz boyunca ortak bir tarihi paylaşıyoruz. Yunanlıların kültürlerine gerçek anlamda sahip çıkmaları, Avrupa Birliği’nin hijyen ve kalite standartları ile birleşince ortaya çok güzel görüntüler çıkmıştır. Rakı Balkanlardan Orta Doğu’ya, Kafkaslar’dan Akdeniz’e bu coğrafyada 20’den fazla ülkede içiliyor ve çoğu ülkede milli içkidir. Ama rakı masası, masa kültürü sadece Türkiye ve Yunanistan‘da var desek yeridir. Teknik bir bilgi olarak Yunan Damak tadının oksimoron özelliği ( Zıt şeyleri bir arada barındırma) olduğu bilinir. Tüm yunan masalarında bir şişe su ücretsiz ikram edilir. Birçok yerde servis ücreti alınmaz. Neredeyse tüm yemekler zeytinyağı ile sunulur. Taze meyve ve sebze önemli bir yer edinir. Sokak yemeklerimiz yakındır. Simit az susamlı ve biraz daha sert, kestane kebap aynı ve midyede kokoreç bulunuyor ama sunumu farklıdır. Sokaklarda ayrıca patlamış mısır da özellikle Atina gibi büyük şehirlerde yaygındır.

Caciki: Malumuz cacık her zaman sarımsaklı oluyor. Tzatziki de kuru cacıktır. Sulandırılmamış ya da suyu alınmış olarak da düşünebilirsiniz.

Feta Cheese: Kıyılarda ve pide arasında beyaz peynir dense de tüm dünyada feta cheese denerek yaygınlaşmıştır.

Mücveri de kabak ve başka sebzelerle yapıyorlar. Buna ” kreminidokeftedes” diyorlar.

Horiatiki: Marul, domates ve fetalı salata

Radika: Bir çeşit salata sosudur.

Kapnisti: Füme domuz pastırmasıdır.

Gyros: Dönerdir. Domuz ve tavuk eti seçenekler arasındadır.

Soutzoukakia: Yunanistan’da yemek siparişi verirken dikkat etmeniz konulardan biri de yemek isimlerinin benziyor olmasıdır fakat her ne kadar benzese de  içerikleri tamamen farklı oluyor. Bu yemeği de Türkiye’de ki salçalı köfte olarak düşünebilirsiniz. Fakat baharat olarak yoğundur.

Moussaka: Kıyma, patates, patlıcan ve üzerinde de beşamel sos olan bir yemektir.

Garidomakaronada: İçinde karides olan bir makarmadır.

Feta Me Meli: Feta peynirini tavada kızartıyorlar. Üzerine bal döküp susam ekliyorlar. Ünlü bir tatlıdır.

  

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Yunanistan ile ilgili diğer yazılar
"Yunanistan" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir