Yunanistan genel olarak renkli hayatına ve eğlencelerine özendiğimiz bir yer olmuştur. Her ne kadar canımız çok istese ve hemen gitmek için can atsak da birkaç araştırma ve bilgilerden sonra gitmek eğlenceyi doruğa çıkarmak için etkili olur. O halde yazımıza yüzyıllar boyu süren bir gelenekle yani Apokries Karnavalı ile başlayalım.

  • Apokries Karnavalı 

Yunanca’da Apokries ( Apo=’den ve Kreas= et) etten arınmak, uzaklaşmak anlamına gelir. Paskalya öncesi 40 gün tutulan oruç süresinde et ve hayvansal ürünlerden uzak durulur. Paskalya bayramı öncesinde 40 gün boyunca et ve hayvansal ürünlerin yenilmemesi ile tutulan oruca gönderme yapılıyor. Rio ve Venedik karnavallarının da başlangıcı da Apokries Karnavalına dayandığı iddia ediliyor. Apokries karnavalı, şarap ve festival tanrısı olan Dionysos’ a olan bağlılığı temsil eder. Festival boyunca şarap tüketimi oldukça fazladır. Genelde şubat ayı içinde başlar ve 3 hafta sürer. İkinci hafta tsiknopempti denilen yani tsikno= ızgara esnasında çıkan duman, pempti= perşembe anlamına gelen birçok dükkanın önünde ızgara yapan ve sokaktakiler ile paylaşılan gün yapılır. 40 gün boyunca yenilemeyeceği için perşembe günü bütün herkes ızgara et yapar. Üçüncü hafta peynir günleri olarak adlandırılan haftadır. Bu haftaya aynı zamanda ” Beyaz Hafta” da denir. Çünkü genellikle insanlar süt ve süt ürünleri tüketiyorlar. Bir rivayete göre bu haftada kadınların saçlarını yıkamadığı söyleniyor. Çünkü inanışa göre yıkamaları durumunda saçları beyazlaşıyormuş. Kathara Deftera denilen yani Kathara=temiz, Deftera= pazartesi anlamına gelen gün karnavalın bitişini temsil eder.

  • İskeçe Karnavalı 

Bu festivalin çıkış noktası rivayetlere göre Hz.İsa dönemine kadar dayanıyor. Hz İsa’nın çocukluğu zamanında peygamber olacağının duyulması üzerine halk onun mevcut yönetim tarafından öldürülmesinden korkar ve onu korumak için tüm şehirdeki çocukların suratları boyanarak Hz İsa’da onlar arasında kamufle edilir. Bir pazar günü halk yönetimin bu niyetinden vazgeçtiğine inanarak bir kutlama gerçekleştirir. Tüm çocuklar yıkanarak pazartesi günü yeni tertemiz bir hayata sayfa açılır. Bir nevi arınma günü olarak da geçer. Bu festival genellikle mart ayının ilk haftasında gerçekleşiyor. Çeşitli konseptler belirlenerek hazırlanmış gruplar yaklaşık 2 saat süren bir yürüyüş gerçekleştiriyor. Bariyer ile korunan sokaklarda bu yürüyüş yolu polisler ve sağlık ekipleri tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor.

  • Patras Uluslararası Film Festivali 

Yüzlerce film yönetmeninin ve genç sanatçının katıldığı Patras Uluslararası Film Festivali’nde yeteneklerini göstermek, fikirlerini paylaşmak ve yeni fikirlerle tanışmak isteyenler bir araya geliyor. Genellikle haziran ayının son günlerinde gerçekleşiyor.

  • Ardas Festivali

Ülkenin dört bir yanındaki gençlerin ve Balkanların buluştuğu bu festivalde Yunan müziği sahnesinde büyük isimlerle müzikal konserlere ek olarak, dans gösterileri, yoga, oyunlar ve tiyatro sahnelerinin bulunmasıyla festival ruhunu doruklarda yaşatıyor. Burada her yaştan genç kamp yapıp eğlenerek günlerini geçiriyorlar.

  • Kalamata Dans Festivali

Atina’nın en gözde sahillerinden biri olan Kalamata da her yıl Temmuz ayında dans festivali düzenlenmektedir. Bu festival 20.yaşını kutlamaktadır. Her yıl uluslararası alanda tanınmış birçok dans okulunun mezunları, Kalamata’ya bu sanatta en iyi şekilde çağrılma hakkı için rekabet etmek üzere gelir.

  • Thessaloniki Uluslararası Film Festivali

Selanik Uluslarası Film Festivali, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük ve en köklü festivallerinden biridir. Bu sene 59. yıla girecek olan bu festivalde dünyaca ünlü yönetmenler başta olmak üzere sanatçıları ağırlayacaktır. Festival genel olarak Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri kabul edilmekte olup, büyük gösterilerle açılışı yapmaktadırlar.

  • Orthodox Easter

Yunanistan’da yılın en büyük olayı olarak adlandırılan Orthodox Easter Festivali’nde tüm sokaklar mumlarla donatılıyor. Havanın kararmasının ardından yakılan mumlar etrafı aydınlatıyor ve gece yarısı havai fişek gösterileri başlıyor. Holy Week olarak anılan Paskalya Haftası’nda her gün farklı bir etkinlik düzenleniyor. Çocuklar bu etkinliklerde kapı kapı dolaşıp büyüklerden para ve yumurta topluyor ve hep bir ağızdan Lazaros isimli ilahi söyleniyor. Etkinlikler içerisinde bir gün Mesih’in ölümü için yas tutuluyor. Yasın ardından etraf çiçeklerle süsleniyor ve Mesih’in cenazesine temsilen alaylar düzenleniyor.

  • River Party Festival- Nestorio Kastorias 

Yunanistan’ın en eski festivalleri arasında yer alan bu festival, River Party Festival- Nestorio Kastorias Nehir Festivali olarak da bilinir. Yıllardır geleneklerini bozmayan Yunan halkı en eski festivallerini hala sürdürüyor. Atina’dan biraz uzak bir noktada yapılan bu festivalde Bistrica Nehri etrafında toplanan Yunan halkı ve komşu ülkelerden gelen misafirler beş gün boyunca birlikte keyif dolu anlar geçiriyor. Bu beş gün boyunca yapılan kamplarda yüzme yarışları ve müzik şölenleri yapılıyor.

  • Lycabettus Festival

Her yaz yüzlerce kişi bu festival için Atina’ya akın ediyor. Atina halkının da büyük ilgi gösterdiği bu festival şehrin en yüksek noktasında bulunan eski maden ocağında gerçekleşiyor. Dünyaca ünlü sanatçılar festivale katılarak konserler veriyor. Oldukça yüksek bir noktada bulunan eskiden maden ocağı şimdilerde ise tiyatro olarak kullanılan yere ulaşımda teleferik seçeneği de bulunuyor. Teleferikle yolculuk yapmak isteyenler bu noktayı tercih edebiliyorlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Yunanistan ile ilgili diğer yazılar
"Yunanistan" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir