Uşak’ın Kısa Tarihi

İlk yerleşimlerde Hitit krallığı egemenliği altında olan bu topraklar Luvi istilasını görmekle birlikte krallık zamanla dağılmaya başlamış. Boğaz tarafların. dan gelen Frigyalıların egemenliği altına girmekle bilikte daha sonrasında altın uygarlığı kuracak Lidyalılar ile toprakları paylaşma yapılmıştır.

İlerleyen yıllarda sırasıyla Makedonya Devleti sonra Bergama krallığı ve Bergama krallığını bünyesine dahil eden Roma İmparatorluğu ve imparatorluğun ikiye ayrılmasıyla Bizans İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir.

1071 yılında gerçekleştirilen Malazgirt zaferinden sonra Anadolu’nın fethini üstlenen 1. Süleyman Şah Uşak ilini Selçuklu Devleti hakimiyetine bırakmıştır. Selçuklu Devleti’nin dağılmaya başlamasıyla birlikte Germiyanoğulları burada uçbeyliği olarak yönetilmiştir. Bu topraklar Yıldırım Bayezid tarafından 1391 yılında Osmanoğulları uçbeyliğine dahil olmuştur.

1402 yılında gerçekleşen Timur Han ile yapılan Ankara Savaşı’ndan sonra Yıldırım Bayezid’in esir düşmesiyle beylikler tekrar bağımsız olmuştur.1402 yılından 1413 yılları arasında süregelen  Yıldırım Bayezid’in beş oğlundan dördü arasındaki taht kavgaları nedeniyle Osmanlı Devleti bir fetret devri yaşamıştır. Bu fetret devrinde Uşak Karahanlılar’ın elinde olmuştur.

1413 yılında ise tekrar Germiyanoğulları’na geçmiş ve 15 yıl sonra Germiyanoğulları Osmanlı topraklarına dahil olmasıyla 1429 yılında Uşak Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

Osmanlı Devleti’nde Kütahya sancağına bağlı bir kaza olmuştur. 1598 yılında Uşsak halkı Celali İsyanları döneminde sağlam kalıp Osmanlı Devleti yönetiminde 17, ve 18, yüzyılda bir kaç olay dışında uzun süre sakin bir şekilde yaşam göstermiş. 19. yüzyılda Uşak halı ve kilimleriyle birlikte canlı bir ticaret noktası dönemini yaşamış.

1. Dünya savaşından sonra 29 Ağustos 1920 yılında Yunanlıların Osmanlı Devleti’ne Sevr anlaşmasını kabul ettirmek için başlatmış olduğu bu taarruzda Uşak ili  büyük bir tahribatın içine girmiş oldu. Her yer yakılıp yıkılmıştı. İki yıl iki gün süren bu savaş sonrası 1922 yılında Yunan işgalinden kurtulmuş. Yaşanan olaylar dolayısıyla İstiklal savaşımızda önemli bir yeri var.

Cumhuriyet döneminde Kütahya’ya bağlı bir ilçeyken 15 Temmuz 1953 yılında il haline gelmiştir. Uşak il olduktan sonra hızlı bir büyüme ve gelişme göstermiştir. Uşak ilinde 1’i Karahallı ilçesinde olmak üzere 3 adet organize sanayi bölgesi varlığını kazanmıştır. Ticaret ve sanayi alınanda gelişen Uşak bu paralellikle beraber sosyal ve yaşam alanlarında artma göstermiştir.İl oluşunun 60’ıncı yılında sosyoekonomik gelişmişlik bakımından ülkemizde 25’inci sırada yer alan bu şehirde şehir içi ulaşımında kolaylaştığı bir Ege kenti halini almıştır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Uşak ile ilgili diğer yazılar
"Uşak" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir