ULUBEY İLÇESİ

Ulubey Kanyonları ve Cam Teras

Ulubey sınırları ilçesinde yer aşan bu kanyon ABD’DEKİ Büyük Kanyon’dan sonra 72 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci kanyonu olduğu bilinmektedir. Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşuyor. Hristiyan Montanizm tarikatının merkezi olarak kabul edilen ve yaklaşık olarak 377 yılında Hristiyan saldırılarıyla yıkıldığı bilinen Pepuza Antik Kenti bu kanyonun içindedir. Kanyon üzerinde 135 metrekarelik  cam seyir terası kurşun geçirmez camlardan yapılmış. Cam terasın etrafında hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanlar ve kafeterya bulunmaktadır.

  • Kanyona kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi il merkezinden her saat başı kalkan Ulubey ilçesine giden Özlem Ulubey ilçe otobüsleriyle de ulaşmanız mümkündür. Açılışını 2015 yılında yapan cam terasa giriş ücretlidir. 2019 yılı mart ayında giriş ücreti 3 liraydı.

Blaundos Antik Kenti

Ulubey ilçe merkezine ve Cam Teras’a yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Sülümenli Köyü yakınındadır. Derin vadilerle çevrili yarımada görünümünde düz bir burun üzerine kurulmuştur. Helenistik dönemde Makedonya’dan gelenler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Üç tarafının derin bir vadi ile çevrili olması nedeniyle kentin girişi sadece kuzeyde bulunan kuleli tek yapıdan sağlanmaktadır. Şehrin doğu yamacında tiyatro kalıntısı, Kale girişinin az ilerisinde ise 140 m uzunluğunda stadyum yer alır. Yunanca ve Lahitçe yazıtların bulunduğu bu antik kentte kale dışında 2, merkede 1 tapınak yer almaktadır.

  • Buraya araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

KARAHALLI İLÇESİ

Cılandıras Su Kemeri

Banaz Çayı üzerinde ve Karahallı Belediyesi suyun debisi çok olduğun için bundan faydalanmak adına Hidroelektrik santrali kurmuş. Santralin hemen yanında yer alan bu köprü aslında bir su kemeridir. Yakınında bulunan pepuza antik kente nehirden su taşımak için kullanılan su kemeri kanyonun en dar ve en sarp noktasında su seviyesinden yaklaşık 24 metre yükseklikte yer almaktadır. Kasnak biçiminde olan su kemeri 2014 yılında restore edilmiştir.

  • Santral dışında orman işletmeye ait bir mesire yeri var. Hem piknik hem de kamp yapabiliyorsunuz.
  • Karahallı ilçesi sınırlarındaki bu su kemerine Ulubey-Karahallı yol güzergahını takip ederek ziyaret edebilirsiniz.

Pepuza Antik Kenti

Antik Pepuza Kenti şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıktaki KarahAllı ilçesinin Karayakuplu Köyünde bulunmaktadır. Pepuza Kenti Anadolu’nun Frigya bölgesi antik kentidir.6. Yüzyıla ait Hristanlığın kayıp mezhebi Montanism’in merkezi olarak kabul edilir. Pepuza’nın M.S. 150 yılında ortaya çıktığı sanılan Montanizmin kurucusu Montanus adında bir rahip ile Maximilia ve Priscila adında iki ruhani kadın tarafında kurulduğu düşünülür. Yaklaşık 2500 yıllık Clandras Köprüsü’de esasen köprü niyetinden ziyade bu şehirlere su taşımak için su kemeri olarak yapılmıştır.

  • Özel araçlarınızla ulaşım mümkündür. Düzgün yoldan sonra sapılan topraklı yollarda aracınızı yavaş kullanmanız tavsiye edilir. Yağmurlu ve kış zamanlarda gidilip görülmesi tavsiye edilmez. Topraklı yollar olduğundan çamurla mücadeleniz olacaktır.

SİVASLI İLÇESİ

Sebaste Antik Kenti

Sivaslı ilçesine 2 km uzaklıkta bulunan Selçikli kasabası sınırları içerişinde kurulan Sabaste kenti M.S. 9. Yüzyılda yakın çevresindeki kentlerin piskoposluk merkezi haline gelmiş bir kentmiş. En görkemli çağını Bizans döneminde yaşayan kentte büyük ve küçük olmak üzere iki adet kilise vardır. Burada kazılar 1966-1978 yıllarında yapılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sonucu yerleşimin Bronz Çağı ile başladığı, Roma ve Bizans dönemlerinde devam ettiği görülmektedir. Günümüzde antik kentin %90 toprak altında kalmıştır.

  • Özel araçla gitmek mümkün olduğu kadar il merkezinden Sivaslı ilçesine giden ilçe otobüsleriyle ulaşmanız mümkündür.

Hacım Sultan Türbesi

Uşak’ta bilinen en eski Bektaşi zaviyesi Hacım Sultan’dır. Hacı Bektaş Veli’nin Halifesidir Zaviye Germiyanoğulları I. Yakup Bey tarafından Hacım Sultan köyüne yaptırılmıştır. Türbenin içinde Hacım Sultan’a ait sanduka yer almaktadır. Çile Tepesi denilen yere ulaşan bir gizli tünel mevcut olsa da günümüzde bu tünelin giriş yeri betonla kapalıdır. Tüneller ise kullanılmamaktadır.

BANAZ İLÇESİ

Anıt Ağaç

800-1000 yıl arasında olan bu karaçam ağaç Bahadır Köyü’nde yer alıyor. Her yıl burada Yörük Şenliği düzenlenmektedir.

Üzeyir Yaylası 

Banaz İlçesinin Kızılhisar köyünde yer alan Üzeyir yaylasında her yıl yaz aylarından birinde düzenlenen festivallere katılacağınız gibi kampta atabilirsiniz.

Akmonia Antik Kenti

Antik kent Banaz ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alır. Banaz Ahat Köyünün güney ucunda üç tarafı derin yamaçlarla çevrili bir tepe üzerine bulunur. Tepenin üzeri düz olup oldukça geniştir. Yüzeyde Roma, Bizans seramik parçaları ile birlikte 2 tane tapınak podyumu ve tiyatro çukuru görülebilmektedir. Kentteki yapı kalıntılarının nerede ise tamamı toprak altında olup görülebilecek anıtsal yapı kalıntısı bulunmamaktadır. 2000 yılında kaçak kazı sonucunda Roma dönemine ait bir salonun tabanını süsleyen mozaik ortaya çıkarılmıştır.

Hamamboğazı Termal Tesisler 

İlçe merkezine 7 km uzaklıkta olan tesisler Ankara yolu üzerinde Hamamboğazı mevkiinde bulunur. Suyun sıcaklığı 60 derece sıcaklığındadır. Tesiste konaklayabileceğiniz termal otel odaları ve bungalov evler mevcuttur. Doğal yeşil bitki örtüsü içinde piknik alanları yer alır.

EŞME İLÇESİ

Mesotimolos Antik Kenti

Eşme ilçesi Aydınlı Köyü Düzköy mahallesine yaklaşık 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Yerleşim yeri üç tarafı derin vadiyle çevrilidir. Yerleşim yerinde kayalara oyulmuş mezarlar bulunmaktadır. Mezarların bir kısmı tek bölümlü bazıları ise iki bölümlüdür.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Uşak ile ilgili diğer yazılar
"Uşak" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir