Ne ilginçtir ki ilk yaşanan veya birinci olma özelliklerinden dolayı yerli ve yabancı turistlerin buraya  sağladıkları ziyaret etme sebeplerini aşağıda sizin için sıralıyoruz.

♦ ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra 75 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kanyon olma özelliği taşıyan Ulubey Kanyon’u Uşak’tadır.

♦ 800 ile 1000 yaş aralığında tahmin edilen 11 metre boyunda olup  Banaz ilçesi Bahadır köyü    Tepedelen mevkiinde 1870 metre yüksekte yer alan  ağaç tarihte dünyanın en yaşlı karaçam ağacı olarak kayıtlara geçmiştir.

♦ Türkiye’de özel girişimciliğin sembolü olan ve ilk şeker fabrikasının kurmaya Mollaomaroğlu Nuri Şeker’in köy kasaba ve şehirden yumurta vs. toplayarak bu fabrikayı kurmak için çabalamış ve 17 Aralık 1926 yılında işletmeye açarak ilk şeker fabrikası olarak tarihe geçmiştir.

♦ Elektrik Osmanlı zamanında 1912 yılında İstanbul’a gelmiş ama 1909 yılında Uşak ilinde kullanılmaya başlanmasıyla Türkiye’nin İlk elektrik kullanan şehri olarak tarihe adını yazmıştır.

♦  At üzerinde oynanan spor dallarından biri olan cirit müsabakasının ilkini Uşak ilinde gerçekleştirilmiştir. Cirit sporu, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya geldikleri bir dönemden beri oynadıkları savaş oyunu olarak bilinmektedir.

♦ 1866 yılında Sultan Abdulaziz zamanında bir İngiliz şirketi tarafından kurulan İzmir-Aydın hattının bir bölümü’ Uşak’tan geçen demiryolu hattı Türkiye’deki ilk demiryolu hattıdır.

♦ Dünya’da ilk voleybol müsabakası M.S. 11. yüzyılda Uşak ilinin Banaz ilçesindeki Akmonia Kenti’nde gerçekleştirilmiştir.

♦ Eşme ilinde 10 Eylül 1953 yılında Türkiye’nin ilk çocuk kütüphanesi açılmıştır.

♦ Kabaca dokunmuş bir tür yün kumaş türü olan şayak yapımı için Uşak’ta 21 Şubat 1926 yılında Türkiye’nin ilk şayak fabrikası kurulmuştur.

♦Sanayi’den Konut – Kentsel Dönüşüm ilk kez Uşak’ta uygulanmıştır.

♦ Battaniyenin %95’i Uşak’ta üretiliyor.

♦  MÖ 3000-2000 yılları arasına tarihlendirilen Erken Tunç Çağı (İlk Tunç Çağı)’nın Sivaslı ilçesinin Selçikler köyünün kuzeyinde kalan Akarcaköy’dedir.

♦ Dünyada ilk para basan uygarlığın Sart Krallığı ve dünyanın en gelmiş geçmiş en büyük hazinesi olan Karun Hazineleri’nin Uşak bölgesinde bulunur, 1965 yılında yurt dışına kaçırılan bu hazinelerin 28 yıl aradan sonra 14 Şubat Sevgililer Gününde kaçırıldığı bu topraklara geri dönüp ve Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

♦ İtecik dağının 1200 metre yüksekliğinde açan halk arasında İtecik Top Lalesi olarak adlandırılan bu şakayık türü çiçeğin dünyada sadece iki yerde yetişen  Uşak’ta doğal olarak yetişmektedir.

♦ Dünyaca ünlü Madalyon Halısı Uşak halılarına özgü bir desendir.

♦ Şam’da Camii Ümmi’de olan 800 yıllık ve Konya Mevlana Camisinde olan 700 yıllık halı Uşak halısıdır.

Sıraladığımız bir kaç ilkler bile buraya ziyaret etmenize öncülük edebilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Uşak ile ilgili diğer yazılar
"Uşak" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir