Avrupa’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Ukrayna’ya Türk vatandaşları sadece kimlik ile giriş yapabilmektedir. Ukrayna ile yapılan anlaşma gereği ülkeyi 180 gün içersinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapmak mümkündür. Son yıllarda birisi giriş yapma nedeniyle Ukrayna’ya Ülkemizden binlerce turist gitmektedir. Sadece büyük yüzölçümü ile değil aynı zamanda doğal ve tarihi güzellikleri bulunan ilki gece hayatının canlılığıyla da bilinmektedir. Dünyanın bir çok kentinden ziyaretçi ağırlayan Ukrayna tatil planı yapanlar için farklı bir seçenektir.

Ukrayna’ya Havayolu ile Ulaşım

Türkiye’den Ukraynaya gitmek isteyenler için en kolay ulaşım hava yolu ile gitmektir. Her ne kadar deniz yolu ile gitmekte mümkün olsa hem süre olarak çok uzun hem de maliyet açısından çok pahalıdır. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ve sabiye gökçen Havalimanı’ndan, İzmir adnan Menderes, Antalya Havalimanı’ndan, Ankara esenboğa Havalimanı’ndan Ukrayna’nın farklı kentlerine direk uçuşlar olduğu gibi aktarmalı uçak seferleri de vardır. Yaz döneminde Antalya ile Ukrayna’nın kentleri arasında farklı saatlerde uçak seferleri yapılmaktadır. Uçak biletleri açısından da fiyatlar döneme ve o dönemde yaşanan talebe göre farklılıklar göstermektedir. Yalnızca iki ayrı hava yolunun anlaşması sonucu gerçekleşen çeşitli indirimler karşınıza çıkabilir.

Kiev, Odessa, Kherson, Lviv, ve Dnipro Şehirleri uçakla gidilebilecek yerleridir. Ülkeye bireysel olarak uçakla gidip gezinmek mümkünken Öte yandan ülkemizde faaliyet gösteren tur şirketlerinin tüm programlara da katılmak mümkündür. Bilindiği üzere Ukrayna hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında 180 gün içersinde 90 gün vizesiz kalma hakkı mevcuttur.

Ukrayna’ya Deniz Yolun İle Ulaşım

Ukrayna’ya deniz yolu ile gitmek mümkündür. Haydarpaşa Limanı ile Sea Lines firması arasında yük taşımacılığı yapılmaktadır. Bu yük taşımacılığı devam ederken aynı gemileri yolcu da 1000’e bilmektedir. Ukraynadan cuma akşamları ve pazartesi akşamları akşam dokuzda hareket eden gemi ertesi gün 23:59’a kadar İstanbul’a ulaşmış olur. Ortalama deniz yolu ile Ukraynaya gitmek Bir gün ve 180 dakika sürmektedir. Yetişkin bir yolcu için 2019 yılı itibari ile bir yolcu ücreti 100 Euro belirlenmiştir. Öte yandan aracı ile Ukraynaya gitmek isteyenler yine bu yük taşımacılığı yapan gemiye 450 Euro ödeyerek aracı ile Ukrayna’ya ulaşabilir.

Deniz yolu ile ulaşımın tek dezavantajı sürenin uzun sürmesidir. Bu nedenle ülkemizden Ukraynaya seyahat etmek isteyenlerin birçoğu hava yolu ile ulaşımı tercih etmiştir. Fakat yük taşımacılığı yapan gemilerde belirli sayılarda yolcu alımı yapabilir. Havayolu ile ulaşımın tercih edilmesinin bir nedeni de geminin belirli sayıda yolcu almasıdır.

Avrupa’nın eğlence hayatı olarak önde gelen ülkesi olan Ukrayna’ya gitmek isteyenler bireysel de gidebilirler, ülkemizde düzenlenen kültür turlarına katılarak ülkenin doğal tarihsel dokusunu görebilirler. Ukrayna gerek  gece hayatı gerek Doğal tarihi güzellikleri ile bir çok vatandaşın ilgisini çekmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir