SON DUYURU
Gezitopya.com bünyesinde gezi anılarını yazabilecek yazarlar aranmaktadır.

Ukrayna’da Konuşulan Diller Hangileridir?

Uzun yıllar Rusya’nın ve diğer devletlerin hâkimiyetinin al altında kalan Ukrayna dili olarak Ukrayna ca konuşmaktadır. Hemen ardından ise ülkede en yoğun olarak konuşulan dil Rusçadır. Nüfusun %60 Yedili kısmı Ukrayna cayı ana dili olarak kabul etmiştir. Ülkede ise genel olarak en çok konuşulan yabancı dil İngilizce’dir. Farklı medeniyetlerin hâkimiyeti altında yaşamış olan ülke çoğunlukla Rus prensi prenslerin etkisi altında kalmıştır. Ülkede yaşayan vatandaşların hemen hemen birçoğu Rus kökenli olup Rusya’yı benimseyen insanlardır. Tarihinde de görüldüğü üzere ülke dönem dönem Rus yanlıları sebebiyle iç karışıklıklar yaşamış ve bu nedenle birçok vatandaşını kaybetmiştir. Ukrayna Hakkında Tüm Bilgiler için lütfen tıklayınız..

Ukrayna’ya gitmek isteyen insanlar yabancı dil konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünebilirler. Fakat ülkede çoğunluğun İngilizce bilmesi ülkeye giren turistlerin bu konuda zorlanmamasına neden olmuştur. Birçok ülkeden vatandaşın yaşadığı Ukraynalı olmayanların da yaşadığı bir ülke olması sebebiyle dil açısından gelen turistlerin sıkıntı yaşamadığı bilinmektedir. Özellikle Kiev gece hayatı İle ünlü şehirlerde rahatlıkla gezip eğlenebilirsiniz. Genel olarak birçok insanın İngilizce bilmesi turistlerin ülkede daha rahat kalmasını sağlamaktadır.

Ukrayna Dini İnanış

Ukrayna dini açıdan Hıristiyanlığı kabul etmiş bir ülkedir. Ortodoks kilisesi ne bağlı Hristiyan nüfusun yoğunlukta olması sebebiyle nüfusun %75’i Tanrı’ya inanmaktadır. Kalan %20 ikilik kısmı ise Tanrı’ya inanmadığını dile getirmiştir. Dini gerektiğinde yerine getirdiğini belirten vatandaşların oranı ise %30 yedidir. Bu oranlar 2006 senesinde ülkede yapılan anket sonucudur.

Ortodoks kilisesine bağlı olan Ukrayna’da her yıl 1 Mayıs günü Ortodoks paskalyası olarak kutlanmaktadır. Kutlamalar sebebiyle ülkede resmi tatil ilan edilmiştir. Dini bayramlar açısından bir başka gün ise 2 Mayıs günüdür. Ortodoks paskalya pazartesisi diye adlandırılan 2 Mayıs günü yine aynı şekilde resmi tatil ilan edilerek kutlanmaktadır. Ülkede her yıl 9 Mayıs günü ise Zafer bayramı olarak kutlanmaktadır. Aynı zamanda 20 Mayıs günü ulusal gün, 19 Haziran günü Ortodoks Pentecost, 20 Haziran günü penti costu pazartesisi olarak kutlanır. 24 Haziran günü ise aziz jean günüdür.

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna gece hayatı ile popüler bir ülkedir. Özellikle de Kiev, Lviv, Odessa şehirleri turistlerin gözdesi yerlerdir. Ülke Avrupa’nın en eğlenceli Toprakları diye anılmaktadır. Prestijli gece kulüpleri, barları eğlenmeyi seven biriyseniz sizin için vazgeçilmez olacaktır. Ukrayna eğlencenin dibine vurmak isteyenler için büyük mekânlara sahip Eğlenceli diskoları olan bir ülkedir. Türkiye’den de genellikle giden turistler Ukrayna gece hayatını yaşamak için giderler. Bir uçtan bir uca rengârenk Işıl Işıl olan ülke hangi şehrine giderseniz gidin son derece eğlencelidir gündüzleri tarihi geceleri ise eğlenceli. Odessa gözde şehirlerden bir tanesidir. Yedi gün 24 saat istediğiniz gibi aralıksız olarak Ukrayna’da eğlenme imkânı sahipsiniz.   Her biri farklı konseptlerde hizmet veren mekanlar ile ülkede dilediğiniz gibi eğelenebilirsiniz.

Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir