Ukrayna’nın ülkemiz ile uluslararası anlaşmalar gereği 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla ile vizesiz seyahat anlaşması imzalamıştır. Bu nedenle dileyen Türk vatandaşları vize almadan bir 90 gün Ukrayna’da kalabilir. Eğer Ukrayna’da 90 günün üzerinde kalmanız gerekiyor ise mutlaka bize almanız gerekmektedir. Vize işlemlerini ise diğer ülkelerde olduğu gibi konsolosluklar ya da aracı kurum vasıtasıyla yapılır.

Vize işlemleri 85 $ on gün içerisinde çıkarılırsa ödenir. Acil bir durum ise beş gün içerisinde çıkarılması gerekiyor ise 170 $ ödeyerek vize işlemleri verilebilir. Aynı zamanda Konsolosluğun yaptığı uygulama ile altı yaşından Küçük çocuklar yabancı Ukraynalılar eşleri, çocukları hizmet pasaport sahipleri konsolosluk için görevli olanlar konsoloslukta görevli olanların aileleri Ukrayna Fahri konsolosu onun eşi ve 18 yaşını geçmemiş çocukları bize ücrete tabi değildir.

Ukrayna Vize Evrakları 

Ukrayna dış işleri bakanlığının koyduğu kurallara göre vize talebinde bulunacak kişilerin evrakları tamamlamaları ve Büyüleyiciliği ya da konsolosla kontrol noktası bize bölümünde online vize merkezinden ibraz etmelidir. Bize başvuru sürecini hızlandırmak için kayıt olmak, imzalamak ve bize başvuru formunu doğru ve eksiksiz vermek gerekir.

Ukrayna vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki şekildedir;

  • En az temiz iki sayfasını bulunan Ukrayna’dan ayrılış tarihinin itibaren En az üç ay süresi olan ve on yıl içerisinde çıkartılmış olan pasaport.
  • 35 × 45 boyutunda bir adet fotoğraf
  • Yazdırılmış imzalanmış tam ve eksiksiz olarak doldurulmuş Ukrayna vize başvuru formu.
  • Ülkede kalma süresince masrafları karşılayacağınızı gösteren son iki aylık banka hesap dökümü. Bu dökümün banka şubesi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanması gerekmektedir.
  • Bize harcının yatırıldığına dair makbuz.
  • Ulaşım ve konaklama rezervasyon evrakları.

E Vize Ukrayna

Ukrayna vizesi için elektronik ortamda başvuru yapabilmek dört mısın 2018’den başlamıştır. Ev vize işlemlerinde Ukrayna diş işleri bakanlığı tarafından tek giriş turist veya ticaret vizesi olarak 30 güne kadar geçerli sayılır. Elektronik vize başvurusu için ise online başvuru formunu doldurmak fotoğraf, pasaport, seyahat sağlık sigortası, yeterli mali kaynağınızın olduğunu gösteren banka dökümünüz, seyahat amacını teyit Eden çalışılan şirketten alınan antetli kağıda izin belgesi, konaklama ve uçak rezervasyon evrakları, turist olarak gidiliyor ise gezi planı transfer detayları turizim acentası bilgileri gerekmektedir.

Ukrayna dış işleri bakanlığı tarafından hazırlanana vize sisteminde evrakların tamamının doldurulması imzalatılması ve tanıtılarak sisteme eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca bakanlık E Vize  işlemlerinde yaşanan sorunlarla ilgili yardım bölümünü oluşturmuştur. Vize talep eden tüm kişilerin evrakları doldurmadan ve başvurularını tamamlamadan önce yardım bölümünden faydalanmaları tavsiye edilir. E Vize  işlemleri dokuz iş günü içerisinde sonuçlanır. Evi biz de işlemlerinde kabul ya da ret başvuru sahibinin mail adresine gönderilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir