Ukrayna Kiev başkenti olan ve 26 idari yapıdan oluşan bir ülkedir. 46 milyon nüfus bulunan bu ülkede oblast adı verilen 26 ayrı idari bölge yer alır. Ayrıca ülkenin tamamında 459 tane şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerden Kiev ve Sivastopol için ayrı bir statüden bahsedilmektedir. Bu şehirlerin 279 tanesi rayon şehridir. Geriye kalan 178 şehir ise oblast denilen şehirlerden oluşmaktadır.

Ukrayna için önemli olabilecek şehirler ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Lviv
  • Donetsk
  • Kharkiv
  • Odessa
  • Kiev
  • Lutsk
  • Simferopol
  • Sivastopol
  • Yalta
  • Dnipropetrovsk

Ukrayna Şehir Yapıları

Çernivtsi, Ukrayna içinde gezilecek en güzel şehirler arasında yer alır. Bu bölgede yer alan kiliseler ve parklar cezbedici bir yapıda bulunmaktadır.  yaz döneminde de gezilen şehir kış döneminde ayrı bir güzellik kazanmaktadır.

Donetsk, ülkenin en nadide şehri olarak nitelenebilir. Şehrin yapısı ve mimarisi gelen misafirlerin ilgisini çekmektedir.

Kamaniçe, kaleleri ve surları ile tarihi bakımdan çekici bir şehirdir.

Kharkiv, park ve bahçeleri ile turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Yaz ya da kış ayları fark etmeden şehirde kendinizi dinlemeye başlayacağınız ortamlar bulunmaktadır.

Kherson tarihi bakımdan zengin yapıda bir şehirdir. Bu yönüyle şehir oldukça fazla turist çekmektedir.

Kiev, başkent olması nedeniyle gelişmiş bir şehirdir. Bunun yanı sıra şehirde yer alan köprüler ve doğal güzellikler ilgi çekmektedir.

Lutsk, Romanya için sıradan şehirlerarasında yer almaktadır.

Lviv, tarihi kiliseleri ve binaları ile herkesin ilgisini çekecek ve beğeni toplayacak bir şehirdir.

Odessa, gerek yer altı şehri olarak gerek yer üstünde yer alan güzellikleri ile her yıl binlerce misafir ağırlayan bir şehirdir.

Rohatayn, dini bakımdan sağlam bir yapısı bulunan şehir elbette kiliseleri ile dikkat çekmektedir.

Simferopol, Sivastopol, Yalta, Zaporijya ülkede yer alan diğer şehirlerarasında bulunmaktadır.

Ukrayna Şehirlerinin Hangisinde Kaç Gün Kalınmalı?

Ülkemizden vizesiz olarak bile gidilen Ukrayna, ulaşım ucuzluğu ve kolaylığı bakımından da ilgi çekmektedir. Ucuz tatil imkanı veren ülke, 3 buçuk saatte ulaşılacak bir bölgede yer almaktadır. Yaz aylarında şehirde ortalama sıcaklık 18 ile 22 derece arasında değişmektedir. Kiev şehrinde gezi yapmak isteyenler gezilerini Kiev festivali zamanına denk getirse çok güzel olur. Kiev festivali Mayıs ayının son haftasında yapılmaktadır. Haziran ayında ise şehirde müzik festivalleri yapılmaktadır. Şehirde yapılacak olan gezide 3 gün kalmak yeterli olacaktır. Lviv Ukrayna’da gezilecek şehirlerarasında yer alır. Kiev aktarmalı olarak da ulaşım yapılan bir şehirdir. Kiev gezisine 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bu özelliği ile şehre sadece hafta sonu için bile gitmek mümkün olabilir. Odessa da Ukrayna gezisi içinde gezilmesi gereken şehirler arsında yer alır. Tercihe göre bu şehirde 2 ya da 3 gün kalmak yeterli olacak ve geziden tat almanızı sağlayacaktır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir