SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Ukrayna Nerededir?

Doğu Avrupa ülkelerinden bir tanesi olan Ukrayna, Avrupa kıtasında bulunan yüz ölçümü en büyük ülkedir. Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Belarus ve Moldova ile komşudur. Türk vatandaşları sadece kimlikle Ukrayna’ya giriş yapabiliyor. Ukrayna’ya seyahat için pasaporta ihtiyacınız yok. Her yıl binlerce Türk ziyaretçi ağırlamaktadır. Özellikle gece hayatı ile ünlü bir şehirdir. Ukrayna Hakkında Tüm Bilgileri Okumak için lütfen tıklayınız..

Resmi dilin Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olduğu şehir de halkın dini de Ortodoks mezhebidir. 48 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin en büyük kenti ise başkenti olan Kiev’dir. Türkiye’den sadece 1-2 saatlik mesafededir. Uçuş saatleri aktif olduğu her saat Ukrayna’ya uçak bulabilirsiniz.

Ukrayna Şehirleri ve Bölgeler

Ukrayna 26 adet idari bölgeye ayrılır. Başkenti ise Kiev’dir. Lviv, Odesa, Donetsk şehirleri de çok fazla ziyaret edilen bölgeler arasındadır. Orta çağ döneminden itibaren Rusya, Osmanlı ve Lehistan tarafından bölünmüş olan Ukrayna, yapılan anlaşma sonucunda Rusların hakimiyeti altına girmiştir. Daha sonra ise bağımsızlığını almış ve tek başına ülke olmuştur.

Ukraynayı ziyaret etmek için Haziran ve Eylül arasında gidebilirsiniz. Özellikle Karpat Dağları kışın çok fazla rağbet görüyor. Dragovat, Slavskow  gibi kayak turizmin ünlü olduğu yerleri kışın ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna da özellikle sosyal yaşam oldukça hareketlidir. Kiev Avrupa’nın önde gelen kültür şehirleri arasındadır. Her zaman bulabileceğiniz konser, tiyatrolar ve spor tesisler bulunur.

Ukrayna Mutfağı

Ukrayna yemekleri açısından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Slav topluluklarında olan yemeğin asıl ana vatanı Ukrayna’dır. Borş çorbası Ukrayna da çok sık içilen bir çorba çeşididir. Esmer ekmek sofralar da mutlaka kullanılır. Türk mantısına benzeyen varenyky diye bir mantıları bulunur.

Ukrayna da en çok bilinen bir diğer yemek ise Kiev usulü tavuk yemeğidir. Smetana kreması her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Süt ve süt ürünleri bakımından çok zengin bir şehirdir. Soğuğa dayanıklı patates, lahana, pancar bol miktar da üretilir.

Ukrayna Festivalleri

Ukrayna Avrupa ülkeleri arasında eğlencenin en fazla olduğu ülkedir. Gece hayatı açısından son derece aktif bir ülke olması yanında çeşitli festivaller ile de adından söz ettirir. Özellikle başkenti Kiev’de yıl içerisinde her ayda farklı festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallere dünya çapından katılım gerçekleşir. Dünyanın birçok ülkesinden Ukrayna’ya eğlenmek amaçlı gelenler festival olduğu tarihleri tercih ederler.

Ukrayna festivalleri denildiğinde ilk akla gelen Kiev’de yapılan Kiev Yaz Müzik Festivali’dir Bu festival yaz aylarının başı olan Mayıs ayında başlar ve Haziran ayının sonuna kadar devam eder. Bu festivalde şehrin farklı yerlerine kurulmuş olan sahnelerde konserler verilir. Konserlerde canlı performanslar sergilenir. Eğlencenin gece kulüplerinden dışarı kadar ulaşmasını sağlar şekilde festival renkli görüntülere sahne olur. Ukrayna Dünya Müzik Festivali, ülke halkının Kraina Mriy adını verdikleri festival haziran ayı sonu temmuz ayı başında gerçekleşir..

Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir