Gerek Türk iş insanlarının gerek ise gezmeyi özellikle yurt dışına gitmeyi sevenlerin son yıllarda en çok tercih ettiği ülkelerin başında Ukrayna geliyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılması ile beraber bağımsız bir ülke haline gelen Ukrayna’ya gidiş de hiç sorun olmuyor. Sadece nüfus cüzdanı ile eski Doğu Bloku ülkesine rahatlıkla girilebiliyor.

Gece yaşamı ile meşhur olan Ukrayna damak lezzeti olarak bazı yemekleri ile  bize de uzak olmayan mutfağı ile de turistlere bambaşka bir güzellik yaşatıyor. Geleneksel olarak tarihler boyunca yapılıp bugüne kadar gelen bazı damak çatlatan yemekler ise aşağıda verilmiş durumdadır. Ukrayna mutfağı son derece zengin bir mutfaktır.

Kiev Tavuğu

İsmini biz de bazı tavalarda ve kebaplarda olduğu gibi bir kentten alan bir yemek var karşımızda. Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’den adını alan Kiev tavuğu son derece özgün ve özel bir yemek. Her yerde ülkeye gittiğiniz zaman bulmak olası değil. Zira daha yukarı segment elitist lokantalarda yapılıyor. Adını aldığı gibi tavuktan yapılan bir yemek ve tavuğun filetolarından yapılıyor. Üzerine özel olarak hazırlanmış olan sarımsaklı sos ve tereyağı ile sunuluyor. Kendisine has, yavan olmayan bir tadı var.

Vareniki

Adı size hiçbir şey çağrıştırmayabilir ama Ukrayna mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alıyor. Ekşi krema ile servis edilen hamurdan yapılan bizde mantıya benzeyen bir görüntüsü olan lezzet. Yapılan hamurun içine mantar, kuş üzümü, patates, vişne, et, lahana hatta peynir bile konabiliyor. Ama sonuçta tatlı olarak tüketiliyor. Değişik ve sıra dışı bir lezzet denemek isteyenlere hitap ediyor. Ayrıca nadiren de olsa tuzlu olarak ama yine yanında krema ile servis edildiği yerlerde yok değil.

Borscht Çorbası

Nasıl bizim ülkemizin Bamya Çorbası gibi, Beyran gibi meşhur çorbaları varsa Ukrayna mutfağının da en bilinen çorbası Borscht çorbasıdır. Öncelikle sığır eti soğuk suda en az bir saat bekletiliyor. Sonra etler iyice kendisini verene dek kaynatılıyor. Bu kaynama tamamlandıktan sonra da içine 30 değişik malzeme katılarak pişiriliyor. Krema vb. şeyler ile servis ediliyor. Sıcak tüketiliyor. Dünyanın en bilinen çorbalarından bir tanesi aynı zamanda.

Salo

Yine çok özel bir lezzet. Zengin mutfağında ve seçkinlerin davetlerinde mutlaka yer alan bir tat Salo bir tür meze. Domuz yağı, çavdar ekmeği, muhtelif yeşillikler ve baharatlar ile sunuluyor. Günün ara öğünlerinde atıştırmalık olarak da yenebiliyor.

Syrniki

Nedir bu adı garip lezzet sorusunun yanıtı şöyle verilebilir:  Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bir tatlı. Hamurunda ise yumurta, un, süzme peynir, şeker bulunuyor. Tavada kızgın yağda hafifçe kızartılıyor ve sonra içine krema ya da reçel konuyor.

Lahana Dolması

Ve işte ortak lezzetimiz. Ukrayna mutfağında ismi Golubtsi. Fırında ya da tencerede tıpkı bizde olduğu gibi pişiriliyor ve servis ediliyor. Özellikle kış aylarında bolca tüketiliyor.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir