Medeniyetlerin geçmişte bugüne kadar oluşturduğu değerlerin hepsine, toplamına kültür denir. Bu değerler, giyim kuşam yemek, konuşma, dil, danslar, müzikler, bilim ve sanat, düğünler, şenlikler kısacası devleti devlet yapan ve halkın yaşam biçimine yön vermiş tüm uygulamalar kültürü oluşturur. Bu yazımızda Ukrayna’nın kültürünü anlatacağız. Ukrayna denildiğinde veya kültüründen bahsedildiğinde akla ilk gelen hem başkenti olan hem de Ukrayna’nın kültür başkenti olan Kiev gelmektedir.  Aynı zamanda Ukrayna Karadeniz’e komşu olan ve Yüz ölçüm alanı sayesinde de Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir.  Resmi dili kendi dilleri olan Ukraynacadır. Fakat doğu kesiminde Rusça daha hâkimdir.

Ukrayna Kültürüne Coğrafyanın Etkisi

Ukrayna’nın oldukça renkli bir kültürü vardır. Bunun sebebi tarih boyunca birçok medeniyetle temas etmiş ve onların kültürlerinden bir parça kendi kültürüne eklemiştir. İlk önce biraz coğrafi özelliklerinden bahsedelim. Ukrayna Karadeniz’e komşu olduğu için Asya kıtası ile Avrupa kıtasını birleştiren bir köprü ve bu kıtalar arasında ulaşımı sağlayan bir yol olarak görülmektedir. Bölgenin iklimi ılıman karasal iklimdir. Dünyanın en verimli topraklarının olduğu varsayılan Kara toprakların 3/1’i Ukrayna’ya aittir.  Bu sayede tarım oldukça gelişmiştir. Birçok tarım ürünü için mevsimi geldiğinde festivaller ve şenlikler düzenlenir. Bu etkinliklere katılım oldukça fazladır. Bunun yanında tüm dünyadan bu etkinliklere katılmak için turistler akın etmektedir. Buda coğrafi konumunun etkisinin kültürel bir etkinliğe yansıması olarak denebilir.

Ukrayna Kültürüne Etki Etmiş Olan Durumlar

Ülkede Kırım tatarları ve Türkleri de bulunmaktadır. Bunlar Ukrayna nüfusunun %13’lük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu sayede bu ırklarda bunların kültürüne katkıda bulunmuşlardır.  Aslında Ukrayna kültürü daha çok Slav kültürüne benzerlik göstermektedir.  Ukrayna kültürünün eşsiz parçası olan ve bu kültürü en doğru şekilde yansıtabilen ulusal kıyafetlerinde kullanılan kumaşlar, ipler nakışlar ve motifler sizi adeta geçmişe götürecektir. Şüphesiz bu kültürün sembolü haline gelen bu geleneksel kıyafetler,  eskiden düğünlerde giyilirdi ve bir gelinin çeyizinde mutlaka bulunurdu. Bu kıyafetlerde kullanılan renk ve motiflere göre kişiler hakkında bilgi sahibi olunabiliyordu. Örneğin sadece dul kadınların giyebildiği kıyafetler vardı, hastalıklı kadınların giydiği kıyafetler de farklıydı aynı zamanda evli ve genç kızlarında giydiği yöresel kıyafetler farklıydı. Bu kıyafetlerde daha çok beyaz, bej, siyah ve kırmızı renkleri kullanılırdı. Günümüzde hala kır düğünlerinde giyilmeye devam edilmektedir.

Ukrayna’nın Kültürü Devam Ettiriliyor Mu?

Ukraynalıların düğünlerinde oynadıkları oyunlar ve ata sporları da günümüzde hala varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Ukrayna’nın yemek kültürü de oldukça gelişmiştir. Birbirinden lezzetli etli yemekleri vardır. Fakat bölgenin ikliminden ve hayvancılıktan dolayı bu yörenin yemekleri bol yağlıdır. Gelenek göreneklerine de oldukça bağlı olan Ukraynalılar kapı eşiğinde selamlaşmayı doğru bulmazlar, birine ziyarete mutlaka hediye götürülür ve size ikram edilen hiçbir şeyi geri çevirmezler.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir