Milat’tan önce üçüncü yıl yüzyılda bugünkü Ukrayna topraklarına İskitler’in yerleşerek devlet kurdu kabul edilmektedir bunların egemenliğinin ardından beşinci yüzyılın sonlarında sınav kavimleri Ukrayna topraklarına yerleşmiştir. İki 882 ve 1132 yılları arasında beyaz Rusya Rusya ve Ukrayna’nın atası sayılan Kievskaya Rus başkenti olarak devlet devam etmiştir. 988 yıllarında prens Bizans’Tan etkilenerek Hristiyanlığı kabul etmiş ve bunu devlet dini haline getirmiştir.

XII. ve XIII. yüzyıllar da Kiev Rusyası dağılarak prenses prenslikler hale gelmiştir. Bu prenslikler zamanda bugünkü topraklar Moskova ve Belarus hakimiyeti altına girmiştir. Ardından Galiçya prensliği ortaya çıkmış Ukrayna tarihinde yer almıştır. Yıllar boyu Litvanya ve Polonya ile bağımsızlık mücadelesi veren Ukrayna Kazakistan ve Lehistan’a karşı başlattığı büyük ayaklanmanın sonucunda XVIII. yüzyılda Avrupa haritasında askeri ve idari yönetimler topluluk olan Zaporojye Seçi olarak yeniden yerini almıştır.

Osmanlı devleti hakimiyetine geçmesi ise Osmanlı ile Lehistan arasında geçen savaşlar sonucunda güney batı ve orta batısını kapsayan tarihi Podolya bölgesi Osmanlı hakimiyetine girmiştir ve Podolya eyaleti kurulmuştur.

Uzun yıllar boyu Rusya Polonya ardından Avusturya Macaristan hakimiyeti altına onu kuran ya Toprakları birinci Dünya Savaşı’dan sonra Macaristan Avusturya İmparatorluğunun çarpışmalarına sahne olmuştur. Yıllar boyu başka ülkelerin hakimiyetinde olan ülke 24 Ağustos 1009 91 tarihinde Sovyetler Birliği’nden ayrılarak özgürlüğünü ilan etmiştir. Başkanlık koltuğuna ise ilk olarak Leonid Kravçuk oturmuştur.

Ukrayna Turuncu Devrim

Turuncu Devrimi Ukrayna

Özgürlük adına kısa tarih olan Ukrayna 2004 yılında turuncu devrim adında bir ayaklanmaya sahne olmuştur. Devlet başkanı seçimleri sırasında mühim bir durum olan ve başkanı karşısına alan muhalif güçler etrafında toplayan ve batı desteğini aldığı şeklinde eleştirilere uğrayan Naşa Ukrayna lideri Victor Yuşçenkoaday olarak çıkmıştır. Bu seçimler sonucu beklenenin tersine oylar çıkınca ülkede karışıklık meydana gelmiş Kiev bağımsızlık meydanın başta olmak üzere her yerde kitlesel gösteriler patlak vermiştir.2010 yılına gelindiğinde devlet başkanlığı seçimlerinde Yuşçenko’nun oyları %5 kadar düşerken bir önceki seçimleri kaybeden aday bu sefer en yakın rakibi turuncu prens Yuliya mağlup ederek başkanlık koltuğuna oturmuştur.

Ukrayna ve Rusya Tarihi

Ukrayna kendi içinde de Rusya taraftarları verirse taraftar olmayanlar diye ayrılarak dönem dönem iç karışıklıkların sahne olduğu bir ülkedir 2013’te Ukrayna Avrupa birliği ortaklık anlaşmasını imzalamasını reddeden başkana karşılık Rusya ve batı arasında soğuk savaş yıllarını aratmayan gerginlikler başlamıştır. Bu gerginlikler sonucunda ülkede çeşitli gösteriler iç çatışmalar yüzü aşkın iki kişinin hayatını kaybettiği birçok olay yaşanmıştır. Bu olayların ardından başkan ülkeyi terk etmiş ve sonuç olarak batı destekli muhalefet iktidara gelmiştir. Ardından olayların yerinde, Rusya yanlılarının ağırlıkta olduğu ülkenin doğu kısımlarında, büyük oranda Moskova destekli minister örgütlenmeleri ile batı destekli Kiev  yönetimi arasında dış silahlı çatışmalar olmuş yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir