SON DUYURU
Gezitopya.com bünyesinde gezi anılarını yazabilecek yazarlar aranmaktadır.

Ukrayna | İklim Ve Hava Durumu

Ukrayna ılıman bir karasal iklime sahip olan ülkedir. Ülkenin farklı bölgelerinde değişik iklimler bulunmaktadır. Bazı bölgelerde tropik iklim dahi görülmektedir.  Ülkemize göre daha soğuk olan Ukrayna ülkemizin kuzeyinde kalmaktadır. Ukrayna Hakkında Tüm Bilgileri Okumak için lütfen tıklayınız..

Ukrayna’da Hava Sıcaklıkları

Hava sıcaklığı ülkede kışın eksi 8 dereceye kadar düşmektedir. Bu düşüklük ülkenin doğusunda görülür. Ülkenin güney batı kısmı ise diğer bölgelere göre daha sıcak hava durumuna sahiptir. Bu bölgelerde kış aylarında sıcaklık eksi 2 dereceye kadar düşmektedir. Kırım bölgesinin güney alanında ise hava sıcaklıkları 4 dereceye kadar inmektedir.  Bu ölçümler ülkenin kış aylarında sahip olduğu sıcaklığı göstermektedir.

Ukrayna için Temmuz ayında yapılacak ölçümlerde hava durumu daha sıcak olmaktadır. Kuzey batıda kış aylarında yapılan ölçümlerde 18 derece kadar yükseklik bulunmaktadır. Yapı olarak karasal iklim olduğundan yazlar daha sıcaktır. Fakat yüksek bir sıcaklık bulunmamaktadır. Kırımın güneyinde ise sıcaklık 24 dereceye kadar yükselmektedir. Bu bölgelerde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı ise 42 derecelere ve 36 derecelere kadar çıkmaktadır. en düşük hava sıcaklığı ise ülke geneli baz alındığında eksi 30 ya da eksi 40 dereceye kadar inmektedir.

Ukrayna’da Görülen İklim Tipleri

Ukrayna için genel olarak karasal iklim tipinden bahsedilmektedir. Fakat ülkede ılıman iklim de bulunmaktadır. Yağmur düşüş oranı ülkede bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Batı ve kuzeyde yüksek yağmur düşüşü görülmektedir. Doğu ve kuzey doğu bölgelerinde ise daha az yağış görülmektedir.

Kış mevsimlerinde Ukrayna için ölçülen sıcaklıklarda sahil kesimi ile iç kesim farklılığı göstermektedir. Karadeniz iç taraflarında daha soğuk hava bulunurken ülkenin iç bölümlerinde daha soğuk hava bulunmaktadır. Ülke kuzey yarımkürede yer aldığından sıcaklıklar güneye gidildikçe daha fazla artış gösterir. Ülkenin kuzeyinde kalan kısımlar daha soğuktur.

Ukrayna’da Kış Turizmi

Kış turizmi pek çok devletin gelir kaynakları arasında dahi kalmaktadır. Özellikle kış yaşamayan ülkeler bu turizme en yatkın olan gruplar arasında bulunur. Kış aylarında soğuk ve kar yağışlı olması sebebiyle Ukrayna kış turizmine önem vermektedir. Kış aylarında yapılan kayaklar ve eğlenceler herkesin ilgisini çeker. Kış aylarında yer alan aktiviteler ve kış oyunları ülkeyi daha çekici hale getirmektedir. Kış aylarında yapılacak olan kayak ve diğer aktiviteler bazı şehirlerde daha ön plana çıkmaktadır. Gezi için kış ayları tercih edildiğinde mutlaka ama mutlaka bu şehirler seçilmelidir.

Kış aylarında yapılacak olan gezilerin bir baka nedeni de Ukrayna gece eğlenceleri olabilir. Bu eğlenceler yaz aylarında da çok cazip olmaktadır. Fakat kış aylarında yapılan eğlenceler çok daha fazla şekilde dikkat çekmektedir. Ukrayna gece eğlenceleri ile meşhur olan bir ülkedir. Bu bakımdan yapılacak olan gezi planlarında kış ayları da tercih edilebilir. Odessa ya da Kiev gibi şehirlerde hem yaz aylarında hem de kış aylarında eğlence vardır.

Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir