Ukrayna ılıman bir karasal iklime sahip olan ülkedir. Ülkenin farklı bölgelerinde değişik iklimler bulunmaktadır. Bazı bölgelerde tropik iklim dahi görülmektedir.  Ülkemize göre daha soğuk olan Ukrayna ülkemizin kuzeyinde kalmaktadır. 

Ukrayna’da Hava Sıcaklıkları

Hava sıcaklığı ülkede kışın eksi 8 dereceye kadar düşmektedir. Bu düşüklük ülkenin doğusunda görülür. Ülkenin güney batı kısmı ise diğer bölgelere göre daha sıcak hava durumuna sahiptir. Bu bölgelerde kış aylarında sıcaklık eksi 2 dereceye kadar düşmektedir. Kırım bölgesinin güney alanında ise hava sıcaklıkları 4 dereceye kadar inmektedir.  Bu ölçümler ülkenin kış aylarında sahip olduğu sıcaklığı göstermektedir.

Ukrayna için Temmuz ayında yapılacak ölçümlerde hava durumu daha sıcak olmaktadır. Kuzey batıda kış aylarında yapılan ölçümlerde 18 derece kadar yükseklik bulunmaktadır. Yapı olarak karasal iklim olduğundan yazlar daha sıcaktır. Fakat yüksek bir sıcaklık bulunmamaktadır. Kırımın güneyinde ise sıcaklık 24 dereceye kadar yükselmektedir. Bu bölgelerde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı ise 42 derecelere ve 36 derecelere kadar çıkmaktadır. en düşük hava sıcaklığı ise ülke geneli baz alındığında eksi 30 ya da eksi 40 dereceye kadar inmektedir.

Ukrayna’da Görülen İklim Tipleri

Ukrayna için genel olarak karasal iklim tipinden bahsedilmektedir. Fakat ülkede ılıman iklim de bulunmaktadır. Yağmur düşüş oranı ülkede bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Batı ve kuzeyde yüksek yağmur düşüşü görülmektedir. Doğu ve kuzey doğu bölgelerinde ise daha az yağış görülmektedir.

Kış mevsimlerinde Ukrayna için ölçülen sıcaklıklarda sahil kesimi ile iç kesim farklılığı göstermektedir. Karadeniz iç taraflarında daha soğuk hava bulunurken ülkenin iç bölümlerinde daha soğuk hava bulunmaktadır. Ülke kuzey yarım kürede yer aldığından sıcaklıklar güneye gidildikçe daha fazla artış gösterir. Ülkenin kuzeyinde kalan kısımlar daha soğuktur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir