Ukrayna bir anlamda sanatın ve kültürün birleştiği ülkelerden birisidir. Hem ekonomik bir tatil yapabileceğiniz hem de dolu dolu bir gezi planı yaşayabileceğiniz Ukrayna üstelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize istememektedir. Ve tabi tüm bu güzel şeyler bir araya gelince Ukrayna’ya gitmemek olmaz diyebiliriz.

Ukrayna’ya gittiğinizde mutlaka;

  • Bir opera ya da bale izlemelisiniz
  • Tarihi müzelerini gezmelisiniz
  • Kültürel dokusuna tanımalısınız ve
  • İlginç hediyelik eşyalarından kendiniz ve sevdikleriniz için mutlaka edinmelisiniz.

Ukrayna’dan Neler Alabilirsiniz?

Ukrayna halkı hala daha gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşamaktadırlar. Ve bu bağlılıkları el sanatlarına da yansımış durumda. Dolayısıyla hemen hemen tüm hediyelik eşya satan yerlerde Ukrayna öğelerinin ve el emeğinin yer aldığı hediyelik eşyalarla karşılaşmanız mümkün.

Petrikivka Boyama

Ukrayna’nın Dinyeper bölgesinde yer alan Petrikivka kasabasından başlayan bir gelenek olarak ev duvarları ve dekoratif ev eşyalarına yapılan resimleri ifade etmektedir. Kısaca dekoratif bir Ukrayna resim stili olan Petrikivka stilinin en eski örnekleri 17. Yüzyıla dayanmaktadır. Fakat günümüzde modern bir sanat olarak gelişmeye devam etmektedir.

Geleneksel bu boyama stilinde arka plan beyazdır. Ve beyaz fon üzerine özgün fırça teknikleri ile çiçek desenleri yapılmaktadır. Bu boyama tekniği UNESCO tarafından koruma altına alınan geleneksel bir tarzdır. Ve bu tarzda süslenmiş olan tabak, kaşık ya da bardak gibi dekoratif ürünleri kendinize ya da sevdiklerinize hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

Desenli Paskalya Yumurtaları Pysanka

Ukrayna’da çok sık görebileceğiniz bir diğer hediyelik eşya ise güneş, yaşam ve sevgiyi sembolize eden Paskalya yumurtalarıdır. Son derece hassas ve ince bir el işçiliği ile boyanan Paskalya yumurtaları ülkenin farklı bölgelerinden elde edilen 100’ün üzerinde sembolik çizimlerden oluşmaktadır. Her bölgenin kendine özgü çizimleri bulunmaktadır. En geleneksel Paskalya yumurtalarını ise Ivano-Frankivsk şehrinden bulabilirsiniz.

Vışıvanka

Ukrayna kültürünün bir sembolü ve geleneksel bir kıyafet olan Vışıvanka, Keten veya Pamuk karışık Beyaz Gömlek üzerine farklı anlamlara gelen işlemelerden oluşan bir kıyafettir. Ülkede bu gömlekler aynı zamanda birlik ve beraberliğin sembolüdür.

Bez bebek (Motanka-doll)

Tamamen el işi olan, kadının ve ailenin gücünü gösteren bu bebekler Ukrayna’nın en önemli simgelerinden biridir. Ukrayna’da hemen hemen her yerde ulaşabilirsiniz. Özellikle çocuklarınız ya da sevdiklerinizin çocukları için harika bir hediye olacaktır.

Vinok

Ukrayna geleneksel giyiminde oldukça önemli olan Vinok, çiçeklerden yapılmış taçlardır. Yerel bir Vinok 12 farklı çiçekten oluşur. Vinokta bulunan çiçeklerden bazıları;

  • Papatya,
  • kiraz çiçeği,
  • krizantem, şakayık,
  • civanperçemidir.

Sopilka

Ukrayna’nın en eski enstrümanlarından birisi olan Sopilka, genellikle ahşaptan yapılır ve 10 parmak deliğine sahiptir. Öğrenilmesi ve çalması kolay olan Sopilka, çeşitli Ukraynalı folklorik topluluklar tarafından hala kullanılmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir