Ülkemizden vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında Ukrayna yer almaktadır. Vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında Ukrayna en fazla ziyaretçi alan ülkeler arasında da bulunmaktadır. Ukrayna, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip ülkede gezilecek şehirlerin listesi ise şu şekilde sıralanmakta.

  • Kiev
  • Lviv
  • Kharkov
  • Odessa

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna gezi planı yaparken öncelikle önceliğinizi belirlemeniz gerekir. Ukrayna gece hayatı ilginizi çekiyorsa bu yönde bir gezi rotası çıkarmak daha mantıklı olabilir. Fakat tarihi ve doğal güzellikle ilginizi çekiyorsa yapılacak olan gezi planı bu yöne doğru kaydırılacaktır.

Kiev Ukrayna gezilerinde en fazla ziyaret edilen şehirler arasında yer alır. Şehirde yer alan tarihi yapıların yanı sıra yemyeşil parklar şehri daha çekici hale getiriyor. Birbirinden güzel müzelere yapılacak olan seyahatler şehrin dokusunu oluşturuyor. Bunların yanı sıra gece hayatı da şehri çekici hale getiren bir diğer başlık

Lviv- Kharkov Gezilecek Yerler

Yemyeşil parklarda kendini dinlemek isteyenler ya da kitap okumak isteyenler için Kiev en doğru şehir tercihi olacaktır. 2 ya da 3 günlük bir tatil planı olanlar için şehir yeterli yapıya sahip. Bu şehre özellikle ilkbahar ya da yaz aylarında gitmeli. Şehirde yaygın dil olarak Rusça konuşuluyor. Lviv Ukrayna’da diğer şehirlere göre daha rahat gezilecek yerler bulunuyor. Küçük bir şehir olan Lviv yürüyerek dahi gezilecek yerlerden oluşuyor.

Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna için yaz tatili planı yapanlar rotasını mutlaka Odessa şehrine çevirmelidir. Deniz, kum ve güneş üçlüsü içerisinde tatil yapanlar mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmeli. Üstelik şehir Avrupa’nın en büyük yer altı şehrine de sahip. Günübirlik turlar ile buralar ziyaret edilebilir. Bu ziyaretler ile seyahatlerinize farklı bir deneyim katmanız sağlanır.

Ukrayna Gezi Planı Nasıl Yapılır?

Gezmek için rotasına Ukrayna’yı alanlar ilk olarak bir Ukrayna haritası edinmelidir. Bu harita sayesinde ülkenin her yeri en ince ayrıntısına kadar görülebilir. Yapılacak seyahat planlaması da bu harita üzerinden yapılacaktır. Ukrayna haritasında 4 ana şehrin işaretlenmesi size yardımcı olacaktır. Bu şehirlerden hareketle plan ve rota çıkarılır.

Ülkenin batısında Lviv yer almaktadır. Kiev kuzeyinde yer alırken Kharkiv doğusunda bulunmaktadır. Odessa ise ülkenin güneyinde yer alan bir şehirdir. İstanbul üzerinden Ukrayna seyahati gerçekleştirmek oldukça kolay olacaktır. Burada uçak bileti alarak yapacağınız yolculuk sizi ülkeye ulaştıracaktır. Ukrayna için aktarmalı ve aktarmasız uçuş yapan hava yolu şirketleri bulunmaktadır.

  • Türk Hava Yolları
  • Atlas Global
  • Onur Air
  • Ukrayna Hava Yolları

Direkt olarak Odessa şehrine ulaşım sağlamaktadır.  Hava yolunun yanı sıra Ukrayna için tren yolculuğu da bir alternatif olacaktır. Ukrayna yolculuğu yaklaşık olarak 8 ya da 9 saat kadar sürmektedir.  Tren bilet fiyatları uçak biletlerine göre daha uygundur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili diğer yazılar
"Ukrayna" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir