Başkent, 20. yüzyılın başlarına kadar bir il olarak kabul edilen anıtsal mimariye sahip antik bir şehir olan Ankara’dır, ancak fahri statünün kazanılmasıyla ikinci bir gelişmeyle devam etti. Ancak, “gerçek” Türkiye ile tanışmayı hayal eden turistlerin çoğunluğu hala İstanbul’u seçiyor. Burası Avrupa ve Asyayı boğazı ile bölmüş efsanevi bir şehirdir; her biri ilgi çekici yerlere sahiptir: katedraller, camiler, saraylar, gürültülü pazarları ve renkli yerleşim alanları vardır.

İzmir, aynı anda Türkiye’nin performansında çeşitli roller üstleniyor: popüler bir tesistir, modern bir iş merkezi ve onlarca müzeye sahip kültürel bir hazinedir. Adana’nın simgesi ülkedeki en büyük Sabancı Camii, Erzurum’un gururu 5. yüzyılın görkemli kalesidir. Bursa, yazın bir plaj tatilinin hayranlarını, kışın bir kayak merkezini ve tüm yıl boyunca bir gezi turu çeken eski Osmanlı başkentidir.

Orta Anadolu, muhteşem bir medeniyetin büyüklüğünün izlerini süren inanılmaz manzaralara ve antik kentlere sahip bir bölgedir. Ankara en büyüğüdür. Camiler, türbeler ve kervansaraylarla birlikte Aksaray da var. Konya, Cuma günü Hristiyan Büyük Şehit Paraskeva’nın doğduğu yer ve geziler, alışveriş ve kayak için mükemmel fırsatlara sahip halk adabası Hoca Nasreddin ve Kayseri.

Antalya Plajları – kasabanın dinlenmeye bağlı kalabilmesi için “herşey dahil” otelleri ile çalışmaktadır. Antalya, temsili olmasa da, kültürel öneminin iyileştirilmesine ihtiyaç duyuyor: sadece otel ve barlar değil, aynı zamanda eski kalan görülebilecek yerler de var. Kemer ile aynı bölgede bulunan şehirlerin bütün kalıntıları antikdir. Side gerçek bir açık hava müzesidir, Alanya’da ortaçağ mirasının nesneleri vardır, ancak genç Belek henüz tarihi eserlere sahip değildir.

Türkiye’nin Ege kıyılarında iklim daha kurak, altyapı daha küçük. En ünlü tatil beldeleri listesinde – Avrupa havasında bir Marmaris, antik limanın bulunduğu Fethiye, Bodrum – parti çekicileri için bir cennet ve il cazibesi ile Kuşadası için bir cennet.

Harcanan gezi parkurları – Efes, Truva, Assos, Milet ve tarih kitaplarından diğer şehirler.
Türkler genellikle kendilerini Karadeniz kıyısında rahatlatmayı tercih ediyorlar. Bazıları ise Mısır piramitlerinden daha eski olan güzel doğa ve antik limanları tercih ediyor. Farklı mezheplere sahip tapınaklar şehri olan Trabzon ve Safranbolu mimarisi UNESCO tarafından korunmaktadır.

Kapadokya, çok seviyeli kaya manastırları ve diğer ikonik Hıristiyan tapınakları ile ünlüdür. En canlı izlenimler Göreme, Nevşehir, Ürgüp ve Ihlara vadisindeki gezilerle verilmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Türkiye ile ilgili diğer yazılar
"Türkiye" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir