Ülkenin para birimi 1 lira 100 kuruşta olan Türk Lirası (TL) ‘dır. Gerçek fiyat: 1 TRY = 11,21 Ruble (1 USD = 5,74 TL, 1 EUR = 6,48 TL).
Para birimi oteller, döviz büroları, bankalar ve posta yoluyla takas edilebilir. Değişim ofislerinde daha uygun: kurs daha karlı ve insanlar çok daha küçük. Ancak, yalnızca bankaların gümrükte ihtiyaç duyabilecekleri döviz sertifikaları çıkarması dikkate değer. PTT işaretli postanelerden yerel para birimini de alabilirsiniz: döviz kuru orada her zaman avantajlıdır, ancak nakit olarak büyük miktarda olmayabilir.
Tatil köylerinde döviz büroları günlük olarak faaliyet göstermektedir, diğer bölgelerde ise Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır. Çoğu banka, öğle yemeği molası ile sabah 8:30 – 17:30 arası açıktır, ancak akşamları gelmemelisiniz: çalışma gününün bitiminden yarım saat önce, döviz bozdurmayı reddedebilirler.
Puan tablosunda belirtilen kurs, yalnızca büyük miktarlarda (1000 USD’den fazla) olan işlemler için geçerlidir. Dolandırıcıların kasiyerlerini mahkum etmeye çalışmayın: Gerçek rakamlar genellikle işaretin altındaki küçük boncuklarla yazılır. Tüm nakitlerin bir kerede değiştirilmesini önermiyoruz: Türkiye’deki döviz kurları önemli ölçüde dalgalanıyor.
Neredeyse her yerde dolarlar ve euro lar kabul edilir ve diğer döviz cinsinden fiyatlar Türk lirasından biraz daha düşük olabilir. Kredi kartları ödeme için kabul edilebilir, her adımda ATM var. Yol haritalarının sahipleriyle herhangi bir sorun çıkmaz: büyük şehirlerde her yere dağılmışlardır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Türkiye ile ilgili diğer yazılar
"Türkiye" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir