Türkiye Mutfağı

Türk mutfağının sütunları: sığır (daha az sıklıkla kuzu), baklagiller, sebzeler (domates, soğan, sarımsak, patlıcan), çeşitli baharatlar, pirinç ve ekmek gibi ana yemekler. Popüler yemekler temel olarak kıyılmış etten yapılır – kebap ve kufta çeşitleri, sosda ızgara veya haşlanmış. Yemeğin vazgeçilmez bir bileşeni “meze”: çeşitli soğuk mezelerin küçük bölümleri olan bir demet ızgara (eğer iştahınızı kısıtlamazsanız, sadece çok fazla “meze yiyebilirsiniz”).
Türk tatlılarını denemeye değer – sonsuz çeşit baklava ve lokum. Doğuda başka yerlerde olduğu gibi, içeceklerin en popülerleri kahve ve çay. Yerel kuru üzümler arasında “boz” – su, un ve şeker karışımı ile “sahlep” – orkide kökü ve tarçınlı tatlı süt bulunur. Tanınmış alkollü içecekler: “rakı” (anason aromalı sert likör), birçok yerli şarap ve bira çeşidi (Efes, Tekel Birasi).
Orta kategorideki restoranlarda, toplam faturanın% 10’unu bahşiş verebilirsiniz. Daha pahalı yerlerde, servis ücreti (% 10-15) zaten faturaya dahil edilmiş olsa bile, garsonun yaklaşık% 5’ini şahsen bırakmak gelenekseldir. Taksi şoförleri genellikle değişiklik yapılır ve turist otobüsleri, hamallar ve işkenceciler 1-2 USD verir.
Türkiye’deki şehirlerdeki birçok restoran, tek bir tür yemek konusunda uzmanlaşmıştır.“Balik lokantası” kıyı kentlerinde yaygındır: burada bir mutfak topu olarak balık tutulur (öğle yemeği – 20 TRY’dan itibaren). “İşkembeci” deki aşçılar ustaca (5 TRY), “Döner Restoranları” – Döner (8-10 TRY arası), “Pideci” – yerel pizza çorbası: kıyma, peynir ve domatesli krep (15 TRY’dan itibaren) .
“Tatlıcı” tatlı bir diş hayalidir: tatlıların bolluğundan gözler dolup taşarsa, cüzdandan 10 Tl kadar eksilir.
“Mekan” da içki içmek ve sohbet etmek, zevkin bedeli – 30-100 TL. Ve “yerliler” her bir bölge için tipik geleneksel yemekler sunan restoranlardır (ortalama fatura – 25 TRY). İyi bir İstanbul restoranında akşam yemeği, Antalya’da benzer bir kurumda kişi başı 100 TL’den – 70 TL’ye mal olacaktır.

Türkiye ile ilgili diğer yazılar
"Türkiye" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir