Türkiye’nin şehirleri arasında turistler için klimalı otobüslerle seyahat etmek en uygun yoldur. İlk olarak programa devam edip lüks seviyesine kadar servis seviyesini sunun, popüler yerlere önceden rezervasyon yaptırmanız önerilir. İkincisi minibüslerimizi andırıyor ve her yer dolunca başlıyor; herhangi bir konfor hakkında, koltuklar dışında, konuşmaya gerek yok. Çok büyük otobüslerin olmadığı küçük yerleşim yerleri arasında bile Otobüsler kullanılmaktadır.

Trenlerde Türk demiryolları birçok popüler rotada hareket etmenin anlamı var. Örneğin, İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için: biletler – 71 TRY, seyahat süresi – 4 saat. Diğer durumlarda, gezgin rahatsız edici rıhtımlarla yüz yüze gelecektir ve gideceğiniz yere ulaşmak için sağlam bir yol açması gerekebilir.
Son olarak, ülke içerisindeki uzun mesafeler uçakla üstesinden gelinebilir: Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus Havayolları ve Atlasjet seferleri ülkenin tüm büyük şehirlerini birbirine bağlar ve biletler makul fiyatlarla satılır. İstanbul’dan Ankara’ya yapılacak bir uçuş 300 TL’den (havada – yaklaşık bir saat), Antalya’ya – 120 TL’den (1 saat 15 dakika), Bodrum’a – 150 YTL’den (1.5 saat).
Türk şehirlerinin içindeki ulaşım ağı oldukça gelişmiştir: taksiler, otobüsler, dolmuşlar, Ankara ve İstanbul’da – aynı zamanda metro. Otobüsler özel ve belediyenindir: ilk önce peşin olarak ödeyebilirsiniz, ikincinin ücreti – önceden alınmış biletler (1,95-4 TRY). Standart çalışma süresi 8:00 – 0:00 arasıdır. Dolmuşlarda sadece nakit kabul edilir, seyahatin ücreti mesafeye bağlıdır (ortalama – 3-7 TRY). İstanbul’daki metro ve başkent hem bilinen bir metro hem de başlıca turistik bölgeleri birbirine bağlayan hafif metro hatlarıdır. Tramvaylar ayrıca İstanbul’u gezmek için mükemmel bir ulaşım aracıdır.

IstanbulCard rasyonel turistler için gerçek bir keşif. Otobüs duraklarında, tren istasyonlarında, metro istasyonlarında ve havaalanlarında özel büfelerden ve otomatlardan satın alabilirsiniz. 6 TL değerindeki kart, herhangi bir miktar için doldurulur ve toplu taşıma araçlarında önemli indirimler elde etmenizi sağlar. Örneğin, otobüsle bir seferlik bir yolculuk 2,60 TL’ye mal olacak, 2 saatlik transferlerde ise aşamalı indirim sağlanacak.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Türkiye ile ilgili diğer yazılar
"Türkiye" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir