Satış noktalarının çoğu 10: 00-22: 00 saatleri arasında çalışmaktadır. 12:30 – 13: 30 saatlik dilim öğle yemeği molasıdır. Pazar günleri açıktır. Tatil yerindeki dükkanlar akşama kadar açık, megalopolis’teki büyük alışveriş merkezleri tüm hafta boyunca alıcılar bekliyor.

Türkiye’den standart hediyelik eşyalar

Türkiye’den meslektaşlarına ve arkadaşlarına hediye olarak hem sıra dışı hem de oldukça standart hediyelik eşyalar alabilirsiniz;

 • Anahtarlıklar, mıknatıslar, kartlar
 • Tişörtler / Kazaklar
 • Dekoratif seramik sofra takımı
 • Desenli tekstil cüzdanları
 • Eşarplar ve şallar

Türk kahvesi

Türk Kahvesi

Gerçek kahve bilenler, Türkiye’den bir hediye olarak kahve getirirseniz takdir edecektir. Türkiye’de popüler bir kahve üreticisi olan Mehmet Efendi Kuru kahveci’dir. Birçoğu piyasada kahve satın almayı tavsiye etmektedir. İstanbul’da, Eminönü bölgesinde (Mısır Çarşısı yakınında) dükkanlar taze öğütülmüş, çok hoş kokulu kahve satıyorlar.

Türk tatlıları

Türk tatlıları

Türkiye’den mükemmel hediyeler tatlılar alabilirsiniz; lokum, Kadayıf, baklava, şerbet, helva vb. Mağazalarda veya şekerlemelerde (pakette) veya pazarda (ağırlık olarak) açık tatlılar satın alabilirsiniz. Orta fiyat kategorisinde, açık satılan tatlılar tür ve tada bağlıdır.

Baharatlar

Türk Baharatları

Baharatlar, gurmeler için Türkiye’den bir başka yararlı hediyedir. Baharatlar ağırlık olarak veya özel hediye setlerinde satılmaktadır. Çoğunlukla sumak, kuru nane, kuru yemiş, tarhana vb. Ancak, Türkiye’den sıradan baharatlar’da getirebilirsiniz.

Türk halıları

Türk Halısı

Türkiye’den bir hediye olarak bir halı götürebilirsiniz. Türkiye’de hala yün, ipek veya tekstil ürünü olan el yapımı halılar satın alabilirsiniz. Böyle bir Türk hatırası oldukça pahalıdır, ancak uzun süre kullanılabilecektir.

Türkiye’den Yurt dışına Götüremeyeceğiniz Hediyelik Eşyalar

 • Alkol alımının kısıtlanmıştır. Türkiye’den 5 litre’ye ve 12 şişeye kadar yerel alkollü içecekler alabilirsiniz.
 • Hediyelik eşyaların toplam maliyeti 5 bin liranın altında olmalıdır. Eğer 5 bin lira ve üzerinde ise, o zaman para değişimi için bir çek sunmalı ve hediyelik eşya satın almak için para değiştirdiklerini kanıtlamalısınız.
 • 100 yıllık antikalar Türkiyeyi terk etmemeli. Yani, antika gibi bir şey satın alırsanız, bu şeyin bir asırdan daha genç olduğunu onaylamanız gerekmektedir.
 • Kültürel ve etnografik değerler de yasaklanmıştır. Genellikle gümrük memurları çakıl taşları, kabuklar, mercanlar için durdururlar. Bu nedenle, bu tür hediyelik eşyalar için de bir onay gereklidir.
 • Gıda ürünleri 100 Türk Lirasından daha pahalı olmamalı ve 5 kg’dan daha ağır olmamalıdır.
 • Tütün ve kenevir fidelerinin ihracatı konusunda bir yasak var. Bazı bitki ve ağaç türleri için bir sınırlama vardır.
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Türkiye ile ilgili diğer yazılar
"Türkiye" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir