80 ilin her birinde ve Tayland’ın 30.000 manastırının her birinde özel tatiller düzenleniyor. Buna ek olarak, ülke ülke çapında sivil ve dini kutlamalar bulunmaktadır. Dini bayramlar ay takviminde kutlandığından ve illerdeki festivaller hafta sonları ile zamanlandığından, belirli tarihlere bağlı değildirler. Bu yıl için takvimlerini otel veya tat (Tayland Turizm Otoritesi) ve ayrıca otellerde ve alışveriş merkezlerinde ücretsiz olarak dağıtılan dergilerde ve kitapçıklarda okuyabilirsiniz. Dini ve resmi tatil günlerinde bankalar, devlet kurumları, müzeler kapalıdır.

Çin Yeni Yılı (21 Ocak-21 Şubat tarihleri arasında)

çin yeni yılı

Nakhonsawan’daki Çin topluluğu hariç, geleneksel havai fişek ve ejderha dansı yıllarının ilk gününde, ülkenin diğer bölgelerinde Tay ailelerinin bir kutlama geleneği vardır. Mien, tilki ve lahu milletleri, Yeni Yılı çeşitli günlerde köy festivalleriyle ve aynı zamanda ve büyük bir ihtişamla kutlarlar. Bu dönemde ülkenin kuzeyine geziler özellikle caziptir.

Makha Bucha  (Şubat ayında Dolunay günü)

Makha Bucha 

Bu ulusal bayram Budizm tarihi ile ilgilidir: bir zamanlar 1.250 Buda takipçisi vaazını dinlemek için toplandı. Bu nedenle, gün boyunca, insanlar keşişleri tedavi etmek, kuşları kafeslerden kurtarmak ve balıkları akvaryumlardan çıkarmak gibi iyi şeylerle dua ederler. Ve tüm krallıkta gün batımından sonra, Budist rahipler tapınakların etrafında dua ederler, güzel üçlü mumlarla yolu aydınlatırlar. Herkes çiçek ve yanan mumlar taşır-Buda, öğretileri ve takipçileri onuruna.

Çakri günü, 6 Nisan

1782’de bu gün, şimdi iktidardaki Çakri Hanedanı kuruldu-Kral Rama I. şimdi Tayland’da Kral Rama X tarafından yönetiliyor.

Pattaya Festivali, Nisan başı

Pattaya Festivali

Tayland’ın ana sahil beldesinde Nisan, çiçeklerle süslenmiş sallar üzerinde şenlikler, renkli geçit törenleri ve performansların zamanıdır. Akşamları sahilde yemyeşil Havai Fişekler düzenlenmektedir.

Tayland Yeni Yılı (Songkran), Nisan ayı ortası

Songkran

Songkran geleneksel bir tatil. Özellikle şiddetli bir şekilde Chiang Mai’de kutlanır. Eğlence 3-5 gün sürer, bu süre zarfında tapınaklara Hac yapılır, çok sayıda geçit töreni ve gösteri yapılır. Tay Yeni Yılı kutlaması geleneklere göre, iyi şanslar için birbirlerine su dökerek eşlik eder. Ayrıca bu gün Thais bol yere su dökün: bu, kendi inançlarına göre, yağmur mevsiminin başlangıcını hızlandırır. Son günde, Buda heykelleri de özenle sulanan sokaklara çıkarlar.

Taç giyme günü, 5 Mayıs

Chakri hanedanının (Rama IX) dokuzuncu temsilcisi — 1950 yılında bu gün, şimdi hüküm süren Kral Phumiphon Adulyadet tahtına girdi.

Visakha Bucha, Mayıs ayında Dolunay günü

Visakha Bucha

Budizm’deki en büyük festivallerden biri. Ülke çapında ve devlet çapında tutuluyor. Bu gün farklı yıllarda Buda’nın hayatının ana olayları ile ilişkilidir: doğumu, aydınlanması ve nirvana’ya geçişi. Kutlama, iyi işler, keşişlerin muamelesi ve kuşların ve hayvanların kafeslerinden kurtulması ile işaretlenir.

Doğu illerinde meyve Bayramı, Mayıs

Rayong, Chanthaburi ve Trat illeri, tropikal ağaç tarlaları ile ünlüdür. Meyveler olgunlaştıkça, yerliler meyve, hediyelik eşya ve diğer yerel ürünler satan fuarlar düzenlerler. İl başkentlerinin sokaklarındaki şenlikli yürüyüşler, çiçek ve meyvelerle süslenmiş görülmeye değer renkli arabaları kullanır. Geçit törenlerine halk dans gruplarının ve şarkıcıların performansları eşlik ediyor.

Kraliyet karık töreni, Mayıs başı

Genellikle Bangkok banliyösünde düzenlenen – Sanam Luang. Tatil, yıllık pirinç olgunlaşma döngüsünün başlangıcı anlamına gelir. Majesteleri tarafından yönetilen tören, cömert bir hasat elde etmeyi amaçlayan özel ritüellere uyarak karmaşık bir brahman ritüeli üzerinde gerçekleştirilir.

Langsata Festivali, Mayıs-Haziran

Tayland’da langsat meyvesi olgunlaştığında, ülke genelinde geleneksel olarak renkli alaylar, eğlenceli yarışmalar, meyve ve hediyelik eşya Fuarları düzenlenir.

Roket Festivali, Mayıs-Haziran

Roket Festivali

Köylüler inanıyorum: eğer dev roketler yapmak ve gökyüzüne fırlatmak, pirinç tarlaları bol yağış sağlanacaktır. Roket Festivali, ağır saha çalışmalarının başlamasından önce bir tür “buhar salınımı” dır, çok sayıda renkli geçit töreni ve büyük dans gösterileri eşlik eder. Mayıs ayında Festival, Phaya Thaen Park’ta (yasothon) düzenleniyor.

Asanha Bucha, Temmuz başı

Dini Budist Festivali, Budist oruç başlangıcı. O gün, Buda ilk vaazını ilk beş takipçisine çevirdi. Önümüzdeki üç ay boyunca rahipler manastırlara kaldırılır ve oruç boyunca onları terk etmezler (yağışlı mevsimin sonuna kadar — Phanza tatili). San’a geleneksel bir başlangıç zamanıdır.

Mum Festivali, Temmuz başı

Thais, manastırlara taşınan büyük, karmaşık bir şekilde oyulmuş mumları hazırlar, böylece rahipler yağmur mevsimi boyunca onları yakabilir. Köylerin sokaklarında halk dansları ile rengarenk alaylar düzenlenir. Özellikle muhteşem festivaller (Ubon Ratchathani) eyaletinde gerçekleşir.

Majesteleri Kraliçe’nin doğum günü ve Anneler Günü, 12 Ağustos

Tayland’da 12 Ağustos, Majesteleri Kraliçe Sirikit’in doğum gününü kutluyor. Kraliçeye konserler, kitaplar, spor başarıları adanmıştır, onun adını taşıyan yeni hayır kurumları yaratılmıştır. Ülke genelinde sokaklar dekore edilmiştir, Kraliyet evinin sembolizmiyle mavi bayraklar ve Tayland Kraliçesinin portreleri asılmaktadır. Bu tatil, tüm Tayland halkı için de ulusal Anneler Günü ile sınırlı olduğu için önemlidir. Majestelerinin sembolü olan yasemin çiçeği ile süslenmiş kadınlara hediyelik eşya vermek gelenekseldir.

Yıllık uzun kuyruklu tekne yarışı, Eylül

Geleneksel yarışmalara renkli kara ve su festivalleri, yerel meyve ve hediyelik eşya Fuarları eşlik ediyor. Kazanan Kraliyet kupasını alır.

Vejetaryen Festivali, Ekim ayı başlarında

Phuket ve Trang eyaletinde yaşayan Çin azınlığının temsilcileri, 9 günlerinde vejetaryen bir diyete oturuyorlar. Festival, beyaz kıyafetler giymiş vejeteryanlar taraftarlarının geçit töreniyle açılıyor. Daha sonra tanrıların heykelleri ve geleneksel büyülü ritüeller ile renkli alayı düzenlenir.

Tekne yarışı, Ekim

Kathin dönemi, yağmur mevsiminin sonunu ve tekne yarışlarının düzenlendiği çeşitli fuarların açılışını işaret ediyor. En ünlü tekne yarışları, Bangkok’un 790 km kuzeyinde ve Surattani, Phichit, Nakhonphanom ve Pahumthani şehirlerinde bulunan Nan şehrinde yapılmaktadır.

Loi Kratong (ışık Festivali), Kasım ayında Dolunay günü

Tayland’ın en güzel tatillerinden biri (suyun annesi ibadet) antik çağlardan kaynaklanmaktadır. Ayın ışığında, Thais kratong nehirlerine izin verir-küçük mumların yakıldığı bir lotus çiçeği veya muz yaprağı şeklinde küçük tekneler. Çiçekler ve paralar suya atılır. Yerliler, bu gece su ruhlarının bir önceki yılın tüm günahlarını onlardan temizleyeceğine inanıyorlar. Tatil muhteşem havai fişek eşlik ediyor. Özellikle yemyeşil kutlamalar sukhothai’de (yüz binlerce izleyiciyi çeken renkli bir festival düzenleniyor) ve Chiang Mai’de (gökyüzüne yerleştirilen mumdan sıcak hava ile dolu kağıt fenerler fırlatılıyor) gerçekleşir.

Surin’deki fil gösterisi, Kasım ayının üçüncü haftası

Çarpıcı: yüzlerce fil, futbol oynayarak, koşarak ve avlayarak, antik savaşların sahnelerini oynayarak akıllarını, güçlerini ve çeşitli becerilerini sergiliyorlar.

Kwai Nehri Köprüsü haftası, Kasım sonu-Aralık başı

Batı Tayland kanchanaburi ilginç tarihi ve arkeolojik sergiler, muhteşem halk gösterileri, fuarlar, havai fişek yanı sıra İkinci Dünya Savaşı sırasında buharlı tren yarışları düzenledi. Görkemli ve ikonik «ölüm Demiryolu ” binlerce turist çekiyor.

Majesteleri kralın doğum günü ve Babalar Günü, 5 Aralık

Kutlama Tayland boyunca yapılır. Geleneğe göre, tüm hükümet binaları, hükümdarın portreleri ve renkli çelenklerle dekore edilmiştir ve gece düştüğünde parlak ışıklar yanıp söner. Ve 3 Aralık arifesinde, Bangkok’taki Royal Plaza meydanında, Kraliyet Muhafızlarının elit birimlerinin Majesteleri Kral Phumiphon Adulyadet’e yemin ettikleri renkli bir tören düzenleniyor. Aynı zamanda 5 Aralık Babalar Günü kutlanır.

Anayasa günü, 10 Aralık

1932’de ilk anayasanın kabulüne adanmış ulusal bir tatil.

Katolik Noel ve Yeni Yıl, sırasıyla 25 Aralık ve 1 Ocak

Bangkok, Pattaya, Phuket ve Samui — ama bizim enlemlerde daha az sevinç ile Tayland’da bu tatiller turizm merkezlerinde daha çoşkulu kutlanırlar. Sokaklarda çok sayıda Noel ağacı var, Noel melodileri geliyor, çeşitli performanslar ve gösteriler düzenleniyor.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Tayland ile ilgili diğer yazılar
"Tayland" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir