Ancak şehir sadece petrolün varlığını ilginç degil. Ayırt edici özelliği dünyaca ünlü fiyortlardır. Kentin batı kısmını çevreliyorlar ve sadece Stavanger’ın değil, bir bütün olarak Norveç’in bir sembolü. Elbette bu doğal manzaraların resimlerini defalarca gördünüz, ancak bunun Stavanger’ın bir fotoğrafı olduğunu bile anlamadınız.

Lysefjord

Lysefjord, Stavanger’ın en çok ziyaret edilen doğal cazibe merkezlerinden biridir. Bu, kentin yakınında bulunan en derin ve en güzel fiyortlar dan biri.

Eski Şehir

Eski Stavanger’ın fotoğrafları büyüleyici – Avrupa’nın en “muhteşem” şehirlerinden biri. Buradaki binaların hemen hepsi ahşap, beyaz veya sarı renkte boyanmış. Bunun nedeni Norveç’te çok az güneşli gün olması ve şehir sakinlerinin gerçek güneşin yerini almaya çalıştıklarıdır.

Stavanger’da modern binalar var: örneğin, balık pazarı, otel “Clarion”, otel “Victoria”. Ama yine de buradaki eski binalar çok daha fazla ve birkaç yüzyıl boyunca yerel halkın ve turistlerin ilgisini çekti.

Anıtlar

Eski Şehir bölgesinde, önde gelen Norveçlilere adanmış birçok ilginç anıt var. Bunlar arasında, Norveçli yazarların “Büyük Dörtlüsü” nde yer alan oyun yazarı Alexander Kjellann ve Andreas Jacobsen’in anıtına değinmeye değer.Eski şehirde, sıradışı bir koyun ve ördek heykelinin yanı sıra Norveç yangın muhafızlarına adanmış bir anıt bulabilirsiniz. Stavanger’da ayrıca, Norveç kökenli Rus amiral Cornelius Crews’e adanan bir heykel var.

Norveç’in en eski katedrali

Norveç’teki en eski Stavanger Katedrali’ne özel dikkat gösterilmelidir. Uzak 1100 yılında Haçlıların kararı ile inşa edilmiştir. Tapınak sert Anglo-Norman tarzında inşa edilmiştir. Ayırt edici özelliği, eski bir binanın cephesini çerçeveleyen iki düşük Gotik kulesidir. Stavanger’ın doğal cazibe merkezleri arasında, şehir parkının merkezinde bulunan Breiavatnet gölü vurgulanmaya değer.

Taştan Kılıç Anıtı

“Taşta Kılıçlar” Anıtı, Molebukta Gölü kıyısında, Stavanger’a birkaç kilometre uzaklıktadır. 872’de Kral Harold I, Güzel Saçlı Adam ile rakipleri arasında geçen savaşa adanmıştır. Anıt üç kılıçtan oluşuyor. Birincisi, en büyüğü, o zamanlar galip olan Norveç kralına adanmış, diğer ikisi ise daha küçük olan rakipleri yenmiştir.

Petrol Müzesi

Stavanger, haklı olarak Norveç’in petrol başkenti olarak kabul edilir, çünkü burada dünyanın en büyük petrol üreten şirketlerinin ve özel eğitim kurumlarının (örneğin, Rogaland Research ve IRIS kurumları) ofisleri bulunmaktadır. İşte Norveç Enerji Bakanlığının binası. Bu nedenle, Stavanger’daki en ünlü ve ziyaret edilen müzenin Norveç’in tek petrol müzesi olması şaşırtıcı değildir.

Mimarların fikirlerine göre dağlara ve petrol üreten kuyulara benzemesi gereken müzenin fütüristik binası kentin tam merkezinde bulunuyor. Fark etmemek basitçe imkansızdır, çünkü bölgedeki en yüksek binalardan biridir.

Müzenin içinde de ilginç. Küçük bölgelere rağmen, Norveçliler, petrol endüstrisi işçilerinin enstrümanlarından tesislerin yerleşim düzenlerine, ülkenin doğal zenginliklerini çıkarmalarıyla, buradaki tüm sergileri burada barındırabilmesidir. Müzede, özellikle çocuklar için yaratılmış çeşitli sergiler var.

Ayrıca müzede “sanal gerçekliğin” bir bölümü var: salonlardan birinde, okyanusun sakinleri hakkında özel ses ve ışık efektleri içeren bir filmin sürekli yayınlandığı büyük bir ekran var. Sanki okyanusa dalıp bir dalgıç gibi bir odaya giren kişi.

Ek olarak, müzede “Petropolis” kasetini görebileceğiniz bir sinema ve geçici sergiler için bir salon var.

Çalışma saatleri: 10.00 – 19.00
Maliyet: yetişkinler – 100 kron
Çocuklar, emekliler – 50 kron.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Stavanger ile ilgili diğer yazılar
"Stavanger" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir