Rusya’ya giriş amacına bağlı olarak, 6 ana vize türü vardır: turist, iş, Öğrenci, çalışma, özel, transit.

Rusya vize türleri nelerdir?

Turistik Vize; Bu en yaygın vize türüdür. 30 güne kadar turizm amaçlı girişte ülkede kalmak için verilir. Böyle bir vize almak en ucuz, en basit ve hızlısıdır.

İş vizesi; İş vizesi almak isteyen kişilere Rusya’da iş amaçlı kalmak için amaç ziyaret veya iş ise bu vizeye başvurmanız gerekmektedir. Örneğin: sözleşme, sunum, sergi, iş görüşmeleri, seminerler, sergilere katılmak, yeni ortaklar bulmak, deneyim paylaşımı (iş vizesi ile çalışma hakkını karıştırmayın!) vb.

Bu vizeye göre, Rusya’da çalışmak için istihdam edilemezsiniz, ancak size kar getirecek bir iş faaliyeti yürütebilirsiniz. Örneğin: bir değerleme uzmanı tarafından işe alınamazsınız, ancak gelip bir değerlendirme dersi alabilir ve bunun için sözleşme kapsamında ödeme alabilirsiniz. İş vizesi için tek giriş için 1 aylık geçerlilik süresi olabilir. Sizin için uzun dönem kalmak gerekiyor ise  3 ay veya 6 aylık geçerlilik süresi boyunca çoklu giriş olarak başvurabilirsiniz. İş vizesi 1 yıldan 5 yıla kadar da alınabilmektedir, ancak şöyle bir koşul içermektedir; Rusya sınırları içerisinde her 180 gün içerisinde en fazla 90 güm ülkede kalabilirsiniz. Örneğin, 1 Ocak 2020’den 31 Aralık 2020’ye kadar bir yıl boyunca vize aldıysanız, bu vize şartlı olarak iki döneme ayrılır: 1 Ocak-30 Haziran ve 1 Temmuz-31 Aralık arası dönemlerin her birinde, yabancı bir vatandaş toplamda 90 günden fazla olmamak üzere Rusya’da kalabilir. Rusya’ya iş vizeleri 1 aydan 5 yıla kadar bir süre için verilmektedir.

İşçi vizesi; Rusya’da resmi olarak çalışabileceğiniz vize tipidir. 1 yıldan 3 yıla kadar olan süre için verilir. Bunu elde etmek için işvereniniz sizi Rusya’ya davet etmelidir. Bir işveren aramak için, 3 aylık bir süre ile iş vizesi veya 1 aya kadar bir süre ile bir turist vizesi alınmasını tavsiye ederiz.

Eğitim Vizesi (Öğrenciler İçin); Rusya Federasyonunda eğitim ve yüksek öğrenim almak isteyen öğrenciler için verilir. Rusya’daki Yüksek öğretim kurumlarından alınacak davetiye ile verilir. Kurumu tanımak için 3 aylık bir süre ile iş vizesi veya 1 aya kadar bir süre için bir turist vizesi almanızı tavsiye ederiz.

Davetiye ile vizesi; Rus vatandaşları tarafından davet edilmiş kişilere verilir. Davetiye, davet eden Rusya Federasyonu vatandaşının sorumluluğu altında verilir ve vize ikamet adresini gösterir. Davet eden kişinin göstereceği ve ona ait bir mülkiyette konaklamanız gerekmektedir. Rus vatandaşları özel bir davetiye düzenlemek istememektedirler. Bunun nedenlerinin başında bir turist davetiyesinin alınması diğer vize tiplerine göre oldukça uzun sürmektedir ve maliyet bakımından diğer vize tiplerine göre pahalıdır.

Transit vize; Rusya Federasyonu toprakları üzerinden başka bir ülkeye geçiş için almanız gereken vize tipidir. Diğer yandan bu vize türü için hava alanında durak yapan ve transit bölgeyi terk etmeyenler ve Rusya toprakları üzerinde kesintisiz bir uçuş yapanlar için gerekli değildir.

Genel olarak, farklı vize türlerinin kayıt işlemi kabaca aynıdır. Ana farklılıklar vize için Kayıt ve anketlerin zamanlamasıdır. Önemli bir fark, vize türüne bağlı olarak Rusya’ya vize için sözde davetiye almaktır.

Kimlerin Rusya vizesi alması gerekir?

Bordo (Umumi) pasaport sahipli Türk vatandaşlarının Rusya’ya girebilmek için vize alması gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri kısa süreliğine turistik amaç ile seyahat etmek isterler ise vize almalarına gerek yoktur. Yeşil Pasaport sahipleri için Rusya’ya giriş 30 güne kadar olan seyahatleri için vizesidir.

Rusya için nereden vize alabiliriz ?

Türk vatandaşları için, ülkemizde vize işlemleri Rusya büyük-elçiliklerinde veya konsolosluklarında almak mümkün değildir. Rusya vizesi almak için konsolosluğun çalışmakta olduğu vize merkezlerine başvuru yaparak sahip olabilirsiniz.  Eğer Rusya’da bulunuyor ve vizenizi uzatmak istiyor iseniz yetkili Rus makamlarına başvurmanız gerekmektedir.

Rusya’ya vize maliyeti ne kadardır?

Vize ücreti iki bölüme ayrılmıştır:

Rusya Federasyonunun anlaşmalı olduğu vize merkezinde vize prosedürü alınacak vize tipi ve süresine göre değişkenlik göstermektedir. Başvuru dosyalama tarihinden 10 gün içinde vize alabileceksiniz.
Birçok konsolosluk ve vize merkezinde hızlandırılmış vize başvuru kayıt imkanı vardır. Acil vize işlemleri için biraz daha fazla ödemeniz gerekmektedir. Hızlı vize başvurusu yaptığınız taktirde en geç 3 iş günü içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır.

Vize masrafları için aşağıdaki belgelerin kayıt maliyetini eklemeniz gerekir;

Davet mektubu (başka bir vize desteğidir) da zorunludur. Eğer büyük bir otelde Rusya’da konaklayacak iseniz, o zaman otelin size ücretsiz bir vize davetiyesi göndermesi mümkündür. Ancak çoğu zaman oteller, ya bir davetiye satın almanızı ister ya da size bu hizmeti sağlayamaz.

Rusya’ya vize almak ne kadar sürer?

Herhangi bir organizasyondan davet mektubu ile turist vizesi veya iş vizesi yapmak çok az zaman alır. Davetiye ve sigorta almak için 1 iş günü ve Konsolosluğa tüm belgelerin sunulmasından sonra vize almak için en fazla 10 gün sürmektedir. Ancak kayıt prosedürünü önceden başlatmanızı öneririz! Yani, tüm prosedür iki haftadan daha kısa bir sürede (veya hızlı kayıt hizmetini kullanırsanız 2-3 gün bile) geçebilir.

Ayrıca; Rusya Federasyonunun vize merkezinde, tahmini seyahatten 6 ay önce vize verilmemektedir. Yani, Temmuz ayında Rusya’ya gidecekseniz, Ocak ayından itibaren vize almaya başlayabilirsiniz.

Rusya vizesi almak için gerekli evraklar?

Vize almak için Rusya Federasyonu Konsolosluğuna aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekir:

  • Çevrim içi olarak doldurulmuş, basılmış, standart boyutta bir imza ve fotoğrafla (pasaportta olduğu gibi) vize başvuru formu
  • Orijinal pasaport
  • Rusya’ya davet (vize desteği)
  • Seyahat süresi için sağlık sigortası poliçesi
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Rusya ile ilgili diğer yazılar
"Rusya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir