SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Rusya | İklim ve Hava Durumu

Rusya – İklim ve Hava Durumu

Rusya, esas olarak ılıman karasal iklim bölgesinde yer almaktadır. Arktik Okyanusu adaları ve kuzey kıta toprakları Arktik ve yarı arktik iklimden etkilenir. Sıcak bir subtropikal iklim, Karadeniz bölgesinin ve Uzak Doğu’nun güneyinin bir özelliğidir. Karasal iklim batıdan doğuya yoğunlaşır. Ülkenin Avrupa kısmına sıcak yazlar ve -15 dereceye kadar kış sıcaklıkları ılıman bir iklim hakimdir. Batı Sibirya’dan başlayarak, iklim sık sık ve ani hava değişimleri ile keskin bir şekilde karasal hale gelir. Kışın buradaki hava sıcaklığı -40 ° ‘ye, kuzey ve  Sibirya’nın doğusuna – -50 ° ‘ye ve hatta -60 °’ ye (Oymyakon, Verkhoyansk) düşebilir.

En fazla yağış, Kafkaslar ve Altay dağlarına düşer ve Rusya’daki en kurak yer Hazar ovalarıdır.

Yaz, Rusyayı dolaşmak için en uygun mevsimdir. Bu zamanda, pozitif sıcaklıklar burada hakimdir – ortalama olarak Kuzey Kutbu kıyılarında 0 ° ‘den, güney bölgelerde + 25 °’ ye kadar çıkmaktadır.

Kış, Rusya‘nın merkezinde yaklaşık beş ay sürer – kar örtüsü Kasım ayında ayarlanır ve don, Mart ayının sonuna kadar devam eder.

Erken ilkbaharda ülke çapında seyahat için en iyi mevsim değildir. Nisan ayında, şehir karları ara sıra kar yağışı nedeniyle çok fazla miktarda yayılıyor ve çalkantılı nehirler kırsal alanlara taşıyor. Mayıs ayında, şiddetli rüzgarlar ve fırtınalar eşliğinde sık sık yağmur yağar.

Sonbaharın başlangıcı en güzel mevsim ve Rusya‘yı tanımak için harika bir zaman. Eylül sıcaklığı, kural olarak, + 15 ° ‘nin altına düşmez. Buna ek olarak, ayın başında, Ruslar ve ülkenin misafirleri “Hint yazından” memnun – birkaç gün ile iki hafta süren +25 ° C’ye kadar çıkan hava sıcaklıkları ile ısınıyorlar. Ekim ayında uzun süren sertleşme yağmurları sık görülür, sıcaklık düşer ve donlar geceleri meydana gelir.

Rusya ile ilgili diğer yazılar
"Rusya" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir