SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Rusya | Devlet Yapısı

Rusya- Devlet Yapısı

Rusya Federasyonu (RF), 22 cumhuriyet, 9 bölge, 46 bölge, 3 federal öneme sahip şehir (Moskova, St. Petersburg ve Sevastopol), 1 özerk bölge (Yahudi) ve 4 özerk bölge olmak üzere 85 eşit birimden oluşuyor.

Rusya, başı başkan olan demokratik, federal bir devlettir. Yasama yetkisi, iki odadan oluşan Federal Meclis tarafından kullanılır – Federasyon Konseyi ve Devlet Duma. Yürütme yetkisi başbakan başkanlığında hükumete verilir.

Ülkeyi nüfus açısından dokuzuncu sırada tutan Rusya‘da 146 milyon insan yaşıyor.

Rusya’da din

Rusya Federasyonu, Anayasa vatandaşlarının herhangi bir dine hak kazanmalarını sağlayan laik bir devlettir. Tüm dini mezhepler arasında en büyüğü Ortodoks’tur, Rusya‘nın sakinleri de İslam’ı, Budizm’i, Katolikliği, Yahudiliği ve diğer dinleri bilir.

% 82’si Rus,% 4’ü Tatar,% 3’ü Ukraynalı olan ülkede 160’tan fazla ulusun temsilcileri yaşıyor.

Rusya şehirleri

Bir milyondan fazla nüfusu ile Rusya’nın en büyük şehirleri: Moskova (Rusya Federasyonu başkenti), St. Petersburg, Novosibirsk, Yekaterinburg, Nijniy Novgorod, Kazan, Çelyabinsk, Samara, Volgograd, Omsk, Ufa, Rostov-on-Don.

Ülkenin devlet dili Rusça‘dır.

Rusya‘da 11 saat dilimi var. İlk saat diliminde (Kaliningrad), Moskova saatiyle arasındaki fark eksi 1 saattir. 11. saat diliminde (Kamçatka), saat 9 saatten önce Moskova’nın önünde.

Rusya ile ilgili diğer yazılar
"Rusya" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir