Rusya – Coğrafi Bilgiler

Rusya, Avustralya veya Antarktika‘nın büyüklüğünü aşan 17 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Rusya, Kanada, ABD ve Çin‘den neredeyse 2 kat daha büyük.

Rusya’nın komşu ülkeleri

Güneydoğuda Çin ve Kuzey Kore, güneyde Azerbaycan, Gürcistan, Moğolistan ve Kazakistan, batıda Belarus, Letonya, Norveç, Estonya ve Finlandiya. Rus yerleşim bölgesi, Kaliningrad Oblastı, Litvanya ve Ukrayna ile sınır komşusudur.

Doğuda ülke Okhotsk Denizi, Japonya, Bering Denizi ve Bering Boğazı; kuzeyde – Laptev, Barents, Chukchi, Kara ve Doğu Sibirya denizleriyle; güneyde – Azak ve Karadeniz; batıda – Baltık Denizi ve Finlandiya Körfezi.

En büyük Rus nehirleri Ob, Volga, Yenisei, Lena ve Amur’dur. Ülkenin en büyük gölleri: Baykal, Ladoga, Onega ve Hazar Denizi.

Ülkenin Avrupa ve Asya bölgeleri, en yüksekleri Narodnaya Dağı (1895 metre) olan Ural Dağları ile ayrılmıştır. Ural Range’den Primorsky Territory’ye kadar Sibirya, Yenisey ve Lena nehirleri ile üç doğal bölgeye bölünmüştür. Asya kısmının güneyinde, en yüksek noktası Belukha Dağı (4056 metre) olan Altay Dağları yükselir. Altay Dağları’nın doğusunda Sayans, Baykal ve Transbaikalia bulunur. Dahası, Pasifik Okyanusu’na doğru, Uzak Doğu’nun dağ sistemi başlar, en yüksek noktası ve tüm Asya kesiminde – Klyuchevskaya Sopka yanardağının (4750 metre) Kamçatka Yarımadası’nda bulunması. Rusya’nın güneyinde, Kuzey Kafkasya’nın dağları yükselir, Elbrus (5642 metre) tarafından taçlandırılır, sadece Rusya’da değil, Avrupa’da da en yüksek noktadır.

Ülkenin toprakları 4 doğal bölgeye ve 11 doğal bölgeye ayrılmıştır. Uzak kuzey kutup kutuplarından oluşan bir bölgedir. Güneyde, Subarktik’te tundra ve orman tundrası vardır. Ilıman kemer tayga tarafından yarı yarıya işgal edilmiştir. Bunun geri kalan kısmında karma ormanlar, orman-bozkır, bozkır, yarı çöl ve çöl bölgeleri bulunur. Kafkasya’nın Karadeniz kıyısında, ülkenin alanının yalnızca% 0,05’ini oluşturan subtropikal bir bölge bulunmaktadır.

Rusya’da 100’den fazla doğa rezervi, 40 doğal ve 35 milli park oluşturulmuştur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Rusya ile ilgili diğer yazılar
"Rusya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir