Arkeologlar, modern Norveç topraklarında yaşayan insanların MÖ 10. bin yıl kadar erken yaşadıklarını göstermiştir. Fakat Norveç‘in asıl tarihi, zulmü hâlâ Büyük Britanya’nın kıyısındaki Viking Çağı‘nda başladı, örneğin efsanevi.

800-1066 yıllarında Norveç Vikingleri, Avrupa’da cesur savaşçılar, acımasız işgalciler, kurnaz tüccarlar ve meraklı denizciler olarak tanındı. Vikinglerin tarihi, 1066’da Norveç kralı III. Harald‘ın İngiltere’de öldüğü tarihte sona erdi. Ondan sonra Olaf III, Norveç kralı oldu. Olaf III’ün altında Hıristiyanlık Norveç’te hızla yayılmaya başladı.

XII. Yüzyılda, Norveç Britanya Adaları, İzlanda ve Grönland‘ın bir bölümünü ele geçirdi. Norveç krallığının en büyük refahının zamanıydı. Ancak, ülke Hansa Birliği ve veba salgını rekabetiyle büyük ölçüde zayıfladı.

1380’de Norveç ve Danimarka bir ittifak kurdu ve bir ülke oldu. Bu devletlerin birliği dört yüzyıldan fazla sürdü.

1814 yılında, Kiel Antlaşması altındaki Norveç, İsveç‘e ait oldu. Ancak, Norveç bunu sunmadı ve İsveçliler bölgesini istila etti. Sonunda, Norveç anayasadan ayrılırlarsa İsveç’in bir parçası olmayı kabul etti.

Milliyetçilik 19. yüzyılda Norveç‘te büyüdü ve bu 1905 referandumuna yol açtı. Bu referandumun sonuçlarına göre, Norveç bağımsız bir devlet haline geldi.

I. Dünya Savaşı sırasında, Norveç tarafsız kaldı. İkinci Dünya Savaşı‘nda, Norveç tarafsızlığını ilan etti, ancak hala Alman birlikleri tarafından işgal edildi (Almanya için stratejik bir adımdı).

İkinci Dünya Savaşı‘nın sona ermesinden sonra Norveç aniden tarafsızlığını unuttu ve NATO askeri bloğunun kurucularından biri oldu.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Norveç ile ilgili diğer yazılar
"Norveç" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir