Norveç kültürü, diğer Avrupa uluslarının kültürlerinden gözle görülür derecede farklıdır. Gerçek şu ki, bu İskandinav ülkesi, Floransa, Roma ve Paris gibi Avrupa kültür merkezlerinden uzakta bulunuyor. Bununla birlikte, turistler Norveç kültüründen hoş bir şekilde etkilenecektir. Birçok Norveç şehrinde müzik, dans ve folklor festivalleri yılda bir kez düzenlenir. Bunlardan en popüler olanı Bergen‘deki uluslararası kültür festivalidir (müzik, dans, tiyatro).

Avrupa’nın eteklerinde ve iç nüfusunun büyük kısmı 20. yüzyıla kadar neredeyse tamamen izole edilmiş olan Norveç, haugfolket (periler) ile ilgili büyük bir efsane topluluğu (yöreseller) de dahil olmak üzere eski halk kültürünün çoğunu koruyabilmiştir. ve emektar (doğaüstü varlıklar). Öte yandan, denizciler ve tüccarlar olarak, Norveçliler her zaman yurt dışından taze kültürel teşvikler almışlardır. Bazı Norveçliler, özellikle oyun yazarı Henrik Ibsen (1828-1906) ve besteci Edvard Grieg (1843-1907) karşılığında önemli katkılarda bulundular. Nobel Edebiyat Ödülü’nün Norveçli alıcıları Bjørnstjerne Bjørnson (1903), Knut Hamsun (1920) ve Sigrid Undset (1928).

En ünlü Norveçliler kutup araştırmacısı Roald Amundsen ve Fridtjof Nansen, besteci Varg Vikernes ve Edvard Grieg, sanatçı Edvard Munch, yazar ve oyun yazarı Henrik Ibsen ve Knut Hamsun ve gezgin Thor Heyerdahl.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Norveç ile ilgili diğer yazılar
"Norveç" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir