Moskova Metrosu

Gezegendeki en büyük ve en çok kullanılan metrolardan biri Moskova metrosu. XX yüzyılın 30’lu yıllarında açıldı, hemen hızla büyümeye ve gelişmeye başladı ve bu süreç bugün de devam ediyor.

Bu taşıma sisteminde iki yüzden fazla istasyon var ve kırk dördü haklı olarak kültürel mirasın nesneleri olarak tanınıyor, kırktan fazla istasyon resmi olarak mimari anıtlar.

Rus başkentinin metrosu, büyük ölçüde bütün ülkenin tarihini yansıtan zengin bir tarihe sahiptir. Gelecekte, muhtemelen bu ulaşım sistemi, gezegenin en büyük metrosunu içeren listenin en üstüne yaklaşacak: bugün, Moskova metro liderliğinin yeni şubeler ve istasyonların inşası için iddialı planları var.

Şaşırtıcı bir gerçek: en büyük Rus şehri sakinleri ve metroyu çok yoğun kullanan konukları, bu ulaşım sisteminin çalışması ve özellikleri hakkında pek bir şey bilmiyorlar. Ancak geçmişte, Moskova metrosunun bugünü ve geleceği çok ilginç şeyler var!

Metro ücreti ve nereden bilet alınır ?

Rusya’nın başkentinde metro bileti satın almak kolaydır: Bu, istediğiniz satış otomatlarında veya bilet gişelerinden yapılabilir.

Metro, temassız tip biletler ve aynı akıllı kartları kullanıyor. Ayrıca metro girişinde bir kredi kartı (temassız) kullanabilirsiniz. Bir zamanlar, metroda kağıt biletler kullanılmış, daha sonraları manyetik şerit ve sıradan belirteçlerle donatılmış kartlar vardı, fakat bunların hepsi geçmişte kaldı.

Birkaç yıl önce, yalnızca metroda değil, aynı zamanda karayolu toplu taşıma modlarında da seyahat etme hakkı veren bir paso oluşturuldu.

Bir seyahatin maliyeti elli beş ruble. “Troika” adlı bir kart kullanırsanız, ücret neredeyse yirmi ruble daha ucuz olacaktır. Metro girişini bir banka kartı kullanarak (turnike’ye ekleyerek) ödüyorsanız, bir seyahat size kırk rubleye mal olacak.

Ücret ödemeden, turnikelerin arasından geçmeyi umanlar için bilgiler: turnikelerin hemen arkasında güçlü, ancak hiçbir şekilde polisin, kontrolörlerin ve metro güvenlik servisinin çalışanlarının düşmanca silahlarını kullanamazsınız. Sonra bir ceza kaçınılmaz olarak takip edecektir.

Metro hatları

Rusya’nın başkentinin metrosunda on iki hat var. Daha doğrusu, metroda bir monoray ve Moskova Merkez Halkası bulunduğundan on dört bile vardır. İstasyonların ve rayların çoğu yeraltında. Çizgilerin çoğu kentin orta kısmından geçer. Şubelerin toplam uzunluğu üç yüz yetmiş dokuz kilometredir (MCC ve monoray sistemi hariç).

Metroda iki yüz yirmi iki istasyon var, çoğu şehir bölgesinde ve sadece ikisi neredeyse sınırlarının ötesinde. Sadece bir istasyon tamamen başka bir şehirde bulunur. Şubelerden birinde “hayalet istasyonu” var (bu “İş Merkezi”): yolculara kapalı, ancak normal bir iş istasyonu gibi elektrikle aydınlatılıyor. Yaklaşık kırk istasyon yapım aşamasındadır.

Rusya’nın başkentindeki metro yolcu trafiği dünyanın en yükseklerinden biri olarak kabul ediliyor. Günde dokuz milyon kişiye ulaşabilir. Günün saatine bağlı olarak yoğunluğu artar veya azalır. Sabahları sekizden dokuza, akşamları da altıdan yediye kadar, keskin bir şekilde artıyor: Bunlar yoğun saatlerdir. Bu zamanda, otomobillerde yolcu trafiğinin yoğunluğu normu iki katına çıkarır.

Moskova Metrosu Çalışma Saatleri

Moskova metrosu, dünyadaki diğer pek çok şehrin metroları gibi, sabah saat beşte, yani tam olarak 05:30 da faliyete başlamaktadır. Kapıları sabaha kadar vatandaşlara ve ziyaretçilere açıktır. Bunun istisnası, çalışmaları daha önce tamamlanamayan birkaç istasyon.

Bununla birlikte, metroya giren yolcular, kapanış saatinden bir dakika önce hala varış noktalarına ulaşma fırsatına sahipler (eğer çok uzak değilse). Gerçek şu ki, saat 01:00’de metro girişleri kapalı, ancak trenler bir saat boyunca bazı hatlar boyunca çalışmaya devam ediyor. Şu anda yürüyen merdivenler çoktan durduruldu, bu nedenle yolcuların sıradan merdivenlerde olduğu gibi üzerlerine tırmanmaları veya alçalmaları gerekiyor.

Bazı büyük tatillerde, metro süresi biraz artar.

İstasyonlar arasındaki maksimum zaman aralığı on dakika, minimum bir buçuk dakikadır. Ortalama olarak, bu aralık yaklaşık iki buçuk dakikadır.

Moskova Metrosunun tarihi

Rus başkentinde bir metro inşa etme fikri XIX yüzyılın 70’lerinde ortaya çıktı. Hattın şehir istasyonlarından biri bölgesinde başlaması ve birçok büyük metropol alanına geçmesi gerekiyordu. Ancak, fikir sadece bir fikir olarak kaldı: şube projesi o zaman gelişmedi.

İlk proje 20. yüzyılın başında kuruldu. Ancak o dönemde şehir liderliği tarafından reddedildi: Yeni ulaşım sistemi gereksiz görünüyordu, Moskova’nın ana nakliyesi, şehir hazinesine büyük kar getiren bir tramvaydı.

On yıl sonra, yeni bir proje geliştirildi: modern anlamda bir metro değil, bir yeraltı demiryolu ağıydı. Bu sefer proje kabul edildi. Devrimci olaylardan üç yıl önce ilk deponun inşaatı başladı. İnşaat çalışmalarının devam etmesi savaşın patlamasıyla önlendi.

Gelecek yirmi yıl boyunca, çeşitli nedenlerle, hiçbir zaman uygulanmayan birkaç metro projesi daha önerildi.

Moskova metrosu sadece XX yüzyılın 30’lu yıllarının ortasında açıldı. İzlerin uzunluğu on bir kilometrenin biraz üzerindeydi, on üç istasyonu birbirine bağladılar. Vagon filosunda on iki tren vardı. 40’lı yıllara kadar – yani savaştan önce – iki şube daha kuruldu.

Savaşın başlangıcında, Sovyet liderliğinin metroyu imha etme planı vardı. Sovyet başkentindeki rezil panik gününde, metro kapatıldı: tarihinin çalışmadığı tek gün. Ertesi gün açıldı, imha emri iptal edildi. Savaş zamanında, metro vatandaşlar için bir bomba sığınağıydı. Bu dönemde iki yüz on yedi çocuk doğdu (tüm doğumlar hava saldırıları sırasında gerçekleşti).

Savaşın başlamasından bir yıl sonra, inşaat devam etti. Düşmanlıkların sonunda, metro çok hızlı gelişti: Circle Line inşa edildi. İnşaatı 50’lerin ortalarında tamamlandı. 70’lerde, tüm şubelere bir istasyon anons sistemi tanıtıldı.

Hatlar inşa edilmeye devam edildi. Tüm yeni istasyonlar göründü. Bu süreç Sovyet sonrası döneme kadar devam etti.

Görece yakın bir zamanda, şehir halkının bir kural olarak basitçe MM olarak adlandırıldığı Moskova Merkez Halkasını açtı. Metro sisteminin bir parçası.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Moskova ile ilgili diğer yazılar
"Moskova" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir