Küba Vizesi Nedir?

Küba turist vizesi ya da Küba turist kartı, Küba’yı turistik amaçlı olacak şekilde ziyaret edeceklerin alması gereken bir izin belgesidir. Bu belgeye sahip olmuş olan biri Küba’ya tek girişli bir şekilde 30 gün kalma hakkı vermektedir. Bu verilmekte olan 30 güne ek olarak bir 30 gün daha uzatılabilme hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz.
Umumi pasaport yani bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin, Küba’ya girebilmeleri için mutlaka vize sahibi olmaları gerekmektedir. Diğer pasaport türleri siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde Küba’ya vizesiz bir şekilde girebilmektedirler.

Küba Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Küba için vize başvurusunda bulunma süreci Birleşik Krallık vizesi gibi meşakkatli prosedürleri olan vize türlerine oranla daha kolay bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Küba’ya giriş için verilmekte olan vize türü pasaportun sayfalarına basılmakta olan bir vize türü değildir. Daha çok imzalı ülkeye giriş izni kağıdı ve bir gün içerisinde düzenlenebilmektedir. Birleşik Krallık vizesi gibi evrak toplamanıza gerek kalmıyor.
Pasaportunuz, uçak bileti, vize ücreti ve fotoğrafınızla başvuru gerçekleştirebiliyorsunuz. Küba vizesi için başvuru yapmanın 3 farklı seçeneği bulunmaktadır. Bunlar Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne bireysel olarak başvuruda bulunmak, Yetkili turizm acentaları aracılığı ile başvuruda bulunmak ya da internet üzerinden turist kartı almak yöntemleriyle gerçekleşebilir.
Hangi yöntemi kullanarak Küba Vizesi için başvuruda bulunduğunuzun bir önemi olmaksızın sizleri bekleyen süreç şu şekilde ilerlemektedir. Yurt dışına çılış tarihinden sonra bile en az 6 ay gibi bir geçerliliği olacak olan ve veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayacak olan pasaportun aslı, pasaport fotokopisi, otel ve uçak bileti rezervasyonu ve seyahat sürenizi kapsamakta olan bir zorunlu seyahat sigortası, 2 adet biyometrik fotoğraftan oluşan gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.
Bu belgeleri hazırladıktan sonra Küba Ankara büyükelçiliğine hitaben vize talep dilekçesinin yazılması ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bundan sonra ise acentadan acentaya değişebilmekte olan fiyatlar ile konsolosluk hizmet bedellerini ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından birkaç saat ile bir gün arasında değişebilen süreler içerisinde Küba vizenizi alabilirsiniz.
Ankara Küba Büyükelçiliği’ne bizzat ve posta yoluyla başvuru gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir. Aşağıda anlatacağımız Küba Vizesi için gerekli olan belgeleri ve vize ücreti için ödenecek olan tutarı hazırladıktan sonra çalışma saatleri içerisinde Ankara Küba Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunacak kişi bizzat giderek ya da belgelerini postalayarak başvuruda bulunabilmektedir.
Eğer bu işlem içerisinde posta yoluyla başvuruda bulunmayı tercih ederseniz sizlerden istenen belgelere ek olarak kendinden adresli olacak şekilde bir zarf da eklemeniz gerekmektedir.
Yetkili bir turizm acentası aracılığıyla başvuruda bulunmak için ise yapmanız gereken şu şekildedir. Çoğu turizm acentası Küba Büyükelçiliği ile bir akreditasyonu bulunmaktadır. Sizler pasaport, biyometrik fotoğraf ve vize ücretiniz ile birlikte bu acentalardan herhangi birine başvuruda bulunabilirsiniz.
İnternet üzerinden online bir şekilde başvuruda bulunmak için ise yapmanız gerekenler şu şekildedir. Üçüncü bir seçenek olan bu seçenek içerisinde internet üzerinden online olarak başvuru yapmanıza olanak veren bazı vize şirketleri bulunmaktadır. Scan edilmiş olan dosyalarınızı ve vize ücretinizi hazır bir hale getirerek ve vize ücretini ödediğinizi belirten bir dekontu göndererek başvuru sürecini başlatabiliyorsunuz.
Küba vizesi için ödenecek olan ücret ise acentaların farklı hizmet bedellerinden dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Lakin Ankara’da bulunmakta olan Küba Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş olan Küba turist vizesi ücreti 195 TL’dir.

Küba Vizesi İçin İstenen Evraklar

İlk olarak sizlere Küba Vizesi için istenmekte olan evraklara kolay bir şekilde ulaşabileceğinizi ve bu vize alma sürecini kısa ve pratik bir süreç olduğunu söylemeliyiz. Bu vizeye sahip olmak için yapmanız gereken tek şey sizlerden istenmekte olan belgeleri hazırlamanız ve vize bedel ücretini ödemenizdir.
Sizlerden istenmekte olan belgeler ise şe şekildedir; en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan ve sizlere veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamış olan ve yıpranmamış pasaportunuzun aslı ve fotokopisi istenmektedir. Konsolosluk vize işlemleri için gerekli olan ücretlerin ödendiğine dair dekontun aslı olmalıdır. Ayrıca otel ve uçak gidiş dönüş rezervasyonu, seyahat sigortası, 6 aydan eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf, her ihtimale karşı nüfus cüzdanı fotokopisi ve başvuru formu gibi evraklar gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Küba ile ilgili diğer yazılar
"Küba" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir