Abartmadan, mutfağın herhangi bir ülkenin yüzü olduğunu söyleyebiliriz. Ne de olsa, devlet sakinleri kendileri ne tüketiyorsa aynı şekilde turistlerinde tüketmesi ve bir şekilde onlara iyi  davranıyorlarsa devlet hakkında çok iyi şeyler söylenebilir. Küba’ya girdikten sonra, yerel yemekleri denemek ve bu Karayip ülkesinin mutfak kültürüne katılmaktan zevk almalısınız.

Küba’da mutfağı, her şeyden önce özgünlüğü ile ayırt edilir. Tarihsel ayaklanmalara ve felaketlere rağmen, bu ülkenin sakinleri yemek pişirme geleneklerini korumayı başardılar, bu yüzden şimdi gerçekten Creole ev yapımı yemekler ile turistleri memnun edebilirler.

Küba mutfağı, bir bütün olarak Küba kültürü gibi, Hint ve Afrika geleneklerinin etkisiyle şekillendi. Ayrıca, İspanyol sömürgecileri de Küba’da mutfağın gelişimine katkıda bulundu.

Örneğin, “Ahyako” adı verilen geleneksel Küba çorbası aslen Hintliler tarafından biber ve balıktan hazırlandı ve yalnızca İspanyolların gelişiyle bu yemeğe et – domuz eti koydular. Bu arada Afrika köleleri, Malaga ve mısır gibi sebzelerle pişirmeye başlayan Akhiako tarifinin geliştirilmesine de katkıda bulundu.

Küba’da mutfağın tüm lezzetlerini takdir edecek olan Gurmeler, ülkenin farklı bölgelerinde kendi gastronomik özelliklerinin de olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, Küba’nın merkezinde ve batısında, aşçılar hindistancevizi çok sever, böylece neredeyse tüm yiyecekler yalnızca hindistancevizi yağında hazırlanır. Ancak adanın doğu kesiminde ve Santiago de Cuba’da baharatları ve baharatlı yiyecek severlerin oraya gitmesi için baharatları kullanırlar.

Küba mutfağının ünlü hale geldiği bir başka özellik de bol ve tatlı yemek çeşitliliğidir. Ülkede şeker kamışı sıkıntısı yok! Ayrıca, adada çok çeşitli meyveler yetişir, böylece Küba’daki mutfak dünyanın en tatlı ve lezzetli olanlarından biri olarak kabul edilir.

Özellikle baston şurubu ile servis edildiğinden, Küba tatlıları çoğunlukla çok tatlıdır. Bu her çeşit meyvedir ve farklı biçimlerde, bütün olarak, dilimlerde ve turtalarda. Netlik için, bir guava pasta düşünün – “masa real de guayaba” veya hindistan cevizi, portakal ve balkabağı turtası. Coppelia dondurması Küba’da çok popüler. Geleneksel Küba tatlısı muz “flambe” – sıcak karamelli muz halkaları, abartı olmadan, mutfağın herhangi bir ülkenin yüzü olduğunu söyleyebiliriz. Küba’ya girdikten sonra, yerel yemekleri denemek ve bu Karayip ülkesinin mutfak kültürüne katılmaktan zevk almalısınız.

İçkiler

Öğle ve akşam yemeklerinde, Kübalılar sofra şarabı servis etmeye karar verdi. Genellikle akşam yemeği, baharatlı Kanelagasos aperitifiyle ve kvezillo atıştırmalıklarıyla – tereyağında kızartılmış peynir parçalarıyla başlar. En popüler alkollü içki rom. En ünlü rom markası – Havana Club. Üç çeşidi vardır: Carta Oro (altın), Carta Blanca (beyaz) ve Anejo (eski). Kübalıların en sevdiği rom Anejo. Rom, seyreltilmemiş veya buzla içilir ve kokteyller için kullanılır. Her Küba kurumu kendi özel kokteylini sunar. Ünlü Küba kokteylleri “melez”, “sooko”, “Küba libre” ve diğerleri… “Daiquiri” dünyadaki on ana kokteylden biri. Başlangıçta, daiquiri rom, limon ve şekerden yapılmıştır. Şimdi bu kokteylin hazırlanmasının birçok versiyonu var, bunlardan biri “dondurulmuş daiquiri”. Kahve çok güçlü ve tatlı olan Küba’dır ve Kübalılar gün boyu bol miktarda içirler. Şehirlerde çeşitli infüzyonların, kaynatmaların ve diğer içeceklerin tadına bakabileceğiniz birçok kafe var.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Küba ile ilgili diğer yazılar
"Küba" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir