Küba’nın kültürü eşsiz, İspanyol ve Afrika menşelerinin bir birleşimidir. Afrika kölelerinin danslarını ve müziklerini Küba’ya getirdi: İspanyol motifleri ve hareketleriyle bağlantı kurarak dünyaya rumba, caz grupları, salsa ve daha birçok şey verdiler. Muhtemelen, Küba’nın başlıca kültürel gelenekleri danslardır. Dans, kelimelerle söylenmesi imkansız olanı ifade etmenin bir yoluydu. Burada, örneğin, köle tarafından icat edilen konga çizgisi dansı – onun hareketleri esasen zincirlenmiş bir adamın hareketlerinin bir taklididir.

Küba gelenekleri gerçek bir Küba purosu ile büyük bir rom’dur. Elbette purolar dizlerinin üzerindeki melezler tarafından uzun süre el ile sarılmamıştır, bu günlerde işlem otomatikleştirilmiştir. Fakat özü değişmiyor: Küba’nın periyodik olarak çöpe attığı, terasında rahatça oturarak ve saatlerce yerinden çıkmayan rom ve puro, Küba’nın başlıca ulusal gelenekleri.

Küba özgürlük, renk ve zarafet’dir. Kadın elbiselerinin parlak noktaları ve sıra dışı dans hareketleri, şıklık, kutlama, renk isyanı! Aynı zamanda, Küba’nın ulusal özelliklerinden biri keyifli bir tembelliktir.

Yeni yıl arifesinde Küba’da farklı gelenekler göze çarpıyor. Bu sizin ve parlak renkli tatil partileri ve saatin 12 değil, 11 kez çarpması gibi çeşitli önemsemeler içindir. Bu geleneğin açıklaması şöyle: derler ki, saatin bile bu gece dinlenmesi gerekiyor. Ve Yeni Yıl arifesinde tüm boş tabaklar su ile doldurulur ve tatilin başlangıcı ile birlikte, bu su kadar temiz olacak şekilde atılırlar. Kuşkusuz, Küba’daki gelenekler özgürlük, kutlama ve kolaylık gelenekleridir. Çok ilginç şeyler var, bu yüzden Kübalıların geleneklerini tanıma fırsatını kaçırmayın.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Küba ile ilgili diğer yazılar
"Küba" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir