Hükümet biçiminde, Küba, parlamenter tipte sosyalist bir cumhuriyettir. Parlamentodaki milletvekillerinin çoğu Küba Komünist Partisini temsil ediyor.

Yürütme yetkisi, aynı zamanda Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi genel sekreteri (CC) ve aynı zamanda Küba Komünist Partisi genel sekreteri olan Devlet Konseyi başkanı (devlet başkanı) tarafından kullanılır.

Hükümet, Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulundan oluşur. Hükümet, cumhuriyet parlamentosu tarafından oluşturulan ve Halkın Gücü Ulusal Meclisi olarak kuruldu. Ayrıca devlet konseyinin başkanını da atadı. Bu nedenle, Küba’daki en yüksek kamu otoritesi olan Millet Meclisi’dir.

İdari olarak, cumhuriyet, 169 belediyeden oluşan 16 eyalete bölünmüştür. Belediyelerden biri olan Juventud, doğrudan merkezi otoritelere ve geri kalanı da yerel idari yapılara tabidir.

Hukuk sistemi En yüksek mahkeme örneği, Halkın Gücü Ulusal Meclisi tarafından atanan Halk Mahkemesi, temyiz mahkemeleri, halkın il meclisleri tarafından atanan il mahkemeleri, ilk derece mahkemeleri belediye meclisleri tarafından atanan il mahkemeleri, belediye meclisleri tarafından atanan il mahkemeleridir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Küba ile ilgili diğer yazılar
"Küba" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir