Güney Kore Yemek Kültürü

Güney Kore mutfağının temelini oluşturan ürünlerin başında pirinç,fasulye,sarımsak,yeşil soğan soya sosu,susam yağı,baharat, acı biber ve bir yarımada olmasının getirisi olan deniz ürünleri gelir. Sebze ağırlıklı olmasıyla besleyici ve düşük kalorilidir. Bunun yanında et,tavuk ve deniz ürünlerinin tüketimi de oldukça fazladır. Hatta tavuk ve bira ikilisi onlar için oldukça önemlidir. Öyle ki sadece tavuk satan restaurantları bile vardır. Yemeklerin aynı anda sofraya gelmesi Kore mutfak kültürünün başlıca özelliklerinden biridir. Sofrada çorba, pirinç, kimchi ve ana yemek bulunur. Çorba vazgeçilmezleri olup guk, tang, jjigae olarak bilinir. Bizde olduğu gibi sofralarında çeşitli mezeler çoğunluktadır. Bu mezelere Banchan adı verilir. 3 ile 12 çeşit arasındadır. Yemekler kavurma, haşlama, buğlama, kızartma ve ızgara şeklinde pişirilir.

Geleneksel Kore Mutfağı’nda yemekler porselen veya çelik kaselerde servis edilir. Pilav solda, çorba sağda olacak şekilde yerleştirilir. Çorba içerken ve pirinç yerken kaşık, diğer yemekleri genelde paslanmaz çelik, bakır veya pirinçten üretilmiş yemek çubuklarıyla yerler.

Kore mutfağında kahvaltı yoktur. Ana yemeklerinde ne yerlerse onu yerler kahvaltılarında.

Tapınak yemeklerinde sarımsak,yeşil soğan, pırasa, zencefil kullanılmaz. Çünkü bu kokuların Tanrı’ya ulaştıklarını düşündükleri için daha hoş kokulu olan ürünleri tercih ederler.

Neler Yiyebilirim?

Kore’nin ana yemeği kimchi diyebiliriz. Kimchi, temelde lahana turşusudur. İçerisinde çin lahanası, havuç, yeşil soğan,acı birber, zencefil, sarımsak,baharat ve Kore’ye özgü Gochujang biber salçası bulunur. 200’e yakın çeşidi bulunur.

Kore Barbeküsü oldukça tercih edilen bir yemek. Restaurantların sistemi şu şekilde işliyor. Masaların ortalarında ızgaralar bulunuyor. Kendin pişir kendin ye sistemiyle istediğiniz eti sipariş ediyorsunuz. en uygun olan domuz eti olmasıyla birlikte dana eti ve şanslıysanız kuzu eti bulabilirsiniz. Gelen etle birlikte mutlaka maşa ve makas geliyor. Pişirdiğiniz etleri küçük parçalara bölüp dağıtmakta çok işinize yarayacaktır. Peki bunca ızgara kokusu ve duman nereye gidiyor derseniz, onun da yöntemini bulmuşlar. Masaların üstlerinde havalandırma sistemi sayesinde içerisi duman altı olmaktan kurtuluyor.

Bibimbap yani “Karışık Pirinç”,  güvecin içerisine konulan pirincin üzerine soya fasulyesi, ıspanak, kabak, havuç, kıyma, baharat susam yağı, acı biber ve yumurta bulunur. Servis edildikten sonra karıştırılarak yenir.

Jajangmyeon (Siyah Fasulye Soslu Erişte), soğan, kabak, patates, tavuk ( genelde domuz eti veya dana eti), jajang sosu ve erişte ile yapılır.

Kimbap, ilk gördüğünüzde suşiye benzetebileceğiniz ama tamamen farklı olan bir yemek. Genellikle piknik, hasta ziyaretleri ve iş yerlerine götürdükleri bir yemektir. Deniz yosununun üzerine yaydıkları pirinç üzerine yumurta, sarı kore turpu, yengeç çubukları, ton balığı gibi çeşitli ürünlerin konulup sarılır, sonra da dilimlenerek servis edilir.

Ramen, hem çorba hem yemek. Özel olarak yapılan eriştelerle, birlikte tavuk veya dana eti, yeşil soğan, zencefil,baharatlar, soya sosu isteğe bağlı yumurta ile yapılan bir yemektir. Çok fazla çeşidi bulunur. Hazır olarak satılanları da vardır. Kutularda satılan bu ramenler üzerine sıcak su döküp yenilebilir.

Acılı Tteokbokki, genelde sokaklarda satılan bir yemektir. Bu yemek pirinç keki, bal, esmer şeker, soya sosu, ezilmiş sarımsak ile yapılır. bol acı olmasıyla birlikte sıcakken tüketilir.

Mandu (Kore Mantısı), içerisinde kıyma, kabak, zencefil, yumurta, kurutulmuş siyah mantar, yumurta, soya sosu olan harçla doldurulup pişirilir.

Kore’de iki büyük balık pazarı vardır. Bu balık pazarlarından istediğinizi seçip pişirebiliyorsunuz. Bunun dışında ise bir çok sokak lezzetlerini tadabilirsiniz.

Ülke de çay kültürü çok eskilere dayanmakla birlikte ginseng çayı en ünlü olanlarıdır. Bal, çam fıstığı, hurma ile hazırlanır. Enerji vermesinin yanında oldukça şifalıdır. Yeşil çay ve meyve çayları fazlaca tüketilir. Tatlı, acı, ekşi, tuzlu ve sert tatları mevcuttur.

Ulusal içkileri Soju’dur. %20 alkol oranı olduğu için küçük bardaklarla servis edilir.

Eğer yolunuz Kore’ye düştüğünde ne yerim ne içerim diye düşünmenize gerek yok. Eğer yeni tatlar denemeye açıksanız mutlaka denemelisiniz. Tüm gezi boyunca fast food yemekten iyidir 🙂

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Güney Kore ile ilgili diğer yazılar
"Güney Kore" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir