SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Kanada’ya Nasıl Gidilir? | İkamet İzni

Her yıl yaklaşık olarak 250.000 kişi Kanada‘ya taşınıyor. Yasal olarak Kanada‘ya taşınmak için birçok yol vardır ve çoğu insan bunlardan en az birine hak etmektedir. Kanada‘ya taşınmanızı takip etmek için adım adım neler gerektiğine bir bakalım.

Kanada’ya Giriş Kazanmak

Kanada’ya taşınmaya uygunluğunuzu kontrol edininiz. Kanada‘ya taşınmak için planlarınızla ilerlemeden önce uygunluğunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Birçok nedenden dolayı göçmene izin verilmemektedir. Bu nedenler şunları içerir:

 • insan veya uluslararası hak ihlalleri
 • sabıka kaydı
 • sağlık
 • finansal sebepler
 • yanlış tanıtma
 • IRPA’ya uyumsuzluk (Göçmen Mülteci Koruma Yasası)
 • kabul edilemez bir aile üyesine sahip olmak.

Kanada’daki farklı yasal ikamet türlerini

Kanada’ya giriş yapmak için yasal bir kanaldan geçmek önemlidir. Aksi takdirde kanunları çiğneyeceksiniz ve sınır dışı edilebilirsiniz. Kanadalı bir vatandaş olmak için başvurabileceğiniz birkaç yol var. Bunlar şunları içerir:

 • Nitelikli İşçiler, Kalifiye işçi sınıfı, çoğu tarafından Kanadalı ikametini kazanmanın en etkili yolu olarak kabul edilir. En az 12 ay tam zamanlı yönetsel, profesyonel veya vasıflı ticaret iş tecrübesine sahip kişiler bu kategori altında başvurabilirler. Bu sınıfa başvururken, görevliler yaşınızı, iş tecrübenizi, eğitiminizi ve çalışacağınız alanı dikkate alacaktır.
 • İş kurma veya yatırımcı. Bu tür vize, girişimci, kendi işine sahip veya profesyonel yatırımcı olan kişiler içindir. Yatırımcı kanalı üzerinden başvurmak isteyen yatırımcıların net değeri en az 10 milyon Kanada Doları veya daha fazla olmalıdır.
 • İl. Eyalet sınıfı ikametgahı, belirli bir Kanada eyaleti sizi oraya taşınmayı seçtiğinde ortaya çıkar. Bu ikamet formu nispeten nadirdir.
 • Aile Sponsoru. Aile sınıfında, zaten Kanada‘da yaşayan aile üyeleriniz, ülkeye göçünüze sponsor olmayı kabul edebilir.
  Eş Sponsorlu. Eşiniz bir Kanada vatandaşı veya 18 yaşın üzerindeki daimi ikametgahınızsa, Kanada‘da daimi ikamet olarak kalmanız için size sponsor olabilirler. Evliliğin gerçek olduğunu ve yalnızca ikamet kazanmak için olmadığını kanıtlayabilmelisiniz.
 • Quebec-Seçilen. Québec seçili göç, Federal Devlet adına sizi seçen Vilayet hükumeti dışında, Vilayet sınıfı ikametgahına benzer. Öğrenciler, iş adamları için hazırlanmıştır: Quebec VIP Yatırım Vize Programı, geçici işçiler, aileler ve sadece Quebec’e taşınmak isteyen mülteciler dahil.
 • Uluslararası Evlat Edinme. Uluslararası evlat edinme sınıfında, başka bir ülkeden bir bebek veya çocuğu evlat edinen şu anki Kanada vatandaşları çocuğun Kanada ikametini güvence altına alabilir.
 • Mülteciler. Güvenlik nedeniyle kendi ülkelerinden kaçan insanlar, mülteci başvurusu yaparak ikamet başvurusunda bulunabilirler. Başvuru ücretine yardımcı olmak ve Kanada‘ya taşınmak için sponsorluk da mevcuttur.
  Bakıcılar. Kanada‘da ikamet eden bir vatandaş veya vatandaşa bakmak amacıyla Kanada‘ya geliyorsanız, bir Caregiver vizesi için başvurabilirsiniz.
 • Kendi işinde çalışan. Kendiniz için çalışıyorsanız, serbest meslek sahibi bir kişi olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yılda en az 40.000 ABD Doları gelir elde ettiğinizi ve Kanada‘da yaşayarak kazanmaya devam edebileceğinizi kanıtlamanız gerekebileceğini unutmayın.

Kendinize uygun karakterini yaratın

Vize başvurusu için durumunuza en uygun olanı seçin. Örneğin, eğer serbest meslek sahibi iseniz ve Kanada‘ya taşınmayı planlıyorsanız, o zaman bir başkasına bakıcı olarak Kanada‘ya taşınmayı planlayan bir kişiden farklı bir başvuru formu doldurmanız gerekir.

 • Kanada‘ya geçme işlemini hızlandırmak istiyorsanız, kalifiye işçiler çevrimiçi bir Ekspres Giriş profilini çevrimiçi olarak tamamlayabilir. Bu profil kendiniz, dil becerileriniz ve bilgileriniz hakkında bilgiler içerir. Hızlı Giriş profilinizi tamamladıktan sonra Kanada Hükümeti İş Bankası’na kaydolmanız gerekir.
 • Serbest meslek sahibi, başlangıç vizesi, Quebec’te seçilmiş vasıflı işçi, aile sponsorluğundaki vize ya da il vizesi için başvuruyorsanız, başvurunuzu postayla göndermeniz gerekir.

Başvuru ücretini ödeyin

Başvuru ücretleri, özellikle bir eş ve diğer bağımlılar için katılım talebinde bulunacaksanız oldukça yüksek olabilir. Örneğin, bir bireyin Hızlı Giriş başvurusu için başvuru ücreti 550 $ Kanada Doları olacaktır. Ancak, bir karı koca ve çocuğu da getirecekseniz, toplam başvuru ücreti 1.250 $ Kanada doları olacaktır.

 • Başvuru ücretinizin tamamını ödediğinizden emin olun, aksi halde başvurunuz işleme koyulmayabilir.

Vizenin gelmesini bekleyin

Başvurunuzda yanıt almanızın biraz zaman alabileceğini unutmayın. Hızlı Giriş formunu kullanarak başvursanız bile, yanıt almak için altı ay kadar beklemeniz gerekebilir.  Bu nedenle, Kanada‘ya taşınmak istediğinizi en kısa sürede uyguladığınızdan emin olun. Uygulamayı hemen almak için, bir ay veya bir hafta kadar beklemeyin.

 • Başvurunuz reddedilirse, yeniden başvurmanız gerekir ve bunu ancak durumunuz önemli ölçüde değişirse yapmanız gerekir. Bu karara itiraz edemezsiniz.

Kanada’ya geçiş yapmak

Taşımadan önce önemli belgeleri toplayın. Taşınırken, Kanada‘ya giriş yapabilmek için sizinle birlikte bazı resmi belgelere sahip olmanız gerekecektir.

 • Kanadalı bir göçmen vizesi ve sizinle seyahat eden her aile üyesi için Kalıcı İkamet Onayı
 • Sizinle seyahat eden her aile üyesi için geçerli bir pasaport veya başka bir seyahat belgesi
 • Yanınızda getirdiğiniz tüm kişisel veya ev eşyalarının ayrıntılı bir listesinin iki (2) kopyası
 • Daha sonra gelen öğelerin bir listesinin iki (2) kopyası ve bunların para değeri.

Yaşamayı düşündüğünüz bölgedeki daireleri ve evleri belirleyin. Kanada‘ya taşınmadan önce yaşayacak bir yer sağlamalısınız. Gelir seviyenize göre iyi yaşayabileceğiniz bir yer bulunuz. Kanada’ya geçişinizle ilgili olarak birçok başka maliyetinizin olacağını unutmayın; bu nedenle kiranızı ödedikten sonra her ay kalan paranız olduğundan emin olmanız gerekir.

 • Mümkünse, taşınmadan önce bir veya iki ayını ziyaret edin, böylece kendiniz için potansiyel evlere bakabilirsiniz.
 • Ayrılmadan önce yaşayacak kalıcı bir yer bulamazsanız, yaşayacak bir yer temin edinceye kadar otelde kalmayı düşünebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası satın alın. Kanada vatandaşlarına ve vatandaşlarına ücretsiz sağlık sigortası sunsa da, Kanada’ya ilk geldikten sonra üç ay boyunca kapsama almak için özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Sağlayıcılar ilinize bağlı olarak değişecektir.

 • Kanada‘ya gelen bir mülteciyseniz, o zaman Geçici Federal Sağlık Programı (IFHP) tarafından korunabilir ve özel sigorta almanıza gerek kalmayabilir. Diğerleri, devlet sağlık sigortası kartı alana kadar özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalacak.

Dil becerilerinizi geliştirin. İyi iletişim becerileri, yeni evinizde gelişmenize yardımcı olacaktır. İngilizce ya da Fransızca ana diliniz değilse, dil becerilerinizi geliştirmek için biraz zaman ve enerji harcamanız gerekecektir. Dilin üstesinden gelmenize yardımcı olmak için hafta sonları veya akşamları alabileceğiniz bir ders alın.

 • Bazı illerde, Fransızca İngilizce’den daha belirgindir. İldeki insanların çoğunun ne konuştuğunu öğrenin.
 • Kanada’nın iki ulusal dilden birini (İngilizce veya Fransızca) zaten konuşuyorsanız, diğer dili öğrenmeyi düşünebilirsiniz.

Bir iş bulun. Zamanında iş güvencesi olmadan Kanada‘ya giriş yaptıysanız, hareket ettikten sonra bir iş bulmak için zamanınızın ve enerjinizin büyük bir bölümünü ayırmanız gerekebilir. Kanada Hükumeti İş Bankası’na kayıtlı olduğunuzdan ve yeni kayıtlar için sık sık kontrol ettiğinizden emin olun.

 • Yeni göçmenler, Kanada‘da bir işe girme konusunda bazı engellerle karşı karşıya kalıyor: kimlik bilgileriniz tanınmayabilir, dil becerileriniz yeterli olmayabilir veya Kanadalı iş deneyimine ihtiyacınız olabilir.
 • Service Canada Centre’dan bir Sosyal Sigorta Numarası alınabilir. Sadece birincil belgelerinizi yanınıza aldığınızdan emin olun. Geçici sakinler bile bunlardan birini alabilir.

Kanada vatandaşlığı için başvur. Kanada‘da kalmayı ve Kanada vatandaşı olmanın haklarından yararlanmayı tercih ediyorsanız, bu bir sonraki adımdır. Sonuçta, bu yüzden ilk etapta taşındınız, değil mi?

 • Kanada‘da 4 yıl ikamet ettikten sonra, bu ülkenin yasal vatandaşı olmak için başvurabilirsiniz. 3 yıl boyunca ülkede yaşamanın yanı sıra, en az 18 yaşında olmanız, İngilizce ya da Fransızca konuşabilmeniz, Kanada sosyal protokollerini anlama ve Kanada hükumeti ve politika sınavını geçmeniz gerekir.
 • Bu yükümlülükler yerine getirildiğinde, size yasal Kanada vatandaşlığı verilir. Kanada vatandaşlığınızı vurgulayan bir sertifika alacağınız bir vatandaşlık törenine davet edileceksiniz.

Kanada ile ilgili diğer yazılar
"Kanada" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir