Kamp, Yürüyüş ve Kanada’nın En Güzel Parklarını Keşfedin

Kanada, dünyadaki en iyi milli parklardan bazılarına sahiptir. Ülke yüksek dağ zirveleri, buzul gölleri ve vadileri, dağ akarsuları, engebeli kıyıları, adaları ve dünyadaki en büyük gölden bahsediliyor.

Kanada‘da 44 milli park ve milli park rezervi bulunmaktadır. Her park Kanada‘nın çeşitli manzaralarını temsil eden eşsiz bir cazibe merkezine sahiptir ve doğal ortamları ve doğal mirası korur.

“Bu özel yerler doğaya, maceraya, keşfe, yalnızlığa açılan kapılar. Ülkemizin güzelliğini ve sınırsız çeşitliliğini kutluyorlar. ”- Parks Canada

1- Banff Ulusal Parkı, Alberta

Buzullu oyma vadileri, buz alanları, yüksek dağ zirveleri ve kaplıcaları ile bilinen Banff Ulusal Parkı, Kanada‘nın Batı Alberta’daki Rocky Dağları’nda yer almaktadır. Banff, Kanada‘daki en eski milli parktır ve 1885 yılında kurulmuştur.

Park güneyde British Columbia’daki Kootenay Ulusal Parkı ve kuzeyde Jasper Ulusal Parkı ile sınırlandırılmıştır. Banff ve Louise Gölü’nün kasabaları popüler turistik yerlerdir ve vahşi yaşamı keşfetmek için atlanan noktalardır.

Banff Ulusal Parkı’nın keşfedilecek ülke ziyaretçileri için 1.500 kilometreden fazla yürüyüş parkuru vardır. Sırt çantasıyla dolaşmak popülerdir, kamp alanları ve köyler arası kamp için barınaklar mevcuttur. Banff’ta güvenli ve eğlenceli bir vahşi doğa gezisi planlamak için, gezi planlama bilgisi için Parks Canada web sitesini ziyaret edin.

Ayrıca Banff Ulusal Parkı içinde 13 kamp alanı ve 2.000’den fazla kamp alanı bulunmaktadır. Ziyaretçi bilgileri ve Banff kamp bilgisi çevrimiçi olarak mevcuttur.

2- Georgian Bay Islands Ulusal Parkı, Ontario

Georgia Körfezi Adaları Milli Parkı, Ontario’daki Huron Gölü’nün turkuaz mavisi ile çevrili 63 adadan oluşuyor. Park, çeşitli vahşi yaşamı, bitki örtüsü ve faunası ve buzullarıyla dikkat çekmektedir ve Kanada Kalkanı da ada çeşitliliğine katkıda bulunmaktadır.

33 tür ile, milli parkta Kanada‘daki herhangi bir yerden daha fazla amfibi türü yaşıyor. Bir adada, liken, çam, ardıç ve meşe ağacının bulunduğu Shield kayalarını bulabilir ve diğer bir adada da kalın parke ormanları ve çeşitli orkide veya beyaz trilyumlarla kaplı bir orman göreceksiniz.

Georgia Körfezi Adaları’na yalnızca tekne, kano, kayık veya su taksisi ile erişilebilir. Milli parkın en büyüğü olan Beausoleil Adası’nda toplam 120 kamp alanı ve 10 rustik kabin bulunan dokuz kamp alanı bulunmaktadır. Georgian Bay Islands Milli parkı, kamp yapmak isteyenler için donanımlı kamp alanları bile sunuyor, ancak donanıma sahip değil.

3- Kootenay Ulusal Parkı, Britanya Kolombiyası

Güneybatı Kanada Kayalık Dağları’nın buzullu tepeleri ve aşağı vadilerin otlaklarıyla Kootenay Milli Parkı, farklı bir manzaraya ev sahipliği yapar. Park, British Columbia’daki Continental bölmesinin batı yamacında yer almakta ve kuzeye, Banff Ulusal Parkı ile sınırlandırılmıştır.

Kootenay, çarpıcı doğal manzaraları ve vahşi yaşamı ile ünlü olmasına rağmen, park aynı zamanda 97 arkeolojik siteye, bir Ulusal Tarihi siteye, bir federal miras binasına ve birçok tarihi eserlere ve kültürel özelliklere de ev sahipliği yapıyor.

Park, porsuklar, boz ve kara ayılar ve Kanada vaşağı gibi bir dizi vahşi hayata ev sahipliği yapmaktadır. Rocky Mountain bighorn koyunu, Radium Hot Springs yakınlarındaki parkın güney ucunda yaşıyor. Kootenay Milli Parkı’ndaki ilgi çekici yerler arasında Radium Hot Springs, Numa Şelalesi ve Marble Kanyonu’ndaki sıcak havuzlar yer almaktadır.

Kamplar, Mayıs ayının ortasından Ekim ayının ortasına kadar Kootenay Ulusal Parkı’nda açıktır. Değişken olanaklara sahip 300’den fazla kamp alanına sahip dört kamp alanı bulunmaktadır. Backcountry kamp mevcuttur ve kamp yerleri rezerve edilebilir. Daha fazla seyahat, dinlenme ve kamp hakkında bilgi edinmek için Parks Canada’nın web sitesini ziyaret edin.

4- Prens Edward Adası Ulusal Parkı, Prens Edward Adası

Saint Lawrence Körfezi’ndeki Prince Edward Adası’nın (PEI) kuzey kıyısında yer alan Prince Edward Adası Ulusal Parkı, kum tepelerine, bariyer adalarına, plajlara, kumtaşı kayalıklarına, sulak alanlara ve ormanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Park 1937’de kuruldu ve kırılgan kumul sistemi olan Greenwich‘i korumak ve korumak için 1998 yılında genişletildi. Park, tehlike altında olma riski taşıyan bir tür olan Piping Plover da dahil olmak üzere 300 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

PEI Milli Parkı‘nda birçok açık hava eğlence fırsatı bulunmaktadır. Ziyaretçiler doğa yürüyüşü yapmaktan, kuş gözlemekten, plaj taramasından ve kamp yapmaktan hoşlanıyor.

PEI Milli Parkı‘nda kamp yapmak için üç tane kamp alanı bulunmaktadır. Her kamp alanı plajlara ve yürüyüş parkurlarına yakındır ve ranger liderliğindeki tercümanlık programları mevcuttur. Prince Edward Island’ı ziyaret etme hakkında daha fazla bilgi için Parks Canada’nın web sitesini ziyaret edin.

5-Terra Nova Milli Parkı, Newfoundland ve Labrador

Engebeli kayalıklar, korunaklı koylar, boreal ormanları ve Kuzey Atlantik Okyanusu, Newfoundland ve Labrador’daki Terra Nova Milli Parkı için çarpıcı bir manzara yaratır. Park, yerli ve nesli tükenmekte olan Newfoundland sansarları da dahil olmak üzere, bol miktarda yaban hayatı barındırmaktadır.

Terra Nova, 1957’de eyaletin ilk milli parkı oldu. Bugün, etkileyici manzara ve dinlenme seçenekleri için dünyanın dört bir yanından gelen açık hava meraklıları. Yazılı ziyaretçiler için yorumlayıcı programlar ve ekolojik sergiler mevcuttur.

6-Gwaii Haanas, Britanya Kolumbiyası

Parks Canada ve Haida insanları tarafından korunan Gwaii Haanas, güzel yağmur ormanları ile çevrili eski Haida Köyü bölgelerindeki eski, yosun kaplı sedir ağaçlarının, antik oyulmuş totem direklerinin ve geleneksel uzun evlerin bulunduğu çok uzak bir manzara. Doğa ile iç içe olan Gwaii Haanas adaları, kel kartalların ve kırıcı balinaların evidir.

7-Kluane Ulusal Parkı ve Koruma Alanı, Yukon Bölgesi

Kanada’nın en yüksek zirvesine (5.959 metrelik Logan Dağı) ev sahipliği yapan Kluane Milli Parkı, güneybatı Yukon dağlarında yüksektir. Park, Kanada’nın en büyük buzul alanına ve Kuzey Amerika’nın genetik olarak en çeşitli boz ayı nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Köy yürüyüşçüler ve kirişler, gündüz yürüyüşlerinde alpin geçitlerini keşfetmek, buzullardaki sürat sürmek veya karayolunun çarpıcı manzarasını görmek için Kluane’ye gelir.

8-Pacific Rim Ulusal Parkı Koruma Alanı, Britanya Kolombiyası

Kanada‘nın en batı kıyısında bulunan ve Vancouver Adası’ndaki en batı sahilinde bulunan Pacific Rim National Park Reserve, kayalık kıyı şeridinde ve geniş plajların yanı sıra, West Coast Trail gibi çok günlük çok sayıda yürüyüş parkurunun bulunduğu yemyeşil yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sörfçüler, soğuk Pasifik’teki dalgaları yakalamak için bölgeye geliyor ve Park, Nuu-chah-nulth halklarının tarihine, geleneklerine ve kültürüne de bir bakış atıyor.

9-Bin Adaları Milli Parkı, Quebec

Montreal’den sadece birkaç saat, Rockies’in doğusunda kurulan ilk Ulusal Park olan pitoresk Bin Adaları Ulusal Parkı. Parkın 20 çam ağacı kaplı granit adasını ve tenha koylarını yürüyerek, kayıkla veya sürat teknesiyle keşfedin. Bir akvaryumdan ve küçük canlı hayvanlardan çocuk aktivite alanına kadar birçok aile dostu eğlence sunan parkın St. Lawrence Nehri kıyısında bulunan Mallorytown Landing’deki Ziyaretçi Merkezi’nde, St.

10-Gros Morne, Newfoundland ve Labrador

Gros Morne’nin antik manzarası, yükselen fiyortları ve görkemli dağları şekillendiren epik buzulların yarattığı bir UNESCO Dünya Mirası. Ziyaretçiler Alp dağlık bölgelerinde yürüyüş yapabilir, tundrada Kuzey Kutbu tavşan ve ptarmiganlarını arayabilirler. Plajlar ve bataklıklar, ormanlar ve kıraç uçurumlar da geyik ve karibuya ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçiler, burada gerçek doğa ölçeği hakkında bir fikir sahibi olmak için Batı İlham Göleti’nin hayranlık verici, dik duvarlı geçitlerini gezebilirler.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Kanada ile ilgili diğer yazılar
"Kanada" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir