Kanada hem şehir güzelliği hem de doğa güzelliği ile bilinen bir ülkedir. Aslına bakarsanız, dışarıdaki huşu uyandıran herhangi bir sevgiliyi terk edecek inanılmaz doğal harikalar ile ağzına kadar doldurulur ve tadını çıkarmak için ülkenin uzak köşelerine uçmanız gerekmez. Kanada’nın en büyük şehirlerine çok yakın mesafede harika yerler vardır.

Büyük bir şehir merkezinin iki saatinde yaşayabileceğiniz bir avuç Kanadalı doğa harikasına bir bakış atalım.

Şelaleler

Toronto‘dan arabayla iki saatten daha az bir mesafede Kanada‘nın en ünlü doğal harikası Niagara Şelalesi yer almaktadır. Bir kez görürseniz, hepsini gördünüz, ama yaklaşırken suyun sesini, mavi ve beyaz bir selde 50 metre yukarı bakarken yüzünüzde hissettiğinizi düşünebilirsiniz. ve düşmelerin saf gücü, kemiklerinize hissedebildiğiniz… o şeyler asla eskimez. Ayrıca, Niagara Şelalesi bölgesi de başlı başına cazibe merkezleri, eğlence ve harika yemeklerle dolu bir şehir. Kanadalı bir doğa harikası yaşamak istiyorsanız, budur.

Birçok insan, Niagara Şelaleleri‘nden bir buçuk kat daha yüksek bir şelalenin Quebec City‘den sadece birkaç dakika uzakta olduğunu keşfettiğinde şaşırmaktadırlar. 83 metre uzaklıktaki Montmorency Şelalesi, hem şehir içinden hem de Montmorency Şelaleleri Parkı‘nda (Fransızca’da Parc de la Chute-Montmorency) yakından güzel bir manzaradır. Üssün yakınında takılın ya da gondolun tepesine kadar muhteşem bir manzara yakalayabilirsiniz. Daha maceracı ziyaretçiler, bazı Instagram kullanıcıları kayda değer çekimler için yol boyunca bakış açılarını değiştireceklerdir, hatta düşmeler arasında fermuarlı çizgiyi durdurarak üç Via Ferrata yolundan birini seçmeyi seçebilir.

Ardından, Vancouver’a arabayla bir saatten kısa bir mesafede olan güzel bir şelale olan Shannon Şelalesi vardır. Aynı adı taşıyan il parkında bulunan şelaleler, deniz seviyesinden 300 metre yüksekte ve granit kayalıklar arasında durmadan aşağı iniyor. Pitoresk Denizden Gökyüzü Karayolunun hemen yakınında bulunan bu şelaleye inanılmaz derecede erişilebilir ve şehirden arabayla hızlı bir şekilde ulaşılabilirsiniz.

Kuzey ışıkları

Kanada, tüm dünyaya bakan en iyi kuzey ışıklarından bazılarını sunar ve genellikle tadını çıkarmak için şehirden ayrılmak zorunda kalmazsınız.

Kuzeybatı Bölgeleri, dünyadaki en iyi aurora borealis izlememesini sağlar. Parlak kırmızılar, maviler, yeşiller ve sarıların gece gökyüzünde dans ettiğini görmek için tek yapmanız gereken, başkentte bulunan “Kuzey Amerika Aurora Başkenti” olarak bilinen başkent Yellowknife‘deki otel pencerenize bakmak. Ayrıca, Northern Lights‘ı köpek kızağı ile veya rahat bir tipte kalarak da yaşayabilirsiniz.

Whitehorse‘un Yukon başkenti de bu doğal harikayı eylemde görmek için harika bir yerdir. Bu şehir genellikle kendini renkli gökyüzünün altında bulurlar. Şehrin dışında sadece 20 dakika uzaklıktaki, ışıkları geride bırakabilir ve kaliteli bir çadırda yatmadan önce doğayla çevrili auroraların tadını çıkarabilirsiniz.

Kanada topraklarını telafi edemezseniz, Kuzey Işıklarının Edmonton’da, Torrance Barrens Koyu Gökyüzünde, Toronto‘nun kuzeyinde, hatta Prince Edward Adası Ulusal Parkı’nda birkaç saatliğine nadiren göründüğü de bilinmektedir. Başkent Charlottetown‘un yarım saat kuzeyinde.

Plajlar

Genellikle Kanada‘nın en iyi plajı olan Basin Head Provincial Park’ta Singing Sands, Charlottetown‘dan sadece 75 dakika uzaklıkta, ilin en sıcak sularından bazılarının bulunduğu dokuz mil beyaz kumlu bir plaj. Aslında, plajın 21 dereceyi aşan Florida’nın kuzeyindeki en sıcak sulardan bazılarına sahip olduğu söylenir. Plajın garip ismi, ince kumunun bir sonucudur; ayaklarınız içine bastırırken gıcırtı yapar, yüksek konsantrasyondaki silika ve kuvars sonucu. Prens Edward Adası‘nda 23 tane plaj var ve hepsi birbirinden birkaç saat içinde ulaşmanız mümkündür. Bu nedenle, bir gün içinde bu doğal harikaların bir avuç tadını çıkarabilirsiniz.

Şehrin yakınlarında unutun, peki ya içinde doğrudan! Vancouver sınırları içinde dokuz güzel plaja sahip olduğundan ayaklarınızın altındaki yumuşak kumun tadını çıkarmak için otelinizden asla uzaklaşmanıza gerek kalmaz. Aslında, National Geographic, Vancouver‘ı dünyanın en iyi 10 sahil kentinden biri olarak adlandırdı. Grubun göze çarpanı muhtemelen Wreck Beach, neredeyse 6.7 kilometrelik, British Columbia Üniversitesi kampüsünün yakınında, giysilere isteğe bağlı bir plajdır. Kitinizi açık tutmayı tercih ederseniz, voleybol sahaları, dalış platformu ve şehrin West End mahallesinin merkezinde izleyen eşsiz insanlarıyla İngiliz Koyu’na yakın olun.

Tamamen farklı, plajlı bir dünyaya girmek için sadece Toronto kentinden 10 dakika seyahat etmeniz gerekir. Bir feribota binin ve Toronto Adası’na ve üç güzel plajın tadını çıkartın. Havluyu uzatın ve güzel şehir manzaraları eşliğinde doğanın tadını çıkarın.

Sonunda, Winnipeg‘in kuzeydoğusundaki yaklaşık bir saat Manitoba, genellikle Kanada‘daki en iyi plajlardan biri olarak adlandırılan Grand Beach‘e oturur. Burada Winnipeg Gölü kıyısında, yaklaşık 12 metreye ulaşan kum tepelerini ve güneşlenmek ve yüzmek için bolca fırsat bulacaksınız.

Diğer doğal harikalar

Her yıl, binlerce kayakçı ve snowboardçunun bindiği yer, her yerde en iyi kar koşullarının tadını çıkarmak için Whistler dağlarına gider. Yaz aylarında, bu dağlar dünya standartlarında bir dağ bisikleti ve yürüyüş yeri haline gelmektedir. Bölgedeki inanılmaz kaplıcaları, gölleri ve nehirleri atın ve insanların neden kendilerini doğanın içine çekmek için Vancouver‘ın 90 dakika kuzeyindeki bu köye akın ettiklerini anlamak zor değil.

Dağlar konusunda, Rocky Dağları şüphesiz doğal bir mucizedir ve Calgary‘den 90 dakikalık kısa bir yolculuktan sonra keyif alabilirler. Bu hızlı yolculuk sizi buzullara, ormanlara, nehirlere, vadilere ve tabii ki dağlara ev sahipliği yapan eşsiz Banff Ulusal Parkı‘na götürür ve bunların hepsi ölçeği ve güzelliği ile sizi şaşırtır. Bu parkta, Victoria Gölü‘nün hemen önünde yer alan, çeneye düşen turkuaz mavi sularıyla pitoresk Lake Louise‘i bulacaksınız. Ardından, güzelce Moraine Gölü var, eşit derecede fotoğrafa değer ve yürüyüş ya da kürek çekmek için harika bir yer.

Calgary‘den diğer yöne yaklaşık iki saat, dünyanın en büyük dinozor mezarlıklarından biri olan Dinosaur Provincial Park. Parkın kuleleri, tepeleri ve diğer oluşumları arasında yaklaşık 500 hayvan türünün fosilleri ve dikkat çekici bir 40 dinozor bulundu.

Ülke genelinde, hem Nova Scotia hem de New Brunswick, dünyaca ünlü bir doğa harikasına ev sahipliği yapıyor: Fundy Körfezi. Dünyanın en yüksek gelgitlerine ev sahipliği yapan 100 milyar ton deniz suyu her gün iki kez Körfeze girip çıkıyor. Su seviyesindeki 12 metrelik değişiklik, kıyı şeridinin ve tüm bölgenin eşsiz manzarasını şekillendirdi, ancak New Brunswick‘teki en büyük ikinci şehir olan Moncton‘dan sadece 30 dakika uzaklıkta, eşsiz Hopewell Kayalıkları‘nda sergilendi.

Son fakat en az değil, Kanada‘nın kendi küçük küçük Ölü Deniz, Küçük Manitou Gölü. Saskatoon‘a arabayla bir saatten biraz daha fazla bir mesafede bulunan bu eşsiz göl, doğal cilt ve vücut bakım özelliklerine sahip görünen tuzlu suyla doludur. Bu özellikler kökenlerini, mineral tuzları, magnezyum, silika, potasyum ve suda bulunan diğer minerallerin konsantrasyonlarında alır. Rahatlamak ve vücudunuzu gençleştirmek için bir şamandıra gidin.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Kanada ile ilgili diğer yazılar
"Kanada" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir