Kanada’da dört sezon

Kanada‘nın çekiciliğinin bir kısmı da dört mevsimdir: kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar. Değişen manzaralar, sıcaklıklar, iklim ve seyahat verimliliğini sunar. Bu mevsimlerin iklimi ve yoğunluğu ülkeye göre değişmektedir.

Vancouver da dahil olmak üzere British Columbia’nın batı kıyısı ılıman bir iklime sahiptir ve bu nedenle mevsimler birbirinden daha az farklıdır. Genel olarak, batı sahilinin yazları sıcak ya da kışları Toronto ya da Montreal kadar soğuk olan kışları yoktur.

Ne kadar uzağa kuzeye gidersiniz gidin Kanada da kuzeye gider, yağışlar ne kadar soğuk ve ağır olursa olsun, Kanada’nın en popüler destinasyonların çoğunun sahip olduğu suya yakınlık, sıcaklıkların daha serin hissetmesini veya daha keskin düşmesini sağlayabilir.

Kanada’da kış

Kışlar genellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında olmakla birlikte, kış mevsimi Kasım ayında başlayıp Mart ayının sonlarına kadar devam eder, özellikle de ülkenin doğu kesiminde başlayabilir.

Kışları az kar yağışlı ılımlı olan BC kıyıları hariç çoğu yerde kışın yüksekliği donuyor. Öte yandan, Whistler çok kar yağar ve Mayıs ayına kadar önemli bir kayak merkezlerinden biridir.

Rockies‘te kış çok uzundur. Ancak, kar sadece yüksek rakımlılarda kalmaktadır. Calgary fazla kar elde etmiyor, ancak Banff ve Canmore nisan ayında iki ayağını alabilir. Buna ek olarak, güney Alberta, sıcak Chinook rüzgarlarından kış daha hafif olur.

Toronto ve Montreal de dahil olmak üzere Doğu Kanada kısa ve şiddetli bir kışa sahip, çoğu zaman sıfır sıcaklığın altında ve -20 ° C (-4 ° F) nadir gelmektedir. Ocak ve Şubat aylarında en az sekiz inç veya daha fazla kar yağışı meydana gelebilir.

Kanada’da bahar

Bahar, Kanada‘nın batı kıyısında, Şubat ayında lale gelişini ve ortalama olarak 0 ° C’nin (32 ° F) üzerinde kalan sıcaklıkları göstermektedir. Ülkenin başka yerlerinde bahar nisan ayına kadar yapışır ve hazirana kadar uzanır. Fakat bu sezon asla vermeyin. Mayıs ayında, Canta, Alberta’da büyük bir kar fırtınası yaşayabilirsiniz. Nisan genellikle Banff veya Whistler gibi yüksek irtifalar haricinde, sezonun Mayıs ayına kadar sona ermediği popüler kayak bölgeleri hariç, kış ayının son karını görmektedir.

Kanada’da yaz

Kanada’da yaz, genellikle haziran-ağustos aylarındadır, sıcak ve nemli hava genellikle daha erken gelir ve bundan daha sonra Toronto ve Montreal gibi orta ve doğu Kanada şehirlerinde kalmaktadır. West coast yazları daha ılıman, az nem ve akşamları serin olmaktadır. Kanada‘nın kuzey bölgelerinde, mantıksal olarak, daha serin yazlar vardır, ama genellikle rahat ve güneşli olanları. Whitehorse, Dawson City veya Edmonton gibi bazı kuzey bölgelerinde 17-20 saat gündüz vakti olmaktadır.

Yaz aylarında Kanada‘da nereye giderseniz gidin, hafif bir ceket ve biraz yağmurluk getirmeniz önerilir.

Kanada’da sonbahar

Kanada‘da sonbahar ya da sonbahar yılın harika bir zamanıdır. Orta ve doğu Kanada’da, Eylül ayındaki daha düşük sıcaklıklar Ağustos’un sıcaklığından ve neminden bir rahatlama sağlar ve ağaçlardaki yapraklar çarpıcı turuncu, kırmızı ve sarı tonlarına dönüşmeye başlamaktadır. Birçok insan Kanada‘da bu muhteşem sonbahar yaprakları almak için seyahat ediyor. Sarı karaçam çarpıcı sonbahar manzaraları için olsa da, renk yoğunluğu ve renk çeşitliliği batı illerinde belirgin değildir.

Yüksek yaz fiyatları düştüğü için sonbahar Kanada‘ya seyahat etmek için iyi bir zaman olabilir, ancak hava güzel ve hala yürüyüş ve kampçılık, balina izleme ve daha fazlası gibi birçok açık hava etkinliğine katılabilirsiniz.

Vancouver‘ın her yerde bulunan yağmuru, Eylül ayını şehrin en yağışlı aylarından biri yapmak için yavaşlatır ve sonbaharı bu popüler Kanada şehrini ziyaret etmek için çekici bir zaman yapmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Kanada ile ilgili diğer yazılar
"Kanada" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir