İtalya’nın Mutfağı

İtalya’nın Mutfağı

Dünya ülkeleri arasında İtalya mutfak bakımından çok zengindir. İtalya’nın bölgeleri arasındaki mutfak lezzeti farklılığı da dikkatlerden kaçmamaktadır. Mutfak bakımından daima basitlik ve minimalizme önem vermiştir. Birden fazla yemeğe bakıldığında 4 ile 8 arasında değişkenlik gösteren farklı türden malzemelerin yer aldığı görülür. Yemek hazırlığı sırasında detaylara dikkat etmekten daha çok lezzetine önem vermektedirler. Bundan dolayı malzemeler ve yemek alışkanlıkları bakımından kalitede farklılık görülür. Kullanılan peynir türleri ve şaraplar ülke mutfağında vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Denominazione di origine controlata adı verilen yemek ülke genelinde vazgeçilmezdir. Diğer yandan İtalyan mutfağında vazgeçilmez olan kahve olarak espresso tercih edilir.

İtalya’ya geldiğinizde kafe kültürü olmadığını fark edeceksiniz. Çünkü kahve tüketilmekte olan mekanların adı bar olarak ifade edilmektedir. Diğer yandan trattoria adı verilen lokantalar, ristorante adındaki restoranlar da ülke genelinde yaygın şekilde bulunmaktadır. Türk kültürü ile kıyaslama yapıldığı zaman paralellik durumu olduğu görülecektir. Sık şekilde kırmızı etlerden yapılan yemeklerin bulunduğu yerlere ise rosticceria adı verilmektedir.

İtalya aynı zamanda bir deniz ülkesi olması mutfak lezzetleri arasında deniz ürünlerinin de sık olmasına neden olmuştur. Deniz ürünleri arasında kabuklu olanlar daha çok tercih edilir. İtalyanca dilinde pasta olarak ifade edilmiş olan makarnalar ise ülke mutfağında en zengin olan yerdir. Birden fazla çeşitte kesilen makarnalar farklı marmelatlar ile servis edilmektedir. italya’nın ev yemekleri ile restoran yemeklerini değerlendirilmiş olduğunda farklılıklar olduğunu göreceksiniz. Bundan dolayı da ülkenin ev mutfağının lezzetini bulunduran birden fazla küçük lokanta da ülke genelinde hizmetlerine devam etmektedir.

Pizzeria adındaki pizza satan mekanların birden fazlasında dilimlenmiş şekilde satılan odun fırını pizzası vardır. Zaten pizzanın ana vatanı da İtalya’nın Napoli şehridir. Pizzanın icat edilmesiyle ünlü olan Napoli şehri, manda mozarella peyniri ile de popüler durumdadır. Zeytinyağı denildiği zaman akla gelen ilk ülkelerden birisi olmasının yanı sıra lazanya, risotto ve tiramisu gibi lezzetleriyle de kendisini dünya çapında mutfak bakımından ispat etmiştir.

İtalya ile ilgili diğer yazılar
"İtalya" geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir