İspanya batı Avrupa da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda İber yarımadasında yer alır. İspanyanın yüz ölçümü 504. 712 metrekaredir.  Bu yüz ölçümü sayesinde Batı Avrupa da bulunan ve Fransa’dan sonra en büyük alana sahip ikinci ülkedir. İspanya 17 tane bölgeye 2 özerk şehre 50 ayrı ile ve 7 ayrı özerk bölgeye sahiptir. İspanya’nın başkenti Madrid’dir.  Bu yazımızda İspanyanın bölgeleri ve şehirleri hakkında bilgilere vereceğiz bunları aşağıda bulabilirsiniz.

İspanya’nın Şehirleri Nelerdir?

İspanya’nın 50 adet şehri vardır. Yerleşik yaşama geçildiğinde beri şehirleşmiş olan İspanya günümüzde oldukça modern ve görkemli şehirlere sahiptir. Bu 50 şehir arasından başkenti Madrid’dir. Madrid aynı zamanda futbolun merkezi olarak da bilinir. Bunun dışında İspanya’dan bahsedildiğinde akla gelen şey ise boğa güreşleri olmaktadır Barselona, Bilbao, san sebastian ise boğa güreşlerinin en çok baş gösterdiği şehirlerdir. Bunlar ispanyanın şehirleri hakkında bilmeniz gereken genel bilgilerdir. İşte İspanya’nın şehirleri ise bunlardır; Alicante, Arrecife, Barselona, Bilbao, Burgos, Cadis, Cordoba, cuenca, Figueres, Girona, Granada, İbiza, Kanada Adaları, Lanzoreta Adası, Madrid, Malaga, Marbella, Mijas, Montserrat, Murcia, Palencia, Palme de Mallarco, Pamplona, Ronda, Salamanca, San Sebastian, Segovia, Sevilla, Sitges, Tenerife, Toledo, Valencia, Zamora ve zaragozadır.

Bu şehirler özerk şehirler olup 17 tane bölgeye sahip olan İspanya’nın şehirleridir. Her biri bu 17 bölge içerisinde bulunmaktadır. Bazı şehirler belli başlı özellikleri doğrultusunda öne çıkmışlardır. Örneğin Barselona ve Madrid’in futbol yönü ile dünyaca bilinmesi gibi. Bunlar dışında ispanyanın öne çıkmamış şehirleri de bulunmaktadır. Bu şehirlerin kimisine yazımızda yer verdik. Kimi şehirleri ise yazımızda mevcut değildir.

İspanya’nın Bölgelerinin Özellikleri:

İspanya bulunduğu coğrafi konumundan dolayı iklimi çeşitlilik gösterir. Atlantik iklimi, okyanus kıtasal iklimi, kıtasal Akdeniz İklimi ve bazı kesimlerinde de ılıman iklim görülmektedir. Bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de kışları İspanya’da sert geçer özellikle Endülüs’te çok sert geçer. Bu bölgenin yakınlarında da kar yağışları görünür. Bunlar dışında İspanya’nın her bölgesinde yazlar oldukça sıcak geçer. İspanyanın dağlık alanları da oldukça fazladır.

İspanya’nın Bölgeleri Nelerdir?

17 ayrı özerk bölgeden oluşan İspanyanın bölgelerinin her birinin bayrağı ve başkenti ayrıdır. Bir krallık gibi İspanya’ya bağlı olan bu bölgeler;  Aragon,  Asturyas, Balear Adaları, Bask Ülkesi, Ceuta, Endülüs, Ekstremadura, Galiçya, Kanarya Adaları, Kantabria, Kastilya Ve Leon,  Kastilya La – Mancha, Katatunya, La Rioja, Madrid, Melilla, Murcia Navarra, Valensiya bunlar özerk bölgeleridir. İspanyanın bir diğer bölgeleri ise Bağımsız Bölgeleridir. İşte İspanyanın Bağımsız bölgeleri ise bunlardır; Perejil Adası, Penon de alhucemas ve Penon de Valezdir. Tüm bu bölgeler ve özerk şehirlerin bir arada uyum içinde varlığını devam ettiriyor olması İspanyol medeniyetinin sağlam birliğinin göstergesi olmuştur.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
İspanya ile ilgili diğer yazılar
"İspanya" geri dön

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir